Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uzmanlar grip aşısı yaptırmadan önce iyi uyumayı tavsiye ediyor

Uzmanlar grip aşısı yaptırmadan önce iyi uyumayı tavsiye ediyor

Çarşamba, 21 Ekim, 2020 - 15:00
Kaliforniya’da bir kadına grip aşısı yapılıyor (AFP)

Çoğu insan, genellikle iyi bir gece uykusundan sonra daha iyi hisseder.

CNN’e göre iyi bir uyku, grip ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede hayati öneme sahip olabilir.

Tıp uzmanları, koronavirüs ve grip semptomlarından bazılarının aynı olması nedeniyle insanlara bu yıl grip aşısı yaptırmalarını tavsiye ediyor.

California Üniversitesi İnsan Uyku Bilimi Merkezi Başkanı ve ‘Neden uyuyoruz?’ kitabının yazarı Matthew Walker, CNN’den Christiane Amanpour’a verdiği röportajda, grip aşısını etkin kılmak için iyi bir gece uykusunun çok önemli olduğunu söyledi.

Walter, grip aşısı olmadan bir hafta önce yetersiz bir şekilde uyumanın, normal antikor tepkisinin yüzde 50’sinden daha azının üretilmesine yol açabileceğini, bunun da grip aşısını büyük ölçüde etkisiz hale getireceğini söyledi.

2002’de Journal of the American Medical Association ve 2020’de International Journal of Behavioral Medicine dergilerinde yayımlanan araştırmalara atıfta bulunan Walter, sağlıklı bir uyku ile bağışıklık sistemi arasında çok güçlü bir ilişki olduğunu dile getirdi.

Walter’a göre günde 7 saatten az uyuyan kişilerin gribe yakalanma olasılığı 3 kat fazla iken, günde 5 saatten az uyuyanların ise zatürreye yakalanma olasılığı yüzde 70’den fazla.

Yaşımıza bağlı olarak günde 7 ila 10 saat arasında uyumamız gerektiğinin altını çizen Walter, yapılan çalışmalarda ruh hali değişimleri, paranoya, depresyon, yüksek tansiyon, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve kilo alımı gibi çeşitli sağlık durumlarının uyku eksikliğiyle ilişkilendirildiğini belirtti.

Ayrıca bazı kanser türleri, demans, diyabet, felç ve kardiyovasküler hastalık riskinin daha yüksek olmasıyla da bağlantısına dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya