Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

KİK Genel Sekreteri Yemen Başbakanı ile görüştü

KİK Genel Sekreteri Yemen Başbakanı ile görüştü

Perşembe, 22 Ekim, 2020 - 10:00
KİK Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf (Şarku’l Avsat)

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri dün, Yemen Başbakanı Dr. Muin Abdulmelik ile Yemen’deki son gelişmeleri görüştü.

KİK Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf yaptığı telefon görüşmesinde, “Körfez girişimi, Ulusal Diyalog ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2216 sayılı kararı uyarınca KİK ülkeleri, Yemen Cumhuriyetini ve anayasal düzenini desteklemeye devam edecek” dedi.

Yemen Başbakanı Dr. Abdulmelik, Yemen halkı için güvenlik ve istikrar çabalarında bulunan ve birçok konuda Yemen halkının yanında yer alan KİK devletlerinin ‘onurlu duruşlarını’ takdir etti.

Öte yandan KİK Genel Sekreteri, Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir’i kabul etti. Görüşmede, konseyin 3 referansa dayanan siyasi bir çözüme ulaşma kapsamındaki son gelişmeler ile çeşitli siyasi, ekonomik, kalkınma, yardım ve insani alanlarda Yemen meşru hükümetini destekleme çabaları tartışıldı.

Öte yandan el-Hacraf, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki krizi sonlandırma noktasındaki çabalarına, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi aracılığıyla sağladığı desteğe ve Yemen’in Geliştirilmesi ve Yeniden Yapılandırılması Programı tarafından Yemen halkının kalkınması için destek olan projelere övgüde bulundu.

Büyükelçi Al Cabir, Yemen’in birliğini, güvenliğini, egemenliğini ve istikrarını koruyan Konseyin, Yemen halkının karşılaştığı zorluklara siyasi çözüm sağlama noktasındaki çabalarını takdir etti. Ayrıca Suudi Arabistan’ın Yemen halkına siyasi, kalkınma ve yardım desteği sağlamaya devam edeceğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya