Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye, İdlib’in güneyindeki güçlerini desteklemeye devam ediyor

Türkiye, İdlib’in güneyindeki güçlerini desteklemeye devam ediyor

Perşembe, 22 Ekim, 2020 - 08:45
İdlib’in güneyindeki Cebel ez-Zaviye yolundaki Urum el-Coz beldesine doğru yol alan Türk askeri konvoyu. (AFP)

TSK, İdlib’in güneyindeki gözlem noktalarına yönelik desteğini sürdürüyor. Türkiye, bölgedeki gözlem noktalarından bazılarını Hama kırsalındaki Mork şehrinden bu bölgeye taşınmıştı. Ayrıca iki gündür Rus hava saldırılarının devam ettiği Cebel ez-Zaviye bölgesindeki Kokfin köyü yakınlarındaki askeri üsse de destek gönderdi.

Diğer yandan Rus güçleri, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) en büyük bileşeni olan YPG’yi Haseke sınırından uzaklaştırdı.

TSK, İdlib'in kuzey kırsalındaki Kefer Lusin geçidinden dün şafak vakti, aralarında lojistik malzeme yüklü kamyonlar, inşaat teçhizatı, yakıt tankları, asker taşıyan otobüsler ve mühimmat yüklü araçlar da dahil 35'ten fazla zırhlı aracın yer aldığı üç askeri konvoyu geçirdi. Yeni takviyeler, İdlib'in güney kırsalının ayrı bölgelerinde konuşlanmış Türk askeri üslerine ve gözlem noktalarına dağıtıldı.

Ayrıca geçtiğimiz salı günü Türk kuvvetlerine ait 50'den fazla askeri araç, kuzey Hama kırsalındaki Morek'teki dokuzuncu gözlem noktasından İdlib'in güney kırsalındaki Kokfin köyü yakınlarındaki yeni askeri üsse geçti. TSK, 15 Ekim'de İdlib'in güney kırsalındaki Cebel ez-Zaviye'deki Kokfin köyü yakınlarındaki yüksek stratejik bir tepeye askeri üs kurdu.

Türk kaynaklar, Moskova ile yapılan anlaşmaya göre güçlerin Suriye'nin kuzeybatısındaki gerilimi azaltma bölgesine güçlerini yeniden yerleştirme sürecinde Suriye rejiminin kontrolündeki noktalardan çekilmesinin beklendiğini aktardı. Ayrıca İdlib'in doğu kırsalındaki Sermin şehrinden batı kırsalındaki Atarib şehrine kadar rejim güçleri ile muhalifleri ayıran ileri noktalara konuşlanılması bekleniyor.

Rus savaş uçakları ise ardı ardına iki gündür göç etmek zorunda kalan çok sayıda kişinin Cebel ez-Zaviye’deki er-Rami köyüne saldırılar düzenliyor. Morek kontrol noktasından ve Hama'nın kuzeyindeki Maar Hattat ve Şir Magar noktalarından çekilme hazırlıkları Hama ve güney İdlib'in kuzey ve batı kırsal kesimlerindeki binlerce ailenin evlerine dönme umutlarını yok etti. Türk yetkililer, rejim güçlerini söz konusu noktaların ötesine çekilmeye zorlama sözü verdi.

Muhalif bir aktivist sokakta iki farklı görüş olduğunu belirttiği açıklamasında şunları söyledi:

“Bazıları geri dönme umudunu yitirdi. Diğer taraf ise geri çekilmenin özellikle de Türk kuvvetlerinin Cebel ez-Zaviye'ye geçmesiyle askeri bir harekatın başlangıcı olabileceğine inanıyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya