Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Çin’in tepkisine rağmen Tayvan’a seyir füzeleri satmayı kabul etti

ABD, Çin’in tepkisine rağmen Tayvan’a seyir füzeleri satmayı kabul etti

Perşembe, 22 Ekim, 2020 - 12:15

ABD Dışişleri Bakanlığı, Tayvan’a ‘Çin’e ulaşmaya yetecek menzile sahip’ 135 adet AGM-84H SLAM-ER seyir füzesi ile ilgili ekipmanların 1 milyar 8 milyon dolar değerinde olan satışına onay verildiğini açıkladı.

Tayvan, söz konusu anlaşma kapsamında 64 adet Kara Kuvvetleri Taktik Füze Sistemleri, 7 yüksek performanslı çok amaçlı askeri araç ile ilgili küçük silah ve mühimmatın yanı sıra 11 adet HIMARS roket sistemleri ve 6 adet F-16 uçaklarında kullanılan MS-110 keşif podu satın alabilecek.

Bakanlık, Tayvan’a 135 adet seyir füzesi satma kararının, Taipei’nin silahlı kuvvetlerini modernize etmesine ve güvenilir bir savunma kabiliyetini sürdürmesine yardım ederek, ABD’nin kendi ekonomi ve ulusal güvenlik alanlarındaki çıkarlarına hizmet ettiğine dikkati çekti.

Havadan karaya SLAM-ER seyir füzesinin maksimum menzili 270 kilometre ve bu Çin anakarasını Tayvan adasından ayıran Tayvan Boğazı’nın genişliğinden daha büyük bir mesafe olarak biliniyor.

Özerklikle hüküm sürmesine rağmen Tayvan’ı, gerekirse zorla da olsa topraklarına katması gereken bir parçası olarak gören Çin, Taipei’ye silah satışına sürekli olarak karşı çıktı.

Taipei ve Washington arasındaki ilişkiler, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminde daha da gelişti ancak Pekin ile Washington’un ilişkileri bu süreçte geriledi.


Editörün Seçimi

Multimedya