Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail istihbaratı, BAE ile imzalanan vize muafiyeti anlaşmasından memnun değil

İsrail istihbaratı, BAE ile imzalanan vize muafiyeti anlaşmasından memnun değil

Perşembe, 22 Ekim, 2020 - 13:45
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin ve BAE Maliye Bakanı Ubeyd bin Hamid et-Tayyar Ben Gurion Havaalanında bir basın toplantısında bir araya geldi (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İsrail arasında barış yolunda ilerleme kaydedildiği ve varılan dört anlaşmanın ardından bazı siyasi kaynaklar, vatandaşların 90 gün süre ile iki ülkeye vizesiz seyahat yapabileceğini öngören anlaşma nedeniyle istihbarat servislerinde ciddi bir güvenlik sorunu olabileceğini ifade etti.

Siyasi kaynaklar, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) ve dış istihbarat birimi Mossad’ın anlaşmaların imzalanmasından bir gün önce Uluslararası Ben Gurion Havalimanı'nda karşılıklı olarak çekincelerini bildirdiğini söyledi. Kaynaklar, Şin-Bet Başkanı Nadav Argaman’ın giriş vizesi uygulanması noktasındaki ısrarının güvenlik gerekçesiyle olduğunu bildirdi. Bu bağlamda İsrail güvenlik hizmetleri ülkeye gelen ziyaretçinin durumunu inceleyebilir, suçlu veya güvenlik geçmişi olup olmadığını belirleyebilir. BAE’nin giriş vizesinden muaf olmasının ise Tel Aviv için güvenlik riski doğurabileceği aktarıldı.

BAE ve İsrail arasında yapılan anlaşma, her iki ülkeden gelen çalışma, turist veya ziyaretçilerde giriş vizesine bakmıyor. Eğitimci, gazeteci veya başka bir amaçla gelenlerin ise özel vizeye ihtiyacı var. Bu çalışma, her iki ülkede anlaşmanın anayasal kurumlarda onaylanmasından bir ay sonra başlayacak.

BAE Maliye Bakanı Ubeyd bin Hamid et-Tayyar, İsrail resmi televizyon kanalıyla yaptığı röportajda, BAE ve Bahreyn ile yakalanan barış atmosferinin Filistin sorununun çözümüne kaydırılması çağrısında bulundu. Bakan açıklamasında, ülkesinin, iki devletli bir çözüm ile Filistin meselesine adil bir çözüm getirmeye kararlı olduğunu söyledi. Tayyar, BAE ile barış sürecinin Filistin halkıyla barışa ve bu halkın kurtuluş ve bağımsızlık özlemlerinin yerine getirilmesine yol açacağına dair umudunu dile getirdi.

BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş ise dün Filistin-İsrail barış süreci ve iki taraf arasındaki doğrudan müzakereleri yeniden canlandırılması çağrısında bulundu.

Abu Dabi’den siyasi kaynaklara göre Karkaş, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini ile toplantı düzenledi. Karkaş görüşme sırasında, bölge ülkelerinin Filistin halkına ve Filistin davasına destek sağlamadaki kararlı duruşu dile getirdi. BAE resmi haber ajansı WAM’ın haberine göre, Karkaş “barış sürecini ilerletmenin ve Filistin meselesinde uluslararası adalet temelinde bir çözüme ulaşmanın önemine” dikkat çekti.

Diğer yandan İsrail'deki ekonomi gazetesi The Marker'in dünkü haberinde, İsrail’e ait Avrupa-Asya boru hattı şirketinin (EAPC)  Eilat şehrinden Aşkelon’a uzanan petrol boru hattının BAE’ye kadar uzatılacağıyla ilgili anlaşma imzaladığı iddia edildi. Haberde, EAPC ve MED-RED Land Bridge arasında bir petrol boru hattı anlaşması yapıldığı duyuruldu.


Editörün Seçimi

Multimedya