Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran, üst üste iki gündür rekor sayıda vaka kaydediyor

İran, üst üste iki gündür rekor sayıda vaka kaydediyor

Perşembe, 22 Ekim, 2020 - 13:45
İran’ın başkenti Tahran'ın merkezinde bir ambulans (EPA)

Günlük koronavirüs vakalarında 5 bin 600’ün üstüne çıkan İran, üst üste iki gündür rekor sayıda vaka kaydediyor. Sağlık Bakanlığı, 31 eyaletten 27’sinin salgın bakımından kırmızı (tehlikeli) durumda olduğunu bildirdi. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, Çarşamba 5 bin 616, Perşembe ise 5 bin 471 vakanın, Çarşamba 312, Perşembe ise 304 yeni can kaybının kaydedildiğini duyurdu.

Bakanlık verileri, 2 bin 340 hastanın hastanelere nakledildiğini, 4 bin 895 vakanın yoğun bakımda bulunduğuna işaret ediyor. İran’da şuana kadar toplamda 550 bin 757 vaka, 31 bin 650 can kaybı kaydedildi.

Belucistan eyaletinin de alarm durumundaki illere katılmasıyla sayıları 4 eyalete çıktı.

İran Koronavirüs Komitesi bilimsel ekibi üyesi Mesud Merdani, dün yaptığı açıklamada gerçek can kayıplarının resmi istatistiklerin iki buçuk katına eşit olduğunu öne sürdü.

Sağlık Bakanlığı ise bir sonraki tatilde seyahat etmekten kaçınma çağrısını yineledi. IRNA haber ajansının Tahran'daki salgın durumuyla ilgili haberinde “Salgın kaynaklı vaka ve can kayıpları artmaya devam ederken, sağlık standartlarına ve sosyal mesafeye iltizam ise azalıyor. Bir evden diğerine yayılan koronavirüs, eskisinden daha acımasız bir hale geldi. Kurbanları davranışlarına göre seçerek hastaneleri ve Behişt-i Zehra Mezarlığını dolduruyor” ifadelerine başvuruldu.

İran Sağlık Bakan Yardımcısı Kasım Can Babai ise hastaların hastaneye kaldırılma koşullarının düzelmekte olduğunu öne sürerek İranlılara güvence vermeye çalıştı. Şarku’l Avsat’ın İran üniversite öğrencileri haber ajansı ISNA’dan aktardığı habere göre semptom gösterenlerin sağlıkları bozulmadan hastaneleri ziyaret etmesi gerektiği belirtildi. İki hafta önce semptom gösteren kişilerin müracaatlarının artmasıyla hastanelere girişlerin de arttığı ifade edildi.

Aile içi salgın olgusuna değinen Babai, tek bir ailede iki veya üç kişinin kaydının ev karantinasının gerektiği gibi yapılmadığına işaret ettiğini söyledi. Aynı zamanda kritik vakalardaki artışı sağlık merkezlerine geç müracaat edilmesine bağladı.

Babai’nin açıklamalarından saatler önce İran medyasında çıkan haberlere göre, Sağlık Bakanı Said Nemeki Sağlık Bakanlığı yetkililerine insanlara tıbbi yatakların olmadığını söylememek gerektiğini, zirâ bu minvaldeki açıklamaların endişeye mahal verdiğini söylemişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Pazartesi günü yetkililere yaptığı açıklamada, insanları koronavirüse karşı korkutmamak konusunda uyarıda bulunmuş, yetkililere duyulan güvenin azalabileceğini söylemişti. Aynı zamanda yetkilileri medyada açıklamada bulunurken tek bir literatür kullanmaya teşvik etmişti.

Mesih Danişveri Hastanesi Epidemiyolojik Hastalıklar Bölümü Başkanı Payam Tabersi, İran televizyonuna yaptığı açıklamada hastanelerin her tatil sonrası koronavirüs hastaları akını ile karşı karşıya kaldığını belirtti. Aynı zamanda hastaların yanında refakatçilerin oluşunu da eleştirdi.

Tahran'daki Koronavirüsle Mücadele Komitesi, Tahran'ı daha fazla kısıtlamaya tabi tutma taleplerini yeniledi. Aynı zamanda salgının kontrol altına alınması için hükümetin daha fazla müdahale etmesi çağrısında bulundu. Komite Başkanı Ali Rıza Zali ise başkentin sağlık personeli sıkıntısı ile karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, dün Sağlık Bakanı huzurunda, eyaletlerdeki hastanelerin yönetiminden sorumlu tıp üniversiteleri başkanlarının sunduğu önerileri dinledi. Toplantıda söz alan yetkililer, bürokratik icraatların kaldırılması, sağlık personeli saflarının güçlendirilmesi, salgın karşısında savaş durumuna geçilmesi talebinde bulundu.

Sağlık Bakanı Said Nemeki'nin salgınla mücadelede sunduğu talep üzerine İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, hükümetin rejim lideri Rehber Ali Hamaney’in onayıyla egemen fondan aldığı 1 milyar Euro harcamayla ilgili mali bir rapor sunacağına söz verdi.

Bütçe harcamaları ve devlet tahsisatlarının denetleme organı olan Sayıştay, Salı günü yaptığı açıklamada, 1 milyar dolar değerindeki harcamayı belirlemek için soruşturma açıldığını bildirmişti. Zirâ Sağlık Bakanı, miktarın yaklaşık yüzde 30’unun bakanlığa ulaşmadığı eleştirilerinde bulunmuştu.

İran’da pandemi başladığından bugüne kadar 550 bin 757 kişi Kovid-19’a yakalandı. 31 bin 650 vaka hayatını kaybetti. 442 bin 674 hasta ise iyileşti.


Editörün Seçimi

Multimedya