Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da koronavirüs önlemelerine uymayan 5 kuruluş İçişleri Bakanlığı’na sevk edildi

Suudi Arabistan’da koronavirüs önlemelerine uymayan 5 kuruluş İçişleri Bakanlığı’na sevk edildi

Koronavirüs kritik vaka sayıları 4 aydan bu yana ilk defa 800’ün altında
Cuma, 23 Ekim, 2020 - 10:00
Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Otoritesi, koronavirüs önlemlerine uyulmaması nedeniyle 5 kuruluş İçişleri Bakanlığına sevk etti (SPA)

Suudi Arabistan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının kontrol altına alınmasının teşvik edilmesinin yanı sıra vaka ve aktif vaka sayılarındaki düşüşün sürdürülmesi için, Gıda ve İlaç Otoritesi, gözetimi altında bulunan bazı kuruluşları virüsün yayılmasını önlemeye yönelik tedbirlere riayet etmemeleri sebebiyle İçişleri Bakanlığı’na sevk etti.

Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Otoritesi daha önce, gıda, yem, ilaç, kozmetik ve tıbbi cihaz üreticilerine yardımcı olacak olan koronavirüse karşı koruyucu şartlar içeren bir kılavuz yayınlamıştı.

Söz konusu karar, Koronavirüs İzleme Komitesi’nin, koronavirüsün ülke genelinde yayılmasının engellenmesi için komitenin direktif ve tavsiyelerinin uygulanması, gerekli tüm önlemlerin alınması ve gözetimi altındaki tüm tesis ve mekanlarda önlemlere ve onaylanan protokollere uyulduğundan, ihlaller olmadığından emin olunması için yürüttüğü çalışmalar kapsamında alındı.

Öte yandan, koronavirüs salgını etkisini göstermeye devam ederken toplum sağlığının korunması amacıyla Suudi Arabistan’daki camiler, cuma hutbelerinde  mevsimsel grip aşısı olmanın önemine vurgu yapıldı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, her yıl milyonlarca insanın ölüme neden olan bir tehlike olduğunu ifade ederek, mevsimsel gribe karşı uyarıda bulunmuştu.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, 401 yeni vakanın tespit edilmesi ile ülkedeki toplam vaka sayısının 343 bin 774’e yükseldiğini, vakaların 8 bin 343’ünün hala tedavi görmekte olan aktif vakalar olduğunu, 791’inin ise yoğun bakımda tedavi gördüklerini açıkladı.

Ülkede 466 kişinin daha sağlığına kavuşması ile iyileşen sayısının 330 bin 181’e yükselirken, 15 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesinin ardından toplam ölüm sayısının 5 bin 250’ye yükseldi.


BAE

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) iki kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesiyle can kaybı 474’e yükseldiği ve bin 578 yeni vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısının 120 bin 710’a yükseldiği duyuruldu. Ayrıca 550 kişinin daha sağlığına kavuşması ile ülkede iyileşen vaka sayısının 113 bin 364’e ulaştığı açıklandı.


Umman

Umman Sağlık Bakanlığı 353 yeni vakanın kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 111 bin 837’ye yükseldiğini duyurdu. Bakanlık sağlığına kavuşan kişi sayısının 97 bin 949 kişi olduğunu, toplam bin 147 kişinin işe virüs sebebiyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.


Kuveyt

Kuveyt’te 889 yeni vakanın kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 119 bin 420’ye yükseldiği ve 9 kişinin daha virüs sebebiyle yaşamını yitirmesi ile toplam vefat sayısının 730’a yükseldiği duyuruldu.

Öte yandan 798 hastanın daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen vaka sayısının 110 bin 714’e yükseldiği kayıtlara geçti.

Avrupa Birliği’nin Kuveyt elçisi Dr. Christian Tudor, Kuveyt’in yeni tip koronavirüs salgınını kontrol altına alma kapsamında aldığı önlemlere övgüde bulunmuştu.


Bahreyn

Bahreyn’de üç kişinin daha virüs sebebiyle yaşamını yitirmesi ile toplam ölü sayısı 308’e yükselirken, 374 yeni vaka kaydedildi. Ülkede 335 kişinin daha sağlığına kavuşması ile iyileşen sayısının 75 bin 424’e yükseldiğini kaydetti. Aktif vaka sayısı ise 3 bin 175 olarak kayıtlara geçti. Vakalardan 3 bin 144’ünün sağlık durumu stabilken 31’i yoğun bakımda tedavi görüyor.


Katar

Katar’da üç kişinin daha virüs sebebiyle yaşamını yitirmesi ile toplam ölü sayısı 228’e yükselirken, 252 yeni vakanın daha tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 130 bin 46’ye yükseldi. Ülke genelinde 235 kişinin daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen kişi sayısı 127 bin 328’e ulaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya