Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin Devlet Başkanı: Olası işgalcilerle savaşmaya hazırız

Çin Devlet Başkanı: Olası işgalcilerle savaşmaya hazırız

Cuma, 23 Ekim, 2020 - 11:15
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping konuşması sırasında (AP)

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin’in Kore Savaşı’nda dahil oluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle yaptığı konuşmada, olası ‘işgalcileri’ Pekin’in askeri kararlılığı konusunda uyardı.

Cinping, vatanseverlik ve Çin kuvvetlerinin cesaret örnekleriyle dolu uzun bir konuşmasında 1950-1953 arası süren savaşta kazanılan zafere atıfta bulunarak, Çin’in barış isterken, savaştan geri adım atmayacağı konusunda uyardı.

Çin’in soruna neden olmadığını dile getiren Cinping, “Boş oturup, ulusal egemenliğimizin zarar görmesini beklemeyeceğiz. Hiçbir gücün kutsal anavatanı işgal etmesine veya bölmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Kore Savaşı, ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaretten teknolojiye, insan haklarına ve Tayvan’ın statüsüne uzanan bir çatışma bağlamında son yıllarda hedefi haline gelen Komünist Parti için bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün Tayvan’a ‘Çin’e ulaşmaya yetecek menzile sahip’ 135 adet AGM-84H SLAM-ER seyir füzesi ile ilgili ekipmanların 1 milyar 8 milyon dolar değerinde olan satışına onay verildiğini açıkladı. Çin ise söz konusu karara meşru bir yanıt vereceğini vurguladı.

Kore Savaşı, Çin ve ABD kuvvetlerinin büyük ölçekli ve doğrudan bir askeri çatışmada savaştığı ilk ve tek çatışmaydı.

Çin hükümetine göre üç yıl süren savaş sırasında 197 binden fazla Çin askeri öldürüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya