Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, koronavirüs salgınını araştırmak için kanalizasyonları kullanıyor

İngiltere, koronavirüs salgınını araştırmak için kanalizasyonları kullanıyor

Cuma, 23 Ekim, 2020 - 12:45
Londra'da maske takan bir kadın (Reuters)

İngiliz hükümeti bugün, yeni tip koronavirüs hastalığının etkilerinin kanalizasyonda başarılı bir şekilde tespit edilebileceğini, bu durumun da sağlık yetkililerinin salgınlar hakkında erken uyarılmasına yardımcı olacağını açıkladı.

Reuters haber ajansına göre, geçtiğimiz Haziran ayında başlatılan bu proje, atık sularda virüsün genetik materyalinin partiküllerinin tespit edilmesinin mümkün olduğunu kanıtlarken, bir toplulukta veya bir kurumda enfeksiyon vakalarında artış olup olmadığına yardımcı olacak.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, bu gelişmenin, sağlık görevlilerinin, özellikle semptom göstermeyen virüs taşıyıcılarında salgınları izlemelerine olanak tanımasının yanı sıra, insanları test edilme ve önleyici tedbirler almalarına teşvik edeceği kaydedildi.

İngiltere Çevre ve Gıda Bakanı George Eustice konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ulusal ve yerel düzeylerde, özellikle herhangi bir belirti göstermeyen ve bu nedenle test istemeyen çok sayıda insanın olabileceği bölgelerde, bize enfeksiyon oranlarının daha net bir resmini sunma yolunda önemli bir adımdır” ifadelerini kullandı.

Hükümet, atık su test projesinin İngiltere'nin güneybatısında başarıyla yürütüldüğünü ve şu anda İngiltere'nin yüzde 22'sini kapsayan 90 atık su sahasına genişletildiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya