Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da koronavirüs vaka sayısı 550 bin sınırı geçti

İran’da koronavirüs vaka sayısı 550 bin sınırı geçti

Cumhurbaşkanı salgına yönelik ihmalin olduğunu reddediyor… Bir devlet gazetesi Sağlık Bakanını suçluyor
Cuma, 23 Ekim, 2020 - 10:45
Salı günü Tahran'ın merkezinde bir parkta yürüyüş yaparken maske takan iki İranlı (Reuters)

İran’da toplam yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 550 bin 757’ye ulaştı.

Ülkede pandemi krizinin giderek kötüleşmesi ile yolculuk ve seyahat sorumluluklarına ilişkin toplumsal bir bilinç oluşurken, 5 binden fazla yeni vakanın tespit edilmesinin ardından virüse bağlı günlük ölüm sayısı tekrar 300’ü aştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, salgının ciddi bir seviyeye ulaştığı 43 şehirde sıkı kısıtlamaların uygulanmasının yanı sıra Başkent Tahran’daki devlet dairelerindeki çalışan kapasitesinin yüzde 50’ye düşürülmesi emri verdi. Ruhani bu kısıtlamaların sadece bir haftalığına olduğunu ancak gereklilik durumunda bu sürenin uzatılabileceğini belirtti.

Karşılıklı mesajların gönderildiği günlerin ardından, Ruhani ve Sağlık Bakanı Said Nemeki, Koronavirüsle Mücadele Ulusal Komitesi üst düzey yetkililer ile düzenlenen bir toplantıda bir araya geldi.

Sağlık Bakanı halka yaptığı bir konuşmada hükümete üç mesaj göndermiş ve salgının kontrol altına alınmasında “ihmal”den sorumlu olan kişileri açıklayacağını ima etmişti. Cumhurbaşkanı Ruhani ise çarşamba günü, Bakan’a, Koronavirüsle Mücadele Ulusal Komitesi üst düzey yetkilileri ile perşembe günü gerçekleştirilen toplantıda sorunların tartışılmasını talep ettiği bir mesaj ile cevap vermişti.

Ruhani, dün düzenlenen söz konusu toplantıda “Hiçbir kurumunun salgın ile mücadelede görevini ihmal etmediğini kesin bir şekilde söyleyebilirim.” dedi ve “Koordinasyonsuzluktan ve halka yanlış mesajlar verilmesinden kaçınılmasını” vurguladı.

Ruhani ve Sağlık Bakanı arasındaki gerilim Bakan’ın geleceğine yönelik soruları gündeme getirdi. Nemeki salı günü yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı’nın bu kriz ile tek başına mücadele edemeyeceğini söyledi.

Rouydad24 haber sitesi Aşura törenlerinin düzenlenmesinin, okulların ve kamu alanlarının açılmasının koronavirüs vaka sayılarının tekrar artmasına neden olduğunu ve bunun Sağlık Bakanına yönelik tepkilerin oluşmasına neden olduğunu aktardı. 

Hükümete bağlı İran gazetesinin dün çıkarılan sayısında, Sağlık Bakanı ciddi bir şekilde eleştirildi ve insanlar arasında “endişe ve gerilimin arttırmak” ile itham edildi.

Ruhani “Koordinasyon sağlayarak ve etkili adımlar atarak koronavirüsü kontrol altına almada başarılı olabiliriz” ifadelerini kullandı. Ruhani, yetkililerin ve ilgili birimlerin koronavirüsü kontrol altına almaya yönelik çabalarında, birlik ve uyumun sağlaması ile birbirlerini desteklemelerinin asıl önemli olan şey olduğunu çünkü sitemin tüm kurumları için öncelikli olanın insan hayatını olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı bunlara ek olarak “8 ay içerisinde uygulanan başarılı stratejilerin ve yöntemlerin” tekrar gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Ruhani, karantinaya alınan kişilerin “akıllı izleme ve hedeflenen kısıtlamalarını” “zorunlu” uygulamalar olarak nitelendirdi. “Hızlı tedavi mekanizmasının desteklenmesi ve hastaneye yatırılan vaka sayılarının düşmesine paralel olarak vakaların izlenmesi ve teşhis edilmesinin gerektiğini” ifade etti. Ruhani ayrıca Güvenlik Komitesi’nden devlet dairelerindeki denetlemelerin sıkılaştırılmasını istedi.

ISNA haber ajansı, Tahran Belediyesi’ne ve Teknoloji ve İletişim Bakanlığı’na bağlı Koronavirüsle Mücadele Ulusal Komitesi’nin, koronavirüse yakalanan vakaların cep telefonu hatları üzerinden izlenmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını aktardı.

Dün Arman Meli gazetesi koronavirüs salgınına ilişkin günlük raporunda, dördüncü dalganın ortaya çıkmasının Başkent’in karantinaya alınmasına yol açıp açmayacağı sorusu gündeme getirildi.

İran Sağlık Bakanlığı dün son 24 saate 5 bin 471 vakanın kaydedildiğini, böylece toplam vaka sayısının 550 bin 757’ye yükselirken, koronavirüs kaynaklı ölümlerin sayısı ise dün 304 kişinin daha yaşamını yitirmesi ile 31 bin 659’a yükseldiği duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, 2 bin 242 hastanın daha hastanelere nakledildiğini, 4 bin 895 vakanın yoğun bakımda tedavi görmekte olduğunu bildirdi.

Şüphe ile karşılanan resmi istatistiklere göre, yaklaşık 443 bin kişi sağlığına kavuştu. Yetkililer vakaların tespit edilmesi için 6 milyon 629 test gerçekleştirildiğini bildirdi.

Ülkede, 31 eyaletten 27’si kırmızı (tehlikeli) durumdayken, salgının etkisi bakımından daha alt seviyede bulunan eyaletler ise “Uyarı ve hazırlık durumda” bulunuyor.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Ali Rıza Reisi, virüse yakalanan kişilerin tespit edilmesine yönelik yapılan testlerin günlük 40 bine yükseltilmesine ilişkin yeni bir yaklaşım olduğunu duyurdu. Bu adımla Sağlık Bakanlığı tarafından günlük duyurulan istatistiklerin yükseleceği öngörülüyor.

Reisi gelecek tatilde, şehir içi de dahil olmak üzere şehirler ve eyaletler arasındaki yolculuklara yeni kısıtlamalar getirileceğini ve polisin cumartesi gününden itibaren daha katı önlemlerin alacağını bildirdi.

İran televizyonuna bağlı “Genç Muhabirler” ajansı yayınladıkları bir raporda, İran’ın “koronavirüs salgınında rekor sayıların kaydedildiği bir çizgide ilerlediğini” ve “Tatil günlerinde yolculuğun yasaklanmasında yetkililere uygulanan çifte standart siyasetinin, sorunları çoğalttığını” belirtti. Ajans son istatistiklerin “İranlıların kara günlerini kaydettiğini” söyledi.

Sağlık Bakanlığı bir uzman doktorun ve tıp fakültesinde akademisyen olan Zahid Safi Hani’nin ülkenin güneybatısındaki Ahvaz şehrinde çalışırken enfekte olmasının ardından günler sonra İsfahan şehrinde yaşamını yitirdiğini duyurdu.

İran Koronavirüs Komitesi bilimsel ekibi üyesi Mesud Merdani, üçüncü dalganın telafisi imkansız sonuçlarından duyduğu endişeyi dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya