Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump, Hindistan'ın havasını ‘mide bulandırıcı’ olarak nitelendirmesinin ardından zehirli sis Yeni Delhi'yi etkisi altına aldı

Trump, Hindistan'ın havasını ‘mide bulandırıcı’ olarak nitelendirmesinin ardından zehirli sis Yeni Delhi'yi etkisi altına aldı

Cuma, 23 Ekim, 2020 - 17:00
Yeni Delhi semalarını kaplayan yoğun zehirli sis (EPA)

Yeni Delhi semaları bugün, ABD Başkanı Donald Trump’ın Hindistan’ın havasını ‘mide bulandırıcı’ olarak nitelediği bir açıklamada bulunmasından birkaç saat sonra yoğun ve zehirli bir sisin etkisi altında kaldı. Yetkililer, sisin kirlilik seviyesinin ‘şiddetli’ olduğunu ifade eden açıklamalarda bulundu.

AFP’nin haberine göre her yıl kış mevsiminin başlamasıyla Yeni Delhi'deki hava, çevredeki tarımsal yangınlar, araç egzoz gazları, yüksek sıcaklık ve hafif rüzgarlar nedeniyle şehirde kalan endüstriyel emisyonlardan oluşan zehirli bir duman karışımına dönüşüyor.

Yeni Delhi'deki bugün, ABD Büyükelçiliği, her metreküp hava başına 269 mikrogramlık ince parçacık konsantrasyonu kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü, ince partiküllerin ortalama konsantrasyonunun günde 25'i geçmemesini tavsiye ediyor. Karşılaştırma yapılacak olursa, Paris'te bu sabah ince partikül seviyesi 40 mikrograma ulaştı.

Devlet Çevre Kurumu SAFAR tarafından yapılan açıklamada, komşu bölgeler olan Haryana ve Pencap'taki ‘tarımsal atıkların önemli ölçüde artmasına’ atıfta bulunularak, bunun, Yeni Delhi'deki PMR oranındaki yüzde 17'lik artışa katkıda bulunduğuna işaret edildi. Hava kalitesinde iki günlük bir süre için daha fazla bozulma beklendiği ifade edildi.

Yetkililer, tarımsal yakım operasyonlarının bu yılın erken bir tarihte başladığını, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle işçi sıkıntısı çekmekten korkan çiftçilerin ekim ve hasat çalışmalarının tarihini öne çektiğini açıkladı.

Trump dün akşam Demokrat rakibi Joe Biden ile yaptığı tartışmada, "Çin'de hava ne kadar iğrenç, Rusya'ya bakın, Hindistan'a bakın, ne kadar mide bulandırıcı” ifadelerini kullanmıştı.

Bilim insanları, özellikle bu yıl salgın kriziyle birlikte hava kirliliğinin Yeni Delhi'de yaşayan 20 milyon insanı etkileyebileceği konusunda uyardı.


Editörün Seçimi

Multimedya