Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen’e uluslararası yardımların Aden’deki Merkez Bankası üzerinden sağlanması çağrısı yapıldı

Yemen’e uluslararası yardımların Aden’deki Merkez Bankası üzerinden sağlanması çağrısı yapıldı

Cuma, 23 Ekim, 2020 - 14:30
Aden’deki Merkez Bankası

Yemen hükümeti uluslararası toplumu, ulusal para biriminin (riyal) değerini artırmak ve bankanın bankacılık piyasasının hareketlerini kontrol edilmesini sağlamak amacıyla yardım ve projelerin fon transferlerini Aden’deki Merkez Bankası aracılığıyla gerçekleştirmeye çağırdı.

Yemen Planlama ve Uluslararası İş birliği Bakanı Necib el-Avec, Dünya Bankası yetkilileriyle birlikte resmi açıklamalarda bulundu. Bakan, Husilerin meşruiyete yönelik darbe gerçekleştirdiği son beş yıl içerisinde Yemen ekonomisinin yüzde 50 oranında düşüş yaşadığını kaydetti.

Bakan Avec, Dünya Bankası Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Ferid Bilhac ile videokonferans yöntemiyle görüştü. İşletme giderlerindeki büyük farkın azaltılmasına katkıda bulunacak, banka projelerinin uygulanmasında kanıtlanmış yetkinliğe sahip ulusal kurumların rolünün güçlendirmesi gerektiğine dikkat çeken Necib el-Avec, Dünya Bankası’nın Yemen’de faaliyet gösteren Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşları için şeffaf bir değerlendirme ve izleme mekanizması sağlamasının önemini vugruladı.

Yemenli Bakan, bağışçıların ve uluslararası kuruluşların ‘şeffaflık ve kredi kontrol standartlarını dikkate alarak’, yardım transfer kanallarını Yemen Merkez Bankası aracılığıyla birleştirmesi, bankanın parasal yeteneklerini geliştirmek ve ‘para birimini destekleme, döviz istikrarını sürdürme rolünü’ yerine getirmesini sağlamak için Yemen riyaliyle iş yapması gerektiğine dikkat çekti.

Bakan Avec, Yemen’deki savaş ve çatışma koşulları nedeniyle Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) son beş yıl içerisinde yaklaşık yüzde 50 oranında küçüldüğüne dikkat çekerken, “Ekonomik kayıp 88 milyar doları aştı” dedi. Yemen’deki 3,6 milyon sığınmacının da devlet için ek bir yük haline geldiğini kaydeden Bakan, Yemen riyalinin yüzde 180 değer kaybettiği bilgisini paylaştı.

Dünya Bankası’ndan bir ekip daha önce yaptığı açıklamada, Mart 2021’de 371 milyon dolarlık bir maliyetle eğitim, sosyal koruma ve entegre kentsel hizmetler projelerini kapsayacak şekilde onaylanacak olan Yemen’e tahsis edilmiş bir projeyi yönettiğini duyurmuştu.

Bu çerçevede eğitim projelerinin ‘öğretmenler için 44 milyon dolarlık teşvik ödemesini, 34 milyon dolarlık okul beslenme programını, 16 milyon dolarlık etüt materyali alımı ve dağıtım faaliyetini, 14 milyon dolarlık okulların ve sağlık tesislerinin yeniden inşası ve restorasyonu faaliyetini ve 13 milyon dolarlık eğitim sistemlerinin kapasitelerinin artırılması çalışmalarını ’ içermesi bekleniyor. Sosyal koruma projesine 200 milyon dolar ve Yemen’in 16 ilinde etkin olan ve yaklaşık 2,4 milyon kişiye hizmet veren entegre kentsel hizmetler projelerine de 50 milyon dolar bitçe ayrılması bekleniyor.

Resmi kaynaklar, Planlama ve Uluslararası İş birliği Bakanı Necib el-Avec’in Eğitim Bakanı Abdullah Lemles ile Dünya Bankası Bölge Direktörü Marina Weiss, Yemen Ofisi Müdürü Tania Meyer ve Dünya Bankası’nın Yemen’deki ofisinin teknik ekibi ile görüştüğünü aktardı. Kaynaklar, tarafların Yemen’deki projelerin tam bir değerlendirmesini yaptıklarına dikkat çektiler.

Yemen resmi ajansı SABA’nın haberine göre hükümet ekibi, Dünya Bankası yetkilileriyle ‘her iki taraftan ekiplerin toplantı sonuçlarının ayrıntılarını tartışması, hükümet ekibinin tüm notlarını ele alması için daha fazla toplantı düzenleme’ konusunda uzlaşı sağladı.

Aynı şekilde Bakan Necib el-Avec, geçici başkent Yemen’de Dünya Bankası’nın bir ofisinin açılmasının önemine dikkat- çekti. Yemen’de faaliyet gösteren BM kuruluşlarının değerlendirilmesi ve izlenmesi için bir mekanizma sağlaması ve faaliyetlerin şeffaflık standartlarına uygun olması gerektiğini söyledi.

Bakan Avec, Yemen hükümetinin söz konusu kuruluşların bazılarının, uygulama mekanizmaları uzatılacak projeleri yeniden değerlendirmesi için sabırsızlandığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya