Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Şempanzeler de insanlar gibi yaşlanınca huzuru tercih ediyor

Şempanzeler de insanlar gibi yaşlanınca huzuru tercih ediyor

Cuma, 23 Ekim, 2020 - 17:45
Yaşlı maymunlar uzun yıllar bağ kurdukları arkadaşlarıyla takılmayı seçiyor (Reuters)

Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırma, şempanzelerin de tıpkı insanlarda olduğu gibi yaşlandıkça sosyal çevrelerini daralttığı ve giderek daha fazla huzur arayışında olduğunu ortaya çıkardı.

The Guardian’a göre bilim insanları, Uganda’daki Kibale Ulusal Parkı’nda yaşları 15 ila 58 arasında değişen 21 şempanzenin etkileşimini yirmi yıldan fazla bir süredir inceleyen gözlemlerden yararlandı.

Araştırmada, yaşlı şempanzelerin yeni ve geçici arkadaşlıklar yerine uzun yıllardır bağ kurdukları arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi seçtiği fark edildi.

Ayrıca, sosyal çevrelerinde gençlere kıyasla daha seçici olan yaşlı şempanzelerde, tıpkı insanlarda olduğu gibi arkadaş sayısının daha düşük olduğu görüldü.

Massachusetts’teki Tufts Üniversitesi’nde primatoloji uzmanı olan Zarin Machanda, “Gösterdiğimiz şey şempanzeler ve insanların aynı sosyal yaşlanma modelini paylaştığıdır. İnsanlar yaşlandıkça sosyal ağlarının daraldığını ancak sosyal bağlarının güçlendiğini biliyoruz. Aynı şeyi burada şempanzelerde de görüyoruz” dedi.

Machanda, yaşlı şempanzelerin aynı zamanda saldırganlık düzeylerinde azalma olduğunu, huzur ve sessizlik içinde yaşama eğilimleri görüldüğünü de belirtti.

Bu çalışmanın sonuçları bazı psikologların kafasını karıştırdı.

Psikolojideki ‘Sosyo-duygusal seçicilik’ teorisine göre zamanın tükendiğinin farkında olan yaşlı insanlar huzur ve sessizlik içinde yaşama eğiliminde oluyor.

Ancak bilim insanlarına göre, bu durum insanlardaki ‘ölümün yaklaştığı’ hissinden yoksun olan şempanzeler için geçerli olamaz. Bu da şempanzelerin davranışını tetikleyen başka bir şey olduğunu gösteriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya