Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ankara, BAE-İsrail anlaşmasına karşı çıkarken, bir Türk şirket Hayfa Limanı’nı satın almak istiyor

Ankara, BAE-İsrail anlaşmasına karşı çıkarken, bir Türk şirket Hayfa Limanı’nı satın almak istiyor

Cumartesi, 24 Ekim, 2020 - 06:30

Türkiye, ‘İbrahim Anlaşması’na karşı İran ve Katar’a katılıp, İsrail ile normalleşme konusunda Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) hedef aldığı bir zamanda, Tel Aviv’deki kaynaklar, en büyük Türk şirketlerinden birinin İsrail’in en önemli limanlarından biri olan Hayfa Limanı’nı satın almak için BAE ile rekabete girmeyi planladığını iddia etti.

Kaynaklara göre ABD’li bir şirketle ortak çalışan ve merkezi İstanbul’da bulunan Türk menşeili ‘Yıldırım Holding A.Ş’, İsrail’in minimum 660 milyon dolar karşılığında satışa çıkardığı Hayfa Limanı’nı satın almak üzere ihaleye girmek istiyor. Türk şirketin bu kararı ‘Dubai Ports World’ şirketinin bu ihaleye katılmayı planladığını duyurup İsrail menşeili ‘Dover Tower’ şirketi ile ortaklık kurma adımını atmasının ardından verdiği ifade edildi. Daha önce Eilat limanını işleten şirketi yöneten İsrailli işadamı Eli Taylis, Türk firmalarının ihaleyi sunma çabalarını yönetmekle görevlendirildi.

Tel Aviv’in bu ihaleyi, ABD'nin daha önce Hayfa Limanı'nı yenileyen ve genişleten Çinli ‘Shanghai’ şirketine satma kararına itiraz etmesi üzerine açtığı biliniyor. Washington, bu limanı Çinli şirkete satmayı bir tür “nankörlük” olarak değerlendirdi. Washington, Akdeniz'deki ilk demirleme yeri olan bu limanın Çin’e verilmesi halinde ABD savaş gemilerinin boykot edeceği tehdidinde bulundu. Yaşanan bu gelişmenin ardından İsrail hükümeti geri çekilerek limanı satın almak veya satın alma sürecinde ortak olmak isteyen bir Amerikan şirketi aramaya başladı.


Editörün Seçimi

Multimedya