Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’den 'kötü amaçlı yazılımlarla' bağlantılı olan Rus enstitüsüne yaptırım

ABD’den 'kötü amaçlı yazılımlarla' bağlantılı olan Rus enstitüsüne yaptırım

Cumartesi, 24 Ekim, 2020 - 10:30
Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov (AFP)

ABD Hazine Bakanlığı, “kötü amaçlı yazılımlarla” bağlantılı olduğunu öne sürdüğü bir Rus araştırma enstitüsüne yaptırım kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, endüstriyel hasara neden olabilecek tehlikeli bir bilgisayar programı geliştirdiği gerekçesi ile Rusya hükümeti tarafından desteklenen Kimya ve Mekanik Merkezi Bilimsel Araştırma Enstitüsü'ne (TsNIIKhM) yaptırım uygulanacağı aktarıldı. Bakanlık, enstitünün 2017 yılında Orta Doğu'da bulunan bir petrokimya tesisine "saldırıyı mümkün kılan özelleştirilmiş araçlar inşa etmekten" sorumlu olduğunu iddia etti.

ABD'nin hamlesi hakkında yorum yapan Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, "Tek taraflı kısıtlamalar getirmenin yasadışı olduğunu bir kez daha vurguluyoruz ... Rusya, ABD'nin aksine siber alanda saldırgan operasyonlar gerçekleştirmiyor. Amerika Birleşik Devletleri'ni temelsiz suçlamalardan oluşan bu anlayışı terk etmeye çağırıyoruz" dedi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya