Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İİT İslam dinine ve değerlerine yönelik hakaret içeren eylemleri kınadı

İİT İslam dinine ve değerlerine yönelik hakaret içeren eylemleri kınadı

Cumartesi, 24 Ekim, 2020 - 08:30
Şarku'l Avsat arşiv

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) dün, din adına yapılan her türlü terör eylemini kınadığını yineledi. Ayrıca Hz. Muhammed’in şahsının temsil ettiği dini sembollere hakarette bulunarak devam eden Müslümanların duygularına yönelik saldırıları da şiddetle kınadığını bildirdi.

Örgütün genel sekreterliği tarafından dün yapılan açıklamada, bazı Fransız yetkililerin siyasi kazanç elde etme uğruna Fransız- İslam ilişkilerine zarar veren ve nefret duygularını körükleyen resmi açıklamalarının hayretle karşılandığı vurgulandı. Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Örgüt açıklamasında ister İslam ister Hristiyanlık isterse Yahudilikte olsun elçilere hakaret içeren her türlü terör eylemini kınamaya devam edeceklerini bildirdi.

Örgüt daha önce de Fransız Samuel Patty’nin katledilmesinin ardından söz konusu saldırıyı kınamış, bunu, İslam ve İslam değerleriyle bağdaşmayan kişi veya kişiler tarafından yapılan ve kesinlikle cezalandırılması gereken bir terör eylemi olarak nitelemişti.

Örgüt ayrıca ifade özgürlüğü adı altında dini değerlere hakaret edilen her türlü eylemi ve İslam dininin terörle ilişkilendirilmesini kınadığını açıkladı. Fransa’ya, Müslüman toplumları hedef alan ve dünya genelinde bir buçuk milyardan fazla Müslümanın duygularını inciten ayrımcı politikalarını gözden geçirme çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya