Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüs salgınının ikinci dalgası Euro Bölgesi’ni tehdit ediyor

Koronavirüs salgınının ikinci dalgası Euro Bölgesi’ni tehdit ediyor

Cumartesi, 24 Ekim, 2020 - 08:30
Kovid-19 salgınının ikinci dalgasının başlaması nedeniyle Euro Bölgesi ekonomisine yönelik karamsarlık hakim. (Reuters)

Koronavirüs salgınını kontrol altına almak için yeniden yürürlüğe konulan kısıtlamalarla birlikte Euro Bölgesi’ndeki ekonomik faaliyetler yeniden düşüşe geçti. Dün yapılan ankete göre bu durum, hizmet sektöründe faaliyet gösteren birçok şirketi çalışmalarını sınırlamaya zorladı.

Salgının ikinci dalgası Avrupa’yı kasıp kavururken Reuters’ın görüşlerine başvurduğu ekonomi uzmanlarının yüzde 90’ı, Euro Bölgesi’nde başlayan ekonomik toparlanmanın sekteye uğrama riskinin çok yüksek olduğunu ifade ettiler. Ekonominin sağlamlığının ölçütü olarak kabul edilen IHS Markit’ten elde edilen Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) ön okumaları, bu durumun hali hazırda gerçekleştiğini gösteriyor. Endeks, ekonomik büyüme ve daralma arasındaki çizgiyi belirleyen 50 seviyesinin altına düşerek, eylül ayındaki 50,4 puanlık seviyesinden 49,4 puana geriledi. Sonuçlar, Reuters’ın 49,3 olarak hesapladığı anketin bir puan üzerinde çıktı.

Hizmet sektöründeki Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) nedeniyle beklenti 47,0’lık daha ılımlı bir düşüşün altına inerek 48,0’lık seviyesinden 46,2 puana geriledi. IHS Markit’in baş ekonomisti Chris Williamson, “Euro Bölgesi’nin ikili faaliyet alanında düşüş riski yaşama riski yüksek. Zira ikinci bir salgın dalgası, ticari faaliyetlerde yeni bir düşüşe yol açacaktır” açıklamasında bulundu.

İstihdam alt endeksi 47.7’den 48.1’e yükseldi. Diğer yandan Reuters’ın yaptığı ankette, Euro Bölgesi’ndeki işsizlik oranının en az altı ay boyunca zirve yapmayacağını gösteriyor.

Koronavirüs salgınına bağlı enfeksiyon ve ölüm vakalarının artmaya devam etmesi ekonomik toparlanmaya yönelik iyimserlikte de azalmaya neden oldu. Hizmet faaliyetlerine ilişkin beklenti endeksi 59.2’den 54.6 puana düştü. Bu rakamlar, ilk karantina önlemlerinin hafifletildiği mayıs ayından bu yana kayıtlara en düşük seviyede geçti.

Ancak fabrikalar çok daha üst bir performans sergilediler. İmalat sektörünün Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ön verileri, son 26 ayın en yüksek seviyesine ulaşarak 53.7’den 54.4 puana yükseldi. Bu, Reuters’ın anketindeki 53.1 puanlık tahmini biraz üzerinde.

Üretimi ölçen ve Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi’ne (PMI) veri sağlayan endeks, 2018’in başından bu yana en yüksek seviyeye, 57.1’den 57.8 puana yükseldi.


Editörün Seçimi

Multimedya