Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD seçimleri… Son yüzyılın en yüksek katılımı olabilir

ABD seçimleri… Son yüzyılın en yüksek katılımı olabilir

Cumartesi, 24 Ekim, 2020 - 13:45
ABD’liler Florida'da bir kafede Başkan Donald Trump ile Demokrat aday Joe Biden arasındaki son tartışmanın canlı yayınını izliyor (AFP)

ABD Seçim Projesi'nden elde edilen veriler, 50 milyondan fazla kişinin, seçim gününden 11 gün önce yapılan başkanlık seçimlerinde erken oylamada oy kullandığını, bu yılki seçimlerin 100 yıldan fazla bir süredir en yüksek katılım düzeyini oluşturabileceğini gösterdi.

Bu şaşırtıcı sayı, Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump ile Demokrat aday Joe Biden arasındaki rekabetin sonucuna büyük ilginin yanı sıra, Amerikalıların ülkelerinde şimdiye kadar 221 binden fazla kişinin canına mal olan koronavirüs (Kovid-19) salgının enfeksiyon riskini azaltma arzusunun bir göstergesi.

Pek çok eyalet, koronavirüs salgını ışığında daha güvenli bir yöntem olduğu gerekçesiyle, 3 Kasım'da yapılması planlanan seçim gününden önce posta yoluyla oylama kapsamını genişletti.

Erken oylama oranının yüksek olması, Amerikan seçim projesini yöneten Florida Üniversitesi profesörü Michael McDonald’ı yaklaşık 150 milyon seçmenin katılımıyla rekor bir katılım öngörmeye yöneltti. Oy kullanması beklenen kesim nüfusun yaklaşık olarak yüzde 65’ini oluşturuyor. Bu, eğer elde edilirse 1908'den beri en yüksek oran olacak.


Editörün Seçimi

Multimedya