Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump'ın açıklamalarının ardından Etiyopya, Nahda Barajı ile ilgili ‘savaş tehditlerine’ tepki gösterdi

Trump'ın açıklamalarının ardından Etiyopya, Nahda Barajı ile ilgili ‘savaş tehditlerine’ tepki gösterdi

Cumartesi, 24 Ekim, 2020 - 14:15
Büyük Nahda Barajı (Reuters)

ABD Başkanı Donald Trump’ın Etiyopya'yı Nahda Barajı konusunda eleştirerek, “Sonunda barajı havaya uçuracaklar” açıklamasına Etiyopya’dan tepki geldi. Addis Ababa tarafından bugün yapılan açıklamada Etiyopya yönetiminin barajla ilgili ‘savaş tehditlerini’ kınadığı belirtildi.

AP’nin haberine göre Etiyopya, baraj projesini "milyonlarca insanı yoksulluktan kurtarmayı amaçlayan bir ulusal gurur kaynağı" olarak nitelendirerek "hiçbir saldırıya teslim olmayacağını" açıkladı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, konu hakkında yaptığı açıklamada, Trump veya ABD adını vermeden, "Etiyopya'yı mağdur durumda bırakacak askeri tehditler hakkında açıklamalar devam ediyor. Etiyopya egemenliğine yönelik bu tehditler ve hakaretler yanıltıcı, sonuçsuz ve uluslararası hukukun açık ihlalleridir. Addis Ababa'nın arzusu bir kez daha Nahda Barajı sorununda işbirliği, müdahale etmeme, karşılıklı güven ve adil kullanım ilkesine dayalı barışçıl bir çözümdür” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump dün, Etiyopya'yı Nahda Barajı konusunda eleştirerek, “Sonunda barajı havaya uçuracaklar” dedi.

Trump, baraj sebebiyle su kaynaklarının tükenmesinden endişe duyan Sudan ile İsrail arasındaki ilişkileri normalleştirme anlaşmasını duyurduktan sonra konuyla ilgili Oval Ofisten açıklamalarda bulundu.

Trump açıklamasında, “Çok tehlikeli bir durum çünkü Mısır bu şekilde yaşayamayacak” ifadelerini kullandı.

AFP’nin haberine göre,  ABD Başkanı ayrıca,  “Sonunda barajı havaya uçuracaklar. Bunu yüksek sesle ve net bir şekilde söyledim: Bu barajı patlatacaklar. Ve bir şeyler yapmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Trump, ABD’nin baraj konusunda arabuluculuk rolü oynamaya devam edeceğini ifade etti. Geçtiğimiz Eylül ayında ABD, Mısır ve Sudan ile müzakerelerde ilerleme kaydedilmemesine rağmen, Addis Ababa'nın Nahda Barajı'nı doldurma kararının ardından Etiyopya'ya yaptığı mali yardımın bir kısmının askıya alındığını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya