Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Schenker: Washington, Lübnan'ın yolsuzluğu ortadan kaldırma talebini destekliyor

Schenker: Washington, Lübnan'ın yolsuzluğu ortadan kaldırma talebini destekliyor

Cumartesi, 24 Ekim, 2020 - 12:00
David Schenker geçen hafta Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile bir araya geldi. (Dalati ve Nahra)

ABD Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Sorumlusu Müsteşar Vekili David Schenker geçen perşembe günü yaptığı basın toplantısında Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile gerçekleştirdiği görüşmede yolsuzluk sorunun çözülmesini talep ettiklerini bildirdi. Schenker, Avn ile görüşmesi sırasında “Şeffaflık, yolsuzluğu ortadan kaldıran bir kılıçtır” ifadelerini kullanmıştı. ABD’li yetkili Avn’dan bu cümlenin hakkını vermesini talep ettiğini söyledi.


Schenker açıklamasını şöyle sürdürdü:

“ABD'nin Lübnan halkının taleplerine ve yolsuzluğun ortadan kaldırılmasına bağlı olduğunu gösteren, Hizbullah ve yardımcılarına yönelik yaptırımları devam edecek. Lübnan’daki durumu yakından takip ediyoruz.”

ABD’li yetkili ayrıca Washington’ın, halkın taleplerinin yerine getirilmesi için yardımda bulunacağını vurguladı.

Washington’ın Lübnanlı politikacılar hakkında yorum yapmadığını, bu nedenle ülke yöntiminde olan herhangi bir hükümetin ABD’nin değil halkın taleplerini yerine getirmesi gerektiğini belirten Schenker, uluslararası alandan yardım alabilmek ve Lübnan halkının krizden çıkmasına yardımcı olmak için vatandaşların güveninin sağlanması gerektiğine dikkat çekti. “Uluslararası toplumun güveni halkın güvenine bağlıdır” ifadelerini kullandı.

Lübnan’da nüfusun yarısının yoksulluk sınırının altında yaşadığı tahmin ediliyor. Merkez Bankası’ndan umudunu kesen yüzde 20’lik bir kesim de parasını elden çıkarmıyor.


Lübnan - İsrail meselesi

Lübnan ve İsrail arasındaki deniz sınırlarının çizilmesi ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Schenker, yönetimiyle birlikte uzun yıllar boyunca bu konuda arabuluculuk için çalıştığını belirtti. Söz konusu çabaların olumlu olduğunu vurguladı. Lübnan ve İsrail taraflarının artık iyi niyetle çalıştığını, her iki tarafın da umut içinde olduğunu, bir anlaşmaya varmak istediklerini ve bu konuda iş birliği yapma arzusu taşıdıklarını ifade Schenker, “İki taraf arasındaki diyalogu sürdürmek için çalışıyoruz” dedi.

David Schenker, ABD'li tutukluların Lübnan'dan ve dünyanın dört bir yanından geri getirilmesine ilişkin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun açıklamalarıuna dikkat çekti. Schenker konuya dair şunları söyledi:

“ABD hükümeti daima, uluslararası alanda tutuklu bulunan vatandaşlarını geri almak için çalışıyor. Yemen'de yaşananlara bakın. Bizim bu konudaki duruşumuz diğer ülkelerle aynı. ABD’lilerin dönmesini istiyoruz.”


Editörün Seçimi

Multimedya