Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Burhan: Sudan terörizm listesinden çıktı dünyaya entegre olacak

Burhan: Sudan terörizm listesinden çıktı dünyaya entegre olacak

Salı, 27 Ekim, 2020 - 14:15
Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan (AP)

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, ülkesinin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek için ABD tarafından şantaja uğramadığını söyledi.

Sudan resmi televizyon kanalının haberine göre, geçtiğimiz Cuma günü Sudan, ABD ve İsrail tarafından yayınlanan açıklamada, Sudan ile İsrail arasındaki düşmanlığın sona erdiği ve ilişkilerin normalleştiği duyurusu yapıldı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, geçtiğimiz Pazar günü Sudan Kabinesi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ziyareti sırasında Sudan'ı terörizme destek veren ülkeler listesinden çıkarmak için Hartum ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesini şart koştuğunu açıkladı.

Burhan, Sudan resmi televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Normalleşme konusunda herhangi bir şantaja maruz kalmadık. Bu konuda çıkarımız var. İsmimizin terörizme destek verenler listesinden çıkarılması, dünyaya dönmemizi, ekonomik olarak fayda sağlamamızı ve teknolojiye kavuşmamızı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında İsrail devletiyle normalleşme anlaşmasının yasama konseyine sunulacağını belirten Burhan, şimdiye dek net bir anlaşma imzalanmadığını ancak üç ülke arasındaki anlaşmanın imzalanacağını bildirdi.


 


Editörün Seçimi

Multimedya