Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dr. Fauci: Kovid-19 aşıları virüsü değil semptomları engelliyor

Dr. Fauci: Kovid-19 aşıları virüsü değil semptomları engelliyor

Çarşamba, 28 Ekim, 2020 - 14:15
ABD Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ulusal Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci (Reuters)

ABD Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ulusal Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı şu anda geliştirilen potansiyel aşıların virüsü tamamen önlemeye değil, öldürücü semptomları engellemeye odaklandığını söyledi.

Daily Mail gazetesine göre Dr. Fauci, aşıların nihai amacının virüsü ortadan kaldırmak olsa da, şu anda geliştirilen aşıların ilk başta semptomları önlemeye odaklandığını dile getirerek, “Semptomların önlenmesi, virüsün ölüme yol açabilecek tehlikeli yansımalarını azaltacaktır” dedi.

Dr. Fauci geçtiğimiz Pazar günü BBC’ye yaptığı bir açıklamada,  koronavirüse karşı bir aşının güvenliği ve etkinliği hakkındaki kararın Aralık ayı başlarında verileceğini söyleyerek, kapsamlı bir aşılamanın ancak 2021’in ortalarından sonra başlayacağını söyledi.

Şu anda, potansiyel aşıların etkinliği ve güvenilirliğini doğrulamak için on binlerce gönüllünün katılımıyla Avrupa, ABD, Çin ve Rusya’nın aşısı üzerinde deneyler yapılıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre ABD’deki toplam vaka sayısı 9 milyon 41 bini, ölü sayısı ise 232 bini geçti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya