Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NASA Jüpiter’in atmosferinde hayalete benzer şekiller tespit etti

NASA Jüpiter’in atmosferinde hayalete benzer şekiller tespit etti

Perşembe, 29 Ekim, 2020 - 14:45
NASA hayalete benzer bu şekilleri gösteren bir fotoğraf yayınladı

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), Jüpiter’in yörüngesindeki uzay aracı Juno, Jüpiter’in üst atmosferinde yörüngede dönen hayalet benzeri garip mavi şekiller tespit ederken, daha sonra bunun parlak ışık dalgaları olduğu ortaya çıktı.

CNN’e göre bu şimşek benzeri ışık parlamaları gök gürültülü fırtınalar sırasında Dünya’da meydana gelse de, bu tür olaylar başka bir gezegende ilk kez görüldü.

Juno gezegen bilimcisi Rohini Giles “Dünya gezegeninde, söz konusu ışıklar (sprite ve elfler) üst atmosferdeki nitrojen ile etkileşimleri nedeniyle kırmızımsı renkte görünürler. Ancak Jüpiter’de, üst atmosfer çoğunlukla hidrojenden oluşuyor, bu yüzden muhtemelen mavi veya pembe görünürler” dedi.

NASA hayalete benzer bu şekilleri gösteren bir fotoğraf yayınlayarak, bu fenomenin son dört yılda 11 kez meydana geldiğini kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya