Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta 100 kişi daha koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti

Tunus’ta 100 kişi daha koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti

Cumartesi, 31 Ekim, 2020 - 07:15
Tunus, Koronavirüs kriziyle mücadele önlemlerine tanık oluyor (AFP)

Tunus Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yeni ve Gelişen Hastalıklar Milli Gözlemevi Genel Müdürü Nassaf bin Aliyye, ülkedeki günlük ölüm oranının 32 kişiye yükseldiğini, kaydedilen ölümlerin genellikle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıklardan muzdarip olan kişilerden olduğunu açıkladı.

27-29 Ekim tarihleri arasında aylardır kaydedilen ölüm sayılarının en yükseği olarak 100 kişinin daha yaşamını yitirmesi ile 2 Mart’ta ilk vakanın kaydedilmesinden bu yana virüse bağlı can kaybı bin 253’e yükseldi.

Ölüm sayısındaki bu rekor artış, 60 bine yaklaşmakta olan doğrulanan koronavirüs vakaları sayısındaki dramatik artışın bir sonucu olarak geldi.

Salgının başlangıcından bu yana kaydedilen yeni vaka oranının 100 bin kişi başına 489,6 vaka olduğu tahmin ediliyor.

Belirtilen zaman aralığında gerçekleştirilen 9 bin 703 testte pozitif sonuç alınan testlerin yüzdesi 38,7 olarak kaydedildi. Tunus’ta salgının başlangıcından bu yana kaydedilen can kaybı ise, vaka sayısı toplamının yüzde 10,6’sına ulaştı.

Tunus hastanelerinde tedavi gören vaka sayısı 29 Ekim itibariyle bin 331’e yükselirken, resüsitasyon bölümlerindeki vakanın 229 kişi olduğu ve 115 vakanın solunum cihazına bağlı olduğu bildirildi.

Koronavirüs salgınının Tunus’ta dikkat çekici bir şekilde yayılmasının ardından Tunuslu yetkililer salgının kısıtlanması için bazı istisnai önlemler aldılar. Söz konusu önlemler arasında, Kasım ayı ortasına kadar eyaletler arası seyahatin yasaklanması, eğitim kurumlarında sınıfların sterilize edilmesi için 8 Kasım’a kadar derslerin askıya alınması, üniversitelerin kapatılması ile uzaktan eğitime geçilmesi, ulaşım araçları hariç olmak üzere 4’ten fazla kişinin bir araya gelmesinin yasaklanması ve kafe ve restoranların 16.00’dan itibaren kapatılması yer alıyor. Tunus, günlük vaka sayılarının bin 500’ün altına düşmemesi sebebiyle alınan bu önlemlerle salgının yayılmasının olumsuz etkilerinden korunmaya çalışıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya