Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus muhalefetinden Müslüman Alimler Birliği’nin faaliyetlerini durdurma çağrısı

Tunus muhalefetinden Müslüman Alimler Birliği’nin faaliyetlerini durdurma çağrısı

Çarşamba, 4 Kasım, 2020 - 11:45
Abir Musa

Muhalif Özgür Anayasa Partisi Başkanı Abir Musa, Katar destekli Müslüman Alimler Birliği’nin Tunus şubesinin faaliyetlerinin, Nahda Hareketi liderleri ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle durdurulması çağrısında bulundu. Musa, birliğin bir avukatını, partiyi aleni şekilde tekfir etmekle suçladı.

Abir Musa, Özgür Anayasa Partisi’nin, siyasal İslam’ı temsil ettiğini düşündüğü isimlere karşı açık bir savaş sürdürdüğünü ve bu nedenle İslamcı çizgideki Nahda Hareketi’nin de yer aldığı hükümet içerisinde 2019 seçimlerine katılmayı kabul etmediğini ifade ederken, partinin Nahda’yı Tunus’taki Müslüman Kardeşler hareketinin bir temsilcisi olarak gördüğünü kaydetti.

Musa, geçen Ağustos ayının sonlarında, şüpheli ticari ve finansal anlaşmalar imzalayarak, Katar ve Türkiye’nin çıkarlarına hizmet etme suçlamasıyla Parlamento ve Nahda Hareketi Başkanı olan Raşid el-Gannuşi’ye verilen güvenoyunu geri çekmeye çalışmıştı. Ancak parlamentodaki toplam 217 oydan 109’unda tahmin edilen mutlak çoğunluğun kazanılmaması nedeniyle bu girişim başarısız oldu. Girişim yalnızca 97 oy elde edebildi.

Öte yandan Özgür Anayasa Partisi’nin diğer liderleri de Müslüman Alimler Birliği’nin Tunus şubesini temsil eden isimlere karşı suç duyurusunda bulundu.

Müslüman Kardeşler’in bir mensubu olan Yusuf el-Karadavi’nin başkanlığını yapmasından dolayı “Karadavi Birliği” adının verildiği kurumu, partilerine mensup isimleri tekfir etmekle suçladılar. Özgür Anayasa Partisi ayrıca, “Nahda Hareketi liderlerini Uluslararası Müslüman Alimler Birliği Tunus şubesinin kurulmasının arkasında bulunmakla” suçladı. Parti, bu eylemi “partizan ve vakıf sorumluluklarının birleştirilmesini yasaklayan Vakıflar Kanunu’nun açık bir ihlali” olarak yorumladı.

Musa ise, Müslüman Alimler Birliği’nin Tunus şubesini “Tunus anayasasını ihlal etmek, sivil devlete ve cumhuriyetçi rejime karşı hareket etmek” ile suçlarken, yasal yeterlilikle ilgili eğitim kursunun da durdurulması çağrısı yaptı.

Musa, 2018 yılında Tunus Yüksek Mahkemesi’nde Müslüman Alimler Birliği’nin Tunus Şubesi tarafından yürütülen tüm faaliyetlerin durdurulmasını talep eden acil bir dava açmıştı. Aynı şekilde Musa, geçen Temmuz ayında yasal yeterlilikle ilgili bir eğitim kursunu durdurmak için ikinci bir dava daha açtı. Abir Musa, söz konusu birliğin, bu kursu içinde bulunduğumuz Kasım ayı boyunca düzenleyeceğini belirtmişti.

Durum, Nahda Hareketi liderleri ile muhalefetteki Özgür Anayasa Partisi liderleri arasındaki ikili siyasi çatışmayı yoğunlaştırmıştı.

Bu bağlamda Nahda Hareketi’ne yakın kaynaklar, bazı liderlerin, eski Başbakan ve Nahda Hareketi’nin tarihi liderlerinden olan Hammadi Cibali ile çatlağı iyileştirmek ve partinin benzeri görülmemiş bir şekilde tanık olduğu bölünme durumunu azaltmak amacıyla iletişim kanalları açtığını belirtti.

Kaynaklar, Cibali’nin geri dönüşünün, bazı acil sorunların üstesinden gelmeye ve rekabet halindeki liderleri rahatlatmaya katkıda bulunabileceğini, ancak nihai bir çözümü temsil etmeyeceğini belirtti.

Kaynaklar ayrıca, iki rakip taraf arasındaki anlaşmazlığın çözümünün daha sonraki bir zamana erteleneceğine dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya