Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir Başbakanı koronavirüse karşı katı önlemlerin alınacağına ilişkin uyarıda bulundu

Cezayir Başbakanı koronavirüse karşı katı önlemlerin alınacağına ilişkin uyarıda bulundu

Perşembe, 5 Kasım, 2020 - 09:00
Cezayir’de liselerde eğitim tekrar başladı. (AFP)

Cezayir Başbakanı Abdulaziz Cerrad dün (Çarşamba) yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayıları yükselmeye devam ederse, “toplum güvenliğinin” korunması için katı önlemlerin alınacağına dair uyarıda bulundu.

Alman haber ajansı DPA tarafından aktarılan açıklamasında, ortaokul ve liselerde denetimin yapıldığına değinen Başbakan, “vatandaşların sağlık önlemlerine riayet etmemesinin, vaka sayılarındaki dikkat çekici yükselmenin sebebi olduğunu, bireysel ve toplumsal farkındalığın tekrar sağlanması gerektiğini” söyledi.

Başbakan “Gerekirse, toplum güvenliği için katı önlemler alacağız. Toplumsal farkındalığa bağlı olarak vaka sayılarının sınırlandırılması ve istikrarı için birlikte çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı salı günü, Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un koronavirüse yakalandığını duyurdu. Cumhurbaşkanı’nın sağlık durumuna ilişkin olarak, bir Alman Hastanesi’nde sağlık protokollerinin gerektirdiği şekilde tedavi görmekte olduğu, Tebbun’un tedaviye yanıt vermesi ile sağlık durumunun giderek iyileştiği belirtildi.

Dün ayrıca, ülkede şu ana kadarki en yüksek vaka sayısı kayıtlara geçti. Sağlık Bakanlığı 103 yeni vakanın tespit edildiğini böylece toplam vaka sayısının 58 bin 979’a yükseldiğini, virüse bağlı can kaybının ise bin 989 olarak kaydedildiğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya