Nahda Barajı: Sudan yeni müzakerelerin başarısız olduğunu duyurdu

Nahda (Hedasi) Barajı
Nahda (Hedasi) Barajı
TT

Nahda Barajı: Sudan yeni müzakerelerin başarısız olduğunu duyurdu

Nahda (Hedasi) Barajı
Nahda (Hedasi) Barajı

Sudan Sulama ve Su Kaynakları Bakanlığı yaptığı açıklamada, Nahda (Hedasi) Barajı ile ilgili yeni tur müzakerelerin başarısız olduğunu ve üç ülkenin konuyu Afrika Birliği'ne (AfB) havale ettiğini duyurdu.
27 Ekim'de başlayan son turun bir hafta sürmesi planlanmıştı. Sudan Sulama ve Su Kaynakları Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bu turda somut bir ilerleme kaydedilemedi" ifadeleri yer aldı.
Söz konusu açıklamada, üç ülkedeki sulama bakanlarının turu Çarşamba günü bitirip dosyayı AfB’ye iade etme kararı aldıkları belirtildi.
Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığı da barajla ilgili devam eden müzakereleri tamamlamak için bir yol haritasına ulaşılamadığını duyurdu. Bakanlık sözcüsünün resmi Facebook sayfasında yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Üç ülkenin her birinin AfB'nin mevcut başkanı olarak Güney Afrika'ya bir rapor sunması konusunda anlaşmaya varıldı. Raporlar, 26 Haziran-21 Temmuz 2020 tarihlerinde düzenlenen ve üç ülkenin Nahda Barajı'nın doldurulması ve işletilmesi konusunda bağlayıcı bir yasal anlaşma imzalaması konusunda karar verilen zirve çerçevesinde, AfB heyetinin bu iki toplantısının çıktılarını uygulama yolları ve toplantıların seyri ve vizyonlarını içerecek.”
Hartum'da Pazar günü Sudan, Mısır ve Etiyopya arasında Etiyopya'nın Nil Nehri üzerinde inşa ettiği barajla ilgili görüşmeler yeniden başlamıştı. Kahire ve Hartum barajın işletilmesine yönelik mekanizmalara itiraz etti.
Video konferans yoluyla düzenlenen ve bir hafta süren görüşmelere üç ülkenin sulama bakanlarının yanı sıra, AfB, Avrupa Birliği (AB) ve Dünya Bankası temsilcileri de katıldı.
Önceki üçlü müzakerelerde, 145 metre uzunluğundaki Rönesans Hidroelektrik Barajı’nın arkasındaki devasa rezervuarı doldurmak için bir anlaşmaya varılamadı.
Elektrik üretmek için kullanılacak olan bu baraj, özellikle su ihtiyacının yüzde 97'si Nil Nehri'ne bağlı olan 100 milyon nüfusluk Mısır ile anlaşmazlıkları gündeme getiriyor.
Sudan, barajın selleri düzenlemeye yardımcı olacağını düşünse de, aynı zamanda Etiyopya'nın barajı tek taraflı doldurması durumunda milyonlarca hayatın "büyük risk" altında olacağı konusunda uyarıyor. 
Öte yandan Etiyopya, projenin elektrik ihtiyaçları ve ülkesinin kalkınması için gerekli olduğunu belirterek, nehir havzasındaki su akışının etkilenmeyeceği konusunda ısrar ediyor.
Nil'in mansap iki ülkesi Mısır ve Sudan, barajın işletilmesi konusunda bağlayıcı bir anlaşmaya varmak istiyor. Ancak Etiyopya bu kararı kabul etmiyor. 
Geçen yaz Mısır'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne şikayette bulunmasının ardından Mısır ile Etiyopya arasındaki gerilim artmıştı.
Müzakereler esas olarak barajın doldurulma süresi konusunda bir anlaşmazlık durumuyla karşı karşıya. Bu durum, Etiyopya'nın 21 Temmuz'da ilk yıl hedeflediği dolum oranına ulaştığını açıklamasının ardından daha karmaşık hale geldi.
BM’nin gözetiminde düzenlenen müzakereler AB,  Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD ve Dünya Bankası tarafından da takip ediliyor.
ABD Başkanı Donald Trump’ın Ekim ayı sonunda Mısır'ın barajı yıkma tehlikesinden bahsetmesi Etiyopya'yı kızdırdı. Trump söz konusu açıklamasında şunları kaydetti:
“Durum son derece tehlikeli. Onlar (Mısırlılar) barajı yok edecekler. Bunu açık ve net bir şekilde söylüyorum ki bu barajı yok edecekler. Bir şeyler yapmalılar."Gazze Ambulans ve Acil Durum Müdürü öldürüldü… İsrail tankları Refah'a girmeye devam ediyor

Gazze'nin ed-Durc mahallesinde İsrail savaş uçakları tarafından hedef alınan kliniğin enkazını inceleyen bir Filistinli (AFP)
Gazze'nin ed-Durc mahallesinde İsrail savaş uçakları tarafından hedef alınan kliniğin enkazını inceleyen bir Filistinli (AFP)
TT

Gazze Ambulans ve Acil Durum Müdürü öldürüldü… İsrail tankları Refah'a girmeye devam ediyor

Gazze'nin ed-Durc mahallesinde İsrail savaş uçakları tarafından hedef alınan kliniğin enkazını inceleyen bir Filistinli (AFP)
Gazze'nin ed-Durc mahallesinde İsrail savaş uçakları tarafından hedef alınan kliniğin enkazını inceleyen bir Filistinli (AFP)

Gazze Şeridi'ndeki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'deki bir kliniği hedef alan hava saldırısında Ambulans ve Acil Durum Müdürü Hani el-Cafarani'nin hayatını kaybettiğini açıklarken, İsrail ordusu da saldırıda Hamas için silah geliştiren Muhammed Salah'ın öldürüldüğünü duyurdu.

Şarku’l Avsat’ın Reuters'tan aktardığı habere göre Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sağlık Bakanlığı, tüm sağlık hizmeti sağlayıcıları ile birlikte, bugüne kadar 500 sağlık personelinin sistematik olarak doğrudan hedef alınıp öldürülmesine ve 310'dan fazla sağlık personelinin ağır ve insanlık dışı koşullarda alıkonmasına rağmen, insani ve tıbbi görevini sürdürme kararlılığını teyit ediyor.”

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, saldırının Salah'ı hedef aldığını ve kendisinin ‘Hamas terör hareketi için stratejik silahlar geliştirme projesinde bulunduğunu ve silah geliştirmek için çalışan bir dizi Hamas terör hücresine liderlik ettiğini’ bildirdi.

Sekiz ayı aşkın süredir devam eden savaşta, ABD destekli uluslararası arabuluculuk çabaları şimdiye kadar bir ateşkes anlaşmasına varılmasını sağlayamadı.

Hamas, herhangi bir anlaşmanın savaşı sona erdirmesi gerektiğini söylerken, İsrail, Hamas ortadan kaldırılana kadar çatışmaların geçici olarak durdurulmasını kabul edeceğini belirtiyor.

Mısır sınırı yakınlarındaki Refah'ta yaşayanlar, şehrin doğu, güney ve orta bölgelerini kontrol altına alan İsrail güçlerinin, batı ve kuzey bölgelerine doğru ilerlemeye devam ettiğini söyledi. Bölge sakinleri, ağır çatışmaların yaşandığını bildirdi.

Bölge sakinleri, İsrail tanklarının dün Refah şehrinin kuzeybatısında yerlerinden edilmiş insanların çadırlarının bulunduğu el-Mevasi bölgesinin dış mahallelerine kadar ilerlediğini ve çok sayıda aileyi Gazze'nin merkezindeki Han Yunus ve Deyr el-Balah'a kaçmaya zorladığını söyledi.

Refah'ta yaşayan Bassam isimli Filistinli, “Refah'ın batısındaki Tel es-Sultan'da durum çok tehlikeli. İnsansız hava araçları (İHA) ve keskin nişancılar evlerini korumaya çalışan insanlara ateş ediyor. Tanklar halen batıdaki el-Mevasi bölgesine bakan alanlarda konumlanmış durumda” ifadelerini kullandı.

Reuters'e konuşan Bessam, “Öldürülen ve sokaklarda olan insanlar hakkında bilgi sahibiyiz. Ayrıca onlarca evin işgal güçleri tarafından nasıl yıkıldığını duyuyor ve görüyoruz” dedi.