Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan, ABD'nin Basil'e uyguladığı yaptırımların arkasındaki belgeleri talep ediyor

Lübnan, ABD'nin Basil'e uyguladığı yaptırımların arkasındaki belgeleri talep ediyor

Cumartesi, 7 Kasım, 2020 - 14:45
Lübnan eski Dışişleri Bakanı Cibran Basil (AP)

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Lübnan'ın, ABD’den dün damadı Cibran Basil’e yaptırım uygulanması kararına neden olan kanıt ve belgeleri talep edeceğini söyledi.

Reuters haber ajansına göre, Lübnan Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından Twitter’dan yapılan açıklamada, Avn’ın, Lübnan Dışişleri Bakanlığı’nın ABD Hazine Bakanlığı’ndan Cibran Basil’e uygulanan yaptırımlarla ilgili kanıtların talep etmesini istediği belirtildi.

ABD Hazine Bakanlığı, Lübnan Özgür Yurtsever Hareketi (ÖYH) Genel Başkanı Cibran Basil’e Hizbullah’a destek, yolsuzluk ve zimmetine para geçirme gerekçesiyle yaptırım uygulanacağını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, ABD’de Basil’e ait tüm mal varlıkların yanı sıra dolar cinsinden işlem yapan Lübnan bankalarındaki varlıklarının dondurulmasına karar verildiği bildirildi.

ABD yaptırımlarına ilişkin olarak Twitter üzerinden açıklama yapan Basil, “Ne yaptırımlar beni korkutur ne de sözler beni cezbeder. Kendim için Lübnan’ı feda etmeyeceğim” ifadelerini kullandı. Basil, “Adaletsizliğe alıştım ve bunu tarihimizden öğrendim. Bu doğruda hayatta kalmak için her gün çarmıhımızı taşımamız gerekiyor” dedi.

Basil, 17 Ekim intifadası sonrasında istifa eden Saad Hariri hükümetinde eski Dışişleri ve Göç Bakanlığı koltuğuna otururken, 2008 yılından bu yana çok sayıda bakanlık pozisyonunda görevler aldı. Cibran Basil göreve ilk İletişim Bakanı olarak başladı, daha sonra Enerji, Su ve Dışişleri Bakanlıklarını üstlendi.

2005 ve 2009 yıllarında parlamento seçimlerine girip her iki turda da kaybetmesi sonrasında, 2018 yılında Batroun Milletvekili olarak ilk kez parlamentoya girdi.

Basil, 1970 yılında Batroun’da doğdu, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın kızı Chantal ile evlendi. 1992 yılında inşaat mühendisliği alanında lisans ve 1993 yılında Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden ulaşım alanında yüksek lisans yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya