Tunus ‘tarihi bir anlaşmaya’ varma umuduyla Libya diyaloguna ev sahipliği yapıyor

Trablus’un güney bölgelerinde Libya Ulusal Ordu kuvvetleri ve Serrac hükümetine bağlı güçler arasında yaşanan çatışmalardan bir görüntü (Reuters)
Trablus’un güney bölgelerinde Libya Ulusal Ordu kuvvetleri ve Serrac hükümetine bağlı güçler arasında yaşanan çatışmalardan bir görüntü (Reuters)
TT

Tunus ‘tarihi bir anlaşmaya’ varma umuduyla Libya diyaloguna ev sahipliği yapıyor

Trablus’un güney bölgelerinde Libya Ulusal Ordu kuvvetleri ve Serrac hükümetine bağlı güçler arasında yaşanan çatışmalardan bir görüntü (Reuters)
Trablus’un güney bölgelerinde Libya Ulusal Ordu kuvvetleri ve Serrac hükümetine bağlı güçler arasında yaşanan çatışmalardan bir görüntü (Reuters)

Tunus, seçim tarihinin belirleneceği tarihi bir anlaşmaya varma umuduyla, bugün Libya krizinin tarafları arasında başlayacak diyaloga ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Birleşmiş Milletler’in (BM) desteğiyle bugün Tunus’ta başlayacak görüşmelere,  Libya’daki farklı siyasi ve sosyal kesimleri temsilen seçilen 75 kişi katılacak.
Tunus Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Velid el-Hacam, “Tunus, Libya diyalog toplantılarının başarısı için lojistik ve güvenlik anlamındaki tüm hazırlıkları tamamladı. Libyalıların krizi sona erdiren ve Tunus diplomasisinin önemli rolünü vurgulayan tarihi bir anlaşmaya varacağını umuyor” dedi.
Libya’nın Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi ve Trablus merkezli Yüksek Danıştay’ın temsilcileri, Fas’ın Bouznika kasabasında yapılan görüşmenin sonunda Libyalıların siyasi inisiyatif sahibi olduğuna dikkat çekerek, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine hazırlık olarak ülkedeki üst düzey pozisyon adaylarının kriterleri konusunda bir anlaşmaya varma olasılığından bahsetti.
Bu arada, Libya’nın Sirte kenti, Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) ve Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) heyetleri arasındaki Ortak Askeri Komite’nin ilk toplantısına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Bu bağlamda, Sirte Belediyesi Yürütme Kurulu, 5+5 Ortak Askeri Komitesi’nin toplantısına ev sahipliği yapmak ve karşılaşılan tüm engelleri aşmak için dün akşam bir toplantı düzenledi.
Öte yandan LUO, Sirte’deki mevzilerinden çekilmeme sözünü yineledi.
LUO Ahlaki Rehberlik Dairesi Başkanı Halid El Mahcub, LUO güçlerinin Türkler ve paralı askerler bölgeden ayrılana kadar cepheyi terk etmeyeceklerini dile getirdi.
Ülkeyle ilgili bir diğer gelişme de, BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL), Sivil Havacılık Otoritesi’nin Libya’nın güneyindeki tüm havalimanlarına uçuşların yeniden başlatılmasına izin verme kararını memnuniyetle karşıladı.
UNSMIL aynı zamanda, doğudan Trablus’a kadar çok sayıda yolcunun silahlı gruplar tarafından keyfi bir şekilde gözaltına alınmasından endişe duyduklarını belirtti.
Tüm Libya vatandaşlarının dolaşım özgürlüğü hakkını olduğuna vurgu yapan UNSMIL, bu hakkın herhangi bir şekilde ihlalinin, Libya’nın uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerinin ciddi bir ihlali olacağı konusunda uyardı.
UMH’ye bağlı güçler tarafından başlatılan Öfke Volkanı Operasyonu Basın Merkezi, kimliği belirlenemeyen cesetlerin çıkmaya devam ettiği Tarhuna’daki 5 yeni toplu mezara dair acı verici görüntüleri paylaştı.
AFP’ye göre Kayıp Kişilerin Aranması ve Tespiti Kurumu Müdürü Lutfi Tevfik, 3 toplu mezardan 14, diğer 2 toplu mezardan ise 3 ceset çıkardıklarını söyledi.
Diğer yandan UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Serrac, ABD başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’i tebrik etti.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed el-Kablavi’ye göre “Serrac, Libya’da sivil demokratik bir devlete ulaşmak için onlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyor” şeklinde bir açıklama yaptı.

Serrac hükümeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretine hazırlanıyor
Bu gelişmeler, Serrac hükümetinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretine hazırlandığı bir zamanda yaşandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 yılı sonunda Suheyrat barış anlaşmasının imzalanmasıyla UMH hükümetinin kuruluşundan bu yana ilk kez ülkeyi ziyaret etmiş olacak.
UMH kaynakları, “Türk güvenlik ve istihbarat heyeti, Erdoğan ve bakanların ziyaret edeceği yerleri denetledi” dedi.
İsminin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, “Erdoğan, Mitiga Havalimanı’nda faaliyet gösteren Türk kuvvetleri, Vatiyye Hava Üssü ve Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde başkent Trablus’ta kurduğu eğitim merkezini ziyaret edecek. Erdoğan bu ziyarette şehirdeki meclis üyeleriyle de görüşecek” şeklinde konuştu.
Hafter liderliğindeki LUO ise, bu ziyareti ‘kabul edilemez bir provokasyon’ olarak görüyor.Libya Ulusal Birlik Hükümeti, Zaviye’yi hedef alan bombardımanlarını yineledi

Zaviye’nin çeşitli bölgelerinde yoğun güvenlik önlemleri alındı (AFP)
Zaviye’nin çeşitli bölgelerinde yoğun güvenlik önlemleri alındı (AFP)
TT

Libya Ulusal Birlik Hükümeti, Zaviye’yi hedef alan bombardımanlarını yineledi

Zaviye’nin çeşitli bölgelerinde yoğun güvenlik önlemleri alındı (AFP)
Zaviye’nin çeşitli bölgelerinde yoğun güvenlik önlemleri alındı (AFP)

Abdulhamid ed-Dibeybe’nin başbakanı olduğu, geçici Ulusal Birlik Hükümeti (UBH), Zaviye’yi hedef alan hava saldırılarını yenilerken, Muhammed el-Menfi başkanlığındaki Başkanlık Konseyi, Zaviye’ye yönelik hava saldırıları karşısında sessizliğini korumaya devam ediyor. Öte yandan Devlet Yüksek Konseyi (DYK) Başkanı Halid el-Mişri, UBH Başbakanı Dibeybe’yi, ‘bombardımanları siyasi olarak kullanmaya çalışmakla’ suçladı.

Cuma akşamı Trablus'un yaklaşık 50 kilometre batısında yer alan Zaviye kentinin doğusunda yer alan Maya bölgesindeki mevzilerin saatlerce bombalanmasının ardından savaş uçakları dün üçüncü hava saldırısını başlattılar. Ceziretu’r-Rakine bölgesi yakınlarındaki bir alan hedef alındı.

UBH tarafından can kaybı olup olmadığıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken yerel kaynaklar ve basın, günlük 120 bin varil üretim kapasitesiyle Libya'nın en büyük ikinci petrol rafinerisi olan Zaviye Petrol Rafinerisi yakınlarında akaryakıt kaçakçılığı yapan tırların havadan bombalandığına bildirdiler.

Zaviye’nin merkezindeki askeri karargahlardan birini koruyan bir güvenlik üyesi (AFP)
Zaviye’nin merkezindeki askeri karargahlardan birini koruyan bir güvenlik üyesi (AFP)

Öte yandan aktivistler ve Libya basını, bombardımanın ardından göğe yükselen yoğun duman görüntüleri yayınlarken, Zaviye’deki Gidişatı Düzeltme Hareketi, UBH Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan ‘suçla mücadele taleplerinin siyasi hesaplaşma için kullanılmaması’ çağrısında bulunurken güvenlik operasyonlarının ‘hiçbir ayrım gözetmeksizin suçluları ve kaçakçıları hedef alması gerektiğini’ vurguladılar.

Ancak UBH Başbakanı Dibeybe, bu gelişmeleri görmezden gelirken Libya Ordusu Başkomutanı sıfatıyla Başkanlık Konseyi Başkanı Menfi, son gelişmelerle ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Başkanlık Konseyi Sözcüsü Necva Vehibe, bu konuyla yorum talebinde bulunulan çağrıları yanıtsız bıraktı.

Diğer taraftan yetkilerinin geri alınması yönünde yapılan çağrıları görmezden gelen Dibeybe, başkent Trablus'ta düzenlenen bir törende, “Göreve geldiğimiz günden beri Libya'da çatışma çıkmaması ilkesini esas alıyoruz. Ülke, yavaş yavaş toparlandığı yeni bir aşamadan geçiyor” yorumunda bulundu.

Dibeybe, başkent Trablus'ta bir konferansa katıldı (UBH)
Dibeybe, başkent Trablus'ta bir konferansa katıldı (UBH)

DYK Başkanı Mişri, Başkanlık Konseyi'ne hitaben yaptığı konuşmada ‘aynı zamanda Savunma Bakanlığı görevini de yürüten Dibeybe’nin insansız hava araçlarını (İHA) suçla mücadele gibi asil bir görevi bahane ederek siyasi olarak farklı taraflarda olanlara karşı siyasi bir silah olarak kullanılmasını reddettiğini’ duyurdu. Mişri, her türlü kaçakçılık ve suçun tamamen ve kategorik olarak reddedildiğini vurguladı.

Bu duruma karşı emtia sübvansiyonlar yerine nakit sübvansiyonlar verilmesi de dahil olmak üzere bazı prosedürlerle ve adımlarla mücadele edilmesi önerisinde bulunan Mişri, hükümeti bu konuda ihmalkar davranmakla eleştirdi. Mişri, petrol ve akaryakıt kaçakçılığının bazı isimler aracılığıyla yarı resmi olarak büyük çapta gerçekleştiğinin altını çizdi.

DYK Başkanı Halid el-Mişri (DYK)
DYK Başkanı Halid el-Mişri (DYK)

Zaviye, Gidişatı Düzeltme Hareketi’nin birkaç gün önce suçun yayılmasına ve hükümetin başarısızlığına karşı suç ve kaçakçılıkla mücadele çerçevesinde bir plan başlatmak üzere bölgenin ihtiyarları, ileri gelenleri, askeri ve güvenlik yetkilileri ve Gidişatı Düzeltme Hareketi’nin gençlerinden oluşan bir komitenin kurulmasıyla sonuçlanan adımların atılmasının ardından bombalandı. Bombardıman, Başkanlık Konseyi'nin ve Genelkurmay Başkanlığı'nın, Batı Askeri Bölgesi'nin ve yakın zamanda kurulan Askeri ve Güvenlik Komitesi'nin bilgisi dışında gerçekleşti.

UBH Savunma Bakanlığı, batı bölgesindeki uyuşturucu kaçakçılığı ve insan kaçakçılığı çetelerinin sığınaklarına hava saldırısı düzenlendiğini duyurmuştu. Zaviye, geçtiğimiz günlerde ‘yerleşim bölgelerinde silahlı oluşumların varlığına ve bazılarının suç işlemelerine’ karşı düzenlenen protesto gösterilerinin ardından İHA’larla birkaç nokta hedef alındı. UBH tarafından yapılan açıklamada, ‘Dibeybe’nin doğrudan takibiyle’ ülkenin batısındaki kaçakçılık bölgelerine hava saldırıları düzenlediğini kabul etti. Açıklamada ‘istenen hedeflere ulaşıldığı’ belirtilirken daha fazla detay verilmedi.

Bombardımanlar, Zaviye’nin güvenlik kaosu ve UBH’ye bağlı güvenlik güçleri arasında nüfuz ve kontrol alanları üzerinde şiddetli bir mücadelenin yaşandığı banliyölerini hedef alırken Zaviye son zamanlarda, insan kaçakçılığına karışan silahlı gruplar ile akaryakıt kaçakçılığı gibi diğer kaçakçılık faaliyetlerine karışan silahlı gruplar arasında çatışmalara sahne oldu.

Temsilciler Meclisi (TM), Zaviye Milletvekili Ali Ebu Zariba'nın da evinin hedef alındığı bombardımanları kınadı. TM tarafından yapılan açıklamada, bombardımanlar ‘sivillere ve sivil tesislere yönelik bariz bir saldırı’ olarak tanımlanarak kınandı. UBH’ye muhalif bir isim olan Ebu Zariba da Zaviye’deki evinin hedef alındığını söylediği bombardımanları kınadı.


Libya'da Başağa'nın görevden alınması sonrası muhtemel senaryolar

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Libya'da Başağa'nın görevden alınması sonrası muhtemel senaryolar

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Libya'nın doğusunda Tobruk'taki Temsilciler Meclisinin Fethi Başağa'yı sürpriz şekilde görevden alması; ülkede seçimlerin yapılmasını denetleyecek birleşik bir hükümetin kurulması, bakanlıkların taraflar arasında paylaşımı ya da mevcut hükümetler arasındaki bölünmenin devamı gibi farklı senaryoları beraberinde getiriyor.

Şubat 2022'de ülkenin doğusu için başbakan seçilen Başağa, 16 Mayıs'ta, "Bütün görev ve yetkilerimizi Libya Başbakan Yardımcısı Ali Farac el-Katrani'ye devrettiğimizi ifade ediyorum." şeklindeki istifa dilekçesini Temsilciler Meclisi Başkanlığına sunduğunu duyurdu.

Bu sürpriz açıklamanın yapıldığı gün Temsilciler Meclisi oturumunda Başağa hakkında soruşturma başlatıldı.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Abdullah Belihak, yaptığı yazılı açıklamada, "Mecliste yapılan oturumda vekillerin çoğunun Libya Başbakanı Fethi Başağa’nın görevinden alınması ve hakkında kamu malına zarar vermek suçlamasıyla soruşturma açılması yönünde oy kullandığını" belirtti.

Belihak, Başağa’dan boşalan başbakanlık makamına vekaleten Maliye ve Planlama Bakanı Usame Hammad’ın atandığını aktardı.

- Temsilciler Meclisinin Başağa'yı görevden alması

Başağa'nın görevinden alınması ülkenin genel siyaset sahnesi ile bu yılın sonunda parlamento ve başkanlık seçimlerinin gerçekleştirilmesi için BM'nin sarf ettiği çabalardan ayrı düşünülemez.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri'nin nitelendirdiği üzere söz konusu görevden alma biraz şüpheli olsa da olaylar hızla gelişti. Ayrıca bu gelişmeye ilişkin adımlar, BM tarafından yürütülen siyasi diyalog süreci neticesinde 17 Aralık 2015'te varılan Libya Siyasi Anlaşması'nın gerektirdiği gibi diğer siyasi organlarla koordinasyona geçilmeden atıldı.

Temsilciler Meclisi, Katrani'nin görevi devralmasını beklemedi; Başağa'nın görevden alınması yönünde oy kullanmak için acele etti ve Başağa'yı soruşturmaya sevk etti. Maliye ve Planlama Bakanı Usame Hammad'ı da başbakanlık görevine vekaleten atadı.

- Başağa sonrası olası senaryolar
BM Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily'nin seçimlerin yapılması adına sürdürdüğü çalışmaların gölgesinde Başağa'nın görevden alınmasının Libya siyasetini nasıl etkileyeceği merak konusu.

Hükümetin değil de Başağa'nın görevden alınması, ülkede yapılması beklenen seçimlerle direkt bağlantılı olmasa da Libya'da siyaset sahnesinin oluşturulması ve ittifakların yeniden düzenlenmesini doğrudan etkileyebilir.

- Egemen bakanlıkların taksimi

Seçimlerin ardından dışişleri, savunma, içişleri ve maliye gibi egemen bakanlıkların kime gideceği; Başağa'nın sahneden çekilmesinin bunu nasıl etkileyeceği akıllardaki sorulardan biri.

Bazı medya aktivistleri, Libya'daki taraflarla ülke dışından temsilcileri arasında Başbakan Abdulhamid Dibeybe hükümetinin düzenlenmesi ve egemen bakanlıkların paylaştırılmasına ilişkin görüşmeler yapıldığını ifade ediyor. Görüşmelerin, ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in Başbakan Dibeybe hükümetini tanıması karşılığında gözde bakanlıkları elde etmesiyle ilgili olduğu savunuluyor.

Başağa'nın sahneden çekilmesiyle doğudaki Temsilciler Meclisi hükümetinin dağılması ve hükümetin yeniden birleştirilmesi de kolay olacaktır.

- Teknokrat hükümet kurulma olasılığı

Bir diğer senaryo da Temsilciler Meclisi ile Devlet Yüksek Konseyi arasında yürütülen Seçim Yasalarını Belirleme (6+6) Komitesi görüşmelerinin, seçimleri yönetecek teknokratlardan oluşan bir mini hükümetin kurulmasına yol açabileceği yönünde.

Bu, Temsilciler Meclisinden bir kanadın istekleri arasında yer alıyor. Bu kesim, Dibeybe ve Başağa'nın hükümetlerini kabul etmiyor ve seçimleri gerçekleştirmek ve güvenliği sağlamakla görevli, yetkilileri sınırlı mini-teknokrat bir hükümet çağrısı yapıyor.

Ancak bu senaryo, iktidarı yalnızca seçilmiş bir hükümete devredeceğini birden fazla kez vurgulayan Dibeybe'nin reddiyle yeniden karşı karşıya kalabilir.

- Ülkenin doğusunda yeniden bir hükümet kurulması

Bir diğer senaryo da Hafter ile Dibeybe ya da Temsilciler Meclisi ile Devlet Yüksek Konseyi arasında herhangi bir anlaşmaya varılmaması durumu.

Böyle bir durumda Temsilciler Meclisinin uluslararası olarak meşru kabul edilen Ulusal Birlik Hükümeti'ne paralel yeniden bir hükümet başkanı belirlemesi daha olası bir senaryo olabilir.

Bu durum bölünmeyi derinleştirecek ve ülkeyi bu yıl yapılacak seçimlerden daha da uzaklaştıracaktır.

Bu senaryolarla birlikte BM ve uluslararası camianın, haziranda bir anayasal zemin oluşturma ve seçim yasalarını çıkarma yönünde baskı yapması da yer alıyor.

- Libya'da seçimler için anayasa değişikliği

Libya'da Muammer Kaddafi rejiminin (1969-2011) devrilmesinin ardından ilan edilen "Anayasa Beyannamesi" ülkede geçici anayasa hükmünde.

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisinin altışar üyesinden oluşan Seçim Yasalarını Belirlenme Komitesinin, ülkede seçimlerin anayasal dayanağı olarak kabul edilen Anayasa Beyannamesi'ndeki 13. maddede değişiklik yapması planlanıyor.

Seçim Yasalarını Belirleme Komitesi, bu yıl yapılması planlanan seçimlere ilişkin yasaları oluşturmak üzere 22 Mayıs'ta Fas'ta görüşmelere başlamıştı.


‘Birlik’ kuvvetleri, Zaviye’deki ‘çete sığınaklarını’ bombaladı

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Menfi, el-Magarha kabilesinden bir heyeti kabul etti. (Başkanlık Konseyi)
Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Menfi, el-Magarha kabilesinden bir heyeti kabul etti. (Başkanlık Konseyi)
TT

‘Birlik’ kuvvetleri, Zaviye’deki ‘çete sığınaklarını’ bombaladı

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Menfi, el-Magarha kabilesinden bir heyeti kabul etti. (Başkanlık Konseyi)
Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Menfi, el-Magarha kabilesinden bir heyeti kabul etti. (Başkanlık Konseyi)

Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nde Savunma Bakanlığı’na bağlı insansız hava araçları, ülkenin batısındaki Zaviye şehrinin güneyindekifarklı noktalara ‘hava saldırıları’ düzenledi. Akaryakıt kaçakçılığı çetelerini, uyuşturucu ve insan tacirlerini hedef aldı. Ancak Dibeybe’nin muhalifleri, bu operasyonu ‘bölgenin suçtan arındırılması değil, daha çok rakiplerine karşı bir tasfiye operasyonu’ olarak nitelendirdi.

Ambulans ve Acil Durum Yetkilisi ve yerel bir yetkiliye göre vatandaşları korkutan bombardıman, Zaviye’nin güneyindeki bölgeleri hedef aldı. Bu bölgeler arasında Maya Limanı ve yaralanan parlamento üyesi Ali Ebu Zariba’nın yakın bir arkadaşına ait olan Ebu Surra bölgesindeki bir dinlenme evi de bulunuyor. Ebu Zariba, İstikrar Hükümeti’nde İçişleri Bakanı İssam Ebu Zariba’nın erkek kardeşi.

İstikrar Hükümeti’nde İçişleri Bakanı İssam Ebu Zariba.
İstikrar Hükümeti’nde İçişleri Bakanı İssam Ebu Zariba.

Bombardımanın nedenlerine ilişkin yapılan açıklamalar çerçevesinde, Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hammuda, Savunma Bakanlığı’nın şu açıklamasını aktardı:

“Ulusal hava kuvvetlerimiz, bu sabah Batı Sahili bölgesindeki akaryakıt, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı çetelerinin sığınaklarına isabetli hava saldırıları düzenledi. Bu, Allah’ın izniyle amacına ulaşan başarılı bir darbe olmuştur.”

Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hammuda. (Facebook)
Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hammuda. (Facebook)

Yerel medya organlarına göre Ambulans ve Acil Servis Sözcüsü Usame Ali, dinlenme evinin bombalanması sonucu bir kişinin yaralandığını açıkladı. Maya Limanı’nın hedef alındığı bombardımanda ise yaralanan olmadı. Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre Hammuda şunları söyledi:

“Başbakanın doğrudan takibi ile ulusal görev yerine getirilirken, Batı Sahili’ni ve Libya’nın geri kalanını suç yuvalarından ve çete eylemlerinden arındırmak için belirlenen talimatlar ve askeri plan uygulandı. Vatanseverlik görevini yerine getirmekte geç kalınmayacaktır.”

Bakanlık ayrıca tüm vatandaşlara ‘hedeflerine ulaşılana kadar durmayacak askeri operasyonlarda askeri güçler ve genelkurmay ile tam iş birliği yapma’ çağrısında bulundu.

Aynı şekilde Zaviye İhtiyarlar ve İleri Gelenler Meclisi Başkan Yardımcısı Cuma el-Cilani ise insansız hava araçlarının şehrin güneyindeki iki bölgeyi bombaladığını söyledi. Cilani, ilk bombardıman Ebu Surra bölgesindeki bir dinlenme evini, ikinci bombardıman ise el-Maya’daki bir bölgeyi hedef alarak, iki kişinin yaralanmasına neden olduğunu açıkladı. Ali Ebu Zariba, bombardımanın ‘Türk güçleri ile bölgedeki Libya ulusal güç işbirlikçileri arasındaki savaşın başladığının ilanı’ olduğunu ileri sürdü. Ayrıca Dibeybe’nin emriyle hareket eden insansız hava araçlarının Ebu Surra bölgesini hedef alması dolayısıyla şaşkınlık yaşadığını dile getirdi.

Diğer yandan Büyük Zaviye’de Rotayı Düzeltme Hareketi, herhangi bir yönelim, siyasi hesaplaşma veya herhangi bir askeri operasyonla hiçbir ilgisi olmayan sivil, reformist bir hizmet hareketi olduğunu açıklayarak, bir savaş olduğunu veya şehri savaşa sürüklemeyi reddettiğini vurguladı. Hareket tarafından şu açıklamada bulunuldu:

Şehrin güvenliğini ve halkının güvenliğini sağlamaya yönelik çabaları ve haydutlardan hesap sorma çabalarını, bu çabaların devam etmesi ve suçlular arasında ayrım yapılmaması şartıyla destekliyoruz.

Libya hükümetinde İçişleri Bakanlığı, Zaviye şehrinde ve bakanlığa bağlı Maya Limanı’nda bulunan çeşitli bölgelerin ayrım gözetmeksizin bombalanmasını reddettiğini bildirdi. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Bakanlık yaptığı açıklamada “Zaviye’nin güneyindeki Maya Limanı, Ebu Surra ve Seyyide Zeynep bölgesindeki Sahil Güvenlik Birimi’ni hedef alan saldırıyı şiddetle kınıyoruz” diyerek, İHA’larla gerçekleştirilen operasyonun, Bakanlığa bağlı çok sayıda güvenlik görevlisinin yaralanmasıyla sonuçlandığını duyurdu. Ayrıca ‘iğrenç’ olarak nitelendirdiği ve ‘sonuçları vahim olabilecek’ bu operasyonla ilgili derhal soruşturma açılması çağrısı yaptı.

Aynı şekilde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK), Birleşmiş Milletler (BM) misyonunu, uluslararası toplumu ve uluslararası kuruluşları bu çalışmaya yönelik sorumluluklarını üstlenmeye çağırırken, faillerin hesap vermesi ve adalet önüne çıkarılması için bu suçların belgelenmesi gerektiğini vurguladı.

Büyük zorluklar

BM Lİbya Özel Temsilcisi Abdullah Bathiliy, güvenli bir ortamın sağlanması, silahlı oluşumlar ikilemini ele almak, ulusal uzlaşmayı ve geçiş dönemi adaletini ilerletmek ve uluslararası insan haklarını korumak da dahil olmak üzere Libya’nın seçimlere doğru ilerlemesinin önünde halen ‘büyük zorluklar’ olduğunu dile getirdi.

BM’nin Libya Özel Temsilcisi Bathiliy, Trablus’taki güvenlik çalışma grubu toplantısında konuşma yaptı. (BM misyonu)
BM’nin Libya Özel Temsilcisi Bathiliy, Trablus’taki güvenlik çalışma grubu toplantısında konuşma yaptı. (BM misyonu)

Bathiliy, Berlin sürecine bağlı uluslararası takip komitesinden doğmuş Güvenlik Çalışma Grubu tarafından Libya topraklarında yapılacak ilk genel kurul toplantısına Türkiye ile birlikte başkanlık etti. BM Temsilcisi, toplantının ‘Libya’nın çeşitli bölgelerinde düzenlenebilecek güvenlik çalışma grubunun diğer toplantılarının ilkini oluşturduğunu ve kesinlikle siyasi sürecin ilerlemesine ve 2023’te özgür ve adil seçimlerin düzenlenmesi ve tüm partilerin sonuçlarını kabul etmesi için gerekli koşulları oluşturulmasına katkıda bulunacağını’ vurguladı. Aynı şekilde Bathiliy, 5+5 Ortak Askeri Komite’nin son aylarda güvenlik ve askeri aktörleri bir araya getirme çalışmalarına da övgüde bulundu. BM Temsilcisi, “Bugüne kadar elde edilen başarıları küçümsememek gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin Libya Büyükelçisi ve çalışma grubunun bu ayki eş başkanı Kenan Yılmaz da güvenlik çalışma grubu üyelerinin Trablus’taki toplantısının ‘bu konu istisnai bir durum olmaktan ziyade, Libya’da gerçekleşecek çok sayıda görüşmenin ilk bölümünü oluşturmasını’ umut ettiğini dile getirdi.

Aynı şekilde Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi de dün yaptığı açıklamada el-Makarha kabilesinin şeyhleri ve ileri gelenlerinden oluşan bir heyet ile ‘haklarında tahliye kararı verilen ancak uygulanmayan siyasi tutukluların koşullarını’ görüştü. Konseyin medya ofisi, Menfi’nin genel olarak tüm Libya aşiretlerinin ve özel olarak ise el-Makarha kabilesinin ulusal uzlaşma araçlarını desteklemede oynadığı büyük rolü vurguladığını aktardı.


Libya seçim yasaları konusunda uzlaşı sağlandı

5+5 Ortak Askeri Komitesi’nin Trablus’taki Güvenlik Çalışma Grubu ile yaptığı toplantılardan bir kare
5+5 Ortak Askeri Komitesi’nin Trablus’taki Güvenlik Çalışma Grubu ile yaptığı toplantılardan bir kare
TT

Libya seçim yasaları konusunda uzlaşı sağlandı

5+5 Ortak Askeri Komitesi’nin Trablus’taki Güvenlik Çalışma Grubu ile yaptığı toplantılardan bir kare
5+5 Ortak Askeri Komitesi’nin Trablus’taki Güvenlik Çalışma Grubu ile yaptığı toplantılardan bir kare

Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyi (DYK) tarafından Libya seçim yasalarını hazırlamakla görevlendirilen 6+6 Ortak Komitesi, ‘yasalarla ilgili tam bir uzlaşma sağlandığını’ duyururken, Libya’daki askeri çatışmanın iki tarafından oluşan 5+5 Ortak Askeri Komitesi, Berlin Konferansı’ndan doğan Güvenlik Çalışma Grubu ile dün Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) aracılığında başkent Trablus’ta bir araya geldi.

Abdulhamid ed-Dibeybe liderliğindeki geçici Ulusal Birlik Hükümeti (UBH), 5+5 Ortak Askeri Komitesi’nin toplantısının başladığını duyuran kısa bir açıklama yapmakla yetinirken, Trablus Emniyet Müdürlüğü, Emniyet Müdürü Halil Vehibe’nin toplantının güvenliğini doğrudan denetlediğini duyurarak, bu toplantının ‘5+5 Ortak Askeri Komitesi’ni ve doğu ve batı Libya’dan askeri, güvenlik ve saha liderlerini içeren önceki toplantıların devamı niteliğinde’ olduğunu belirtti.

Toplantıya BM Libya Özel Temsilcisi Abdullah Bathiliy ile Türkiye, İngiltere ve Almanya’nın büyükelçileri katıldı. Avrupa Birliği (AB) Libya Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sabadell Jose toplantıyı ‘tarihi bir olay’ olarak nitelendirerek ‘güvenliğin siyasi süreçte temel bir unsur olduğuna ve bunun mutlaka ülkeyi seçimlere, istikrara ve birliğe götüreceğine’ işaret etti. Ayrıca ‘AB’nin destek vermeye hazır olduğunu’ da vurguladı.

Mısır’ın Trablus Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tamer Mustafa toplantıdan önce Bathiliy ile bir görüşme gerçekleştirdi. Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Mustafa, ülkesinin ‘Libya’da bağımsız ve şeffaf bir şekilde parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması için seçimlere ilişkin bazı noktalar üzerinde uzlaşıyı sağlamakla görevli 6+6 Komitesi’nin toplantılarına ek olarak, UNSMIL’in çabalarına verdiği desteğe ve Berlin sürecinden doğan Ekonomik Çalışma Grubu’nun ortak başkanlığı çerçevesinde oynadığı role’ değindi. Mısır Dışişleri Bakanlığı, ‘Bathiliy’nin Libyalıların seçilmiş bir hükümet ve parlamento altında meşru anayasal haklarını kullanabilmeleri için Libya seçimlerinin mümkün olan en kısa sürede yapılmasının önemini’ vurguladığını ve ‘Berlin sürecinden doğan çalışma gruplarının çabalarını övdüğünü’ kaydetti.

Temsilciler Meclisi ve DYK tarafından seçim yasalarını hazırlamakla görevlendirilen 6+6 Ortak Komitesi salı akşamı yaptığı açıklamada, ‘siyasi partilerin parti listeleri veya bireysel adaylıklar ile Temsilciler Meclisi seçimlerine nasıl katılacağı hususunun yanı sıra cumhurbaşkanı ve Millet Meclisi üyelerinin seçimiyle ilgili noktalarda tam bir uzlaşı sağladığını’ duyurdu. Komite, Fas’ın Buznika şehrinde yapılan toplantısının ardından DYK Heyeti Başkanı Ömer Bulifa tarafından okunan açıklamasında “Fas Krallığı’ndaki bu tur başlamadan önce başkent Trablus’ta bir dizi toplantı yapıldı. Yasama ve cumhurbaşkanlığı seçim yasaları ile ilgili çoğu noktanın tartışılması sırasında üyeler arasında olumlu bir atmosfer hakimdi” ifadelerini kullanarak ‘seçimlerle ilgilenen çeşitli devlet kurumlarıyla iletişim kurulduğunu’ kaydetti. Yasama ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ‘eş zamanlı prosedürlere’ göre düzenleneceğini belirterek ‘siyasi partilerin parti listeleri veya bireysel adaylıklar ile Temsilciler Meclisi seçimlerine nasıl katılacağının yanı sıra, cumhurbaşkanı ve Millet Meclisi üyelerinin seçimiyle ilgili noktalarda tam bir uzlaşı sağladığını’ duyurdu. Bu doğrultuda ‘seçim bölgelerine göre Temsilciler Meclisi ve Senato koltuklarının belirlenmesi ve dağıtımı, aday listelerinin oluşturulması ve onaylanmasına ilişkin prosedürler, kadın temsili, seçim suçlarının düzenlenmesi, cumhurbaşkanlığı, Temsilciler Meclisi ve Senato seçimlerine ilişkin itiraz prosedürleri ve tüm adayların adil bir şekilde devlet ve özel medya platformlarına katılım hakkının düzenlenmesi gibi konularda kaydedilen ilerlemeye’ dikkat çekti. Aynı zamanda Komite ‘yargı organları ve Yüksek Seçim Komisyonu ile UNSMIL gibi teknik kurumlar ile sürekli istişare halinde olarak, Libya’daki seçimler için kapsayıcı ve uzlaşıya dayalı yasal bir çerçeve sağlamak için bu toplantıda farklı seçim yasalarının taslaklarının hazırlıklarını tamamlamaya özen gösterdiğinin’ de altını çizdi.

Öte yandan salı akşamı Dibeybe Trablus’ta Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş ile bir araya geldiği sırada ‘Sudan’da kalıcı bir ateşkese ulaşmayı amaçlayan Arap ve uluslararası çabalardaki gelişmeleri’ ele aldıklarına dikkat çekerek Sudan’daki kardeşler arasında barış görüşmelerine liderlik eden Suudi Arabistan’ın rolünü takdir ettiğini ifade etti. Ayrıca, Menguş’un son zamanlarda ziyaret ettiği Arap ülkelerinin hükümetlerinin tutumları hakkında kendisini bilgilendirdiğini kaydetti. Menguş’un ziyaretlerinin amacı, Arap ve bölgesel düzeydeki dosyalar ve problemlerle ilgili olarak ortak Arap çabalarını ve tutumlarını koordine etmek ve Libya'daki geçiş aşamalarının sona ermesi ve seçimlerin yapılması için Arap desteğini toplamaktı.

Menguş ‘Libya’da ulusal seçimlerin düzenlenmesi ve bu konuda ortak bir Arap tutumu oluşturup bunu korumanın önemi konusunda Arap ülkeleri düzeyinde bir fikir birliği olduğunu’ belirtti. Ayrıca Dibeybe’ye bazı Körfez ülkelerinin başkent Trablus'ta büyükelçiliklerini açmak için çalışmalara başlama taahhütlerini de iletti.

Menguş ‘Libya’da ulusal seçimlerin düzenlenmesinin önemi konusunda Arap ülkeleri düzeyinde bir fikir birliği olduğunu’ belirtti (AP)
Menguş ‘Libya’da ulusal seçimlerin düzenlenmesinin önemi konusunda Arap ülkeleri düzeyinde bir fikir birliği olduğunu’ belirtti (AP)

Öte yandan ABD Büyükelçiliği yaptığı bir açıklamada ‘UBH’nin ABD hükümetiyle vatandaşların seyahatini kolaylaştırmak için çalışmalarına devam ettiğini ve bu durumun iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirdiğini’ vurgulayarak ‘bazı Libya ve ABD vizelerine ilişkin mütekabiliyet kuralları düzeyindeki bir değişikliğe’ atıfta bulundu.

ABD Büyükelçiliği ‘iş veya turizm amaçlı seyahat koşullarını sağlayan Libya ve ABD vatandaşlarına bir yıllık çok girişli vize verileceğini’ duyurarak ‘tek girişli üç aylık vizenin mevcut geçerliliğiyle kıyaslandığında bunun büyük bir ilerleme’ olduğunu vurguladı.

 ABD Büyükelçiliği, UBH’nin ABD hükümetiyle Libyalıların seyahatini kolaylaştırmak için çalışmalarına devam ettiğini duyurdu. (ABD Büyükelçiliği’nin Twitter hesabı)
ABD Büyükelçiliği, UBH’nin ABD hükümetiyle Libyalıların seyahatini kolaylaştırmak için çalışmalarına devam ettiğini duyurdu. (ABD Büyükelçiliği’nin Twitter hesabı)

Öte yandan Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre UBH, İtalya’ya resmi bir ziyarette bulunan Genelkurmay Başkanı Muhammed el-Haddad’ın İtalya Genelkurmay Başkanı Cavo Dragone ile askeri tıbbın yanı sıra kara, deniz ve hava askeri alanlarında ortak iş birliği ve eğitim alanındaki anlaşmaları tartıştığını duyurdu. Aynı zamanda Libya ve İtalyan askeri kurumlarıyla ilgili anlaşmaları ve tüm askeri alanlarda ortak iş birliğinin boyutunu ele aldıklarını belirtti.


Libya'nın doğusundaki siyasi huzursuzluk belirsizliği ve bölünmeyi artırıyor

 Libya İstikrar Hükümeti Başbakanı Fethi Başağa'nın görevden alınması, doğudaki siyasi kamp içindeki huzursuzluğu gözler önüne serdi. (Libya İstikrar Hükümeti)
Libya İstikrar Hükümeti Başbakanı Fethi Başağa'nın görevden alınması, doğudaki siyasi kamp içindeki huzursuzluğu gözler önüne serdi. (Libya İstikrar Hükümeti)
TT

Libya'nın doğusundaki siyasi huzursuzluk belirsizliği ve bölünmeyi artırıyor

 Libya İstikrar Hükümeti Başbakanı Fethi Başağa'nın görevden alınması, doğudaki siyasi kamp içindeki huzursuzluğu gözler önüne serdi. (Libya İstikrar Hükümeti)
Libya İstikrar Hükümeti Başbakanı Fethi Başağa'nın görevden alınması, doğudaki siyasi kamp içindeki huzursuzluğu gözler önüne serdi. (Libya İstikrar Hükümeti)

Libya'nın doğusundaki Libya İstikrar Hükümeti Başbakanı Fethi Başağa’nın görevden alınması, ülkenin doğusundaki siyasi kamp içindeki huzursuzluğu yansıtır nitelikte.  Analistlere göre bu durum aynı zamanda, beklenmedik bir şekilde Trablus'taki hükümetle yakınlaşmaya yol açabilir ve ülkedeki seçim sürecini kolaylaştırabilir.

Merkezi ülkenin doğusunda bulunan Temsilciler Meclisi (TM), uluslararası alanda tanınan Trablus'taki (batı) Abdulhamid Dibeybe hükümetini görevden almak amacıyla Mart 2022'de Fethi Başağa'yı Başbakan olarak atadı. Ancak Fethi Başağa, rakibini devirmeyi başaramadan 16 Mayıs'ta görevden alındı.

Başağa geçen yıl, kendisine bağlı güçler aracılığıyla Trablus'a girmeye çalıştı. Ancak kendisine sadık gruplar ile Dibeybe'ye bağlı birlikler arasında saatler süren şiddetli çatışmalardan sonra Başağa destekçileri geri püskürtüldü. Çatışmalarda başkentte ciddi maddi hasar meydana geldi. Başağa söz konusu dönemden bu yana hükümetiyle Sirte'ye yerleşti ve etkisi giderek azaldı. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre ülkenin doğusundaki güçlü lider Mareşal Halife Hafter'in temsil ettiği ana destekçisini de kaybetmiş gibi görünüyor.

Libya'nın batısındaki Misrata kentinden gelen Başağa, 42 yıllık diktatörlükten sonra 2011 yılında Muammer Kaddafi'nin düşüşünü takip eden kaosa son vermesi beklenen seçimlerin süresiz ertelenmesinin ardından, Aralık 2021'de ‘ulusal uzlaşma’ adına Hafter'e yaklaştı.

Cenevre'deki Arap ve Akdeniz Dünyası Araştırma Merkezi'nin Müdürü Hüsni Ubeydi, parlamentonun ‘yalnızca Başağa'yı görevden almakla kalmayıp, aynı zamanda Misrata'nın eski diktatörünün siyasi hayatını da askıya aldığını’ aktardı. Ubeydi, AFP'ye şu açıklamada bulundu:

“Başağa'nın aşağılayıcı bir şekilde ayrılışı, doğu kampındaki, özellikle de Hafter ve oğulları tarafından temsil edilen çevresi ile Libya’nın doğusunda büyük bir aşiret mensubu olan Akile Salih başkanlığındaki parlamento arasındaki farklılıkları yansıtıyor.”

Ubeydi ayrıca Dibeybe'nin ‘Libya'daki siyasi ve ekonomik yaşam üzerindeki hakimiyetini güçlendirmek için doğu hükümetinin felç durumundan yararlandığına inandığını’ ifade etti.

Görsel kaldırıldı.
Dibeybe, siyasi yaşam üzerindeki hakimiyetini güçlendirmek için doğu hükümetinin ‘felç’ durumundan yararlandı. (Ulusal Birlik Hükümeti)

Küresel Girişim Araştırma Merkezi araştırmacısı İmaduddin Badi, Mareşal Hafter için ‘Başağa'nın her zaman bir son kullanma tarihi olduğuna ve Trablus'a yerleşme olasılığını kaybettiği gün yararlılığının sona erdiğine’ inandığını ifade etti.

Birleşmiş Milletler'in (BM) haziran ayı ortasında belirlediği son tarihten bir ay önce, Libyalı tarafları ülkeyi sakinleştirmek için uzun zamandır beklenen 2023 yılı sonunda düzenlenecek seçimlere izin verecek yasal bir zeminde anlaşmaya varmadan Başağa'nın çalışmalarının durdurulmasına ve idari soruşturmaya sevk edilmesine karar verildi.

Kapalı gerçekleşen parlamento oturumu sırasında TM, Fethi Başağa'nın çalışmalarını askıya aldı. Maliye Bakanı Usame Hammad, Bakanlar Kurulu'nun talep ettiği ‘soruşturma’ sonuçlanıncaya kadar başbakanın işlerini yürütmekle görevlendirildi.

Görsel kaldırıldı.
Mareşal Halife Hafter, görev süresinin başında Başağa'nın ana destekçilerindendi. (Libya Ulusal Ordusu)

Başağa'yı görevden alma kararı, Hafter ile Dibeybe arasında yakınlaşma planlarına ilişkin basında çıkan haberlerle de örtüşüyor. Haberlerde, Trablus başbakanının yeğeni İbrahim Dibeybe ile Halife Hafter'in daha aktif oğlu Saddam Hafter'in aylardır görüşmelerde bulunduğu bildirildi.

Libya konusunda uzman araştırmacı Celal Herşavi, söz konusu iki Libyalının birbirini asimile etme arzusunun Başağa'nın düşüşünün sebeplerinden biri olduğu görüşünde. Herşavi, “Mevcut gelişmeler ve komplolar, seçkinlerin mevcut Libya sahnesindeki inanılmaz gücünü gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Libyalı siyasi analist Abdullah er-Reyis ise söz konusu siyasi hamlelerin ‘Hafter ile Dibeybe arasındaki yeni anlaşmaların’ sonuçlarını yansıtmasını ve iki isim arasındaki şiddetli anlaşmazlığı sona erdirecek ‘yeni bir koalisyon hükümeti kurmak veya kabine değişikliği’ amacıyla iki ismin temsilcileri arasında ‘Kahire'deki gizli müzakerelerin’ öne çıkmasını bekliyor. Er-Reyis açıklamasında “Bu, seçimlerle ilgili herhangi bir anlaşmadan önce atılmış bir adımdır” dedi.


Zaviye’deki “Islah Hareketi” şehirde "kaybedilen güvenliği" geri getirmesi için Dibeybe hükümetine 24 saat süre tanıdı

Libya'nın başkenti Trablus'ta iki milis mensubu (arşiv -AP)
Libya'nın başkenti Trablus'ta iki milis mensubu (arşiv -AP)
TT

Zaviye’deki “Islah Hareketi” şehirde "kaybedilen güvenliği" geri getirmesi için Dibeybe hükümetine 24 saat süre tanıdı

Libya'nın başkenti Trablus'ta iki milis mensubu (arşiv -AP)
Libya'nın başkenti Trablus'ta iki milis mensubu (arşiv -AP)

Libya’da başkent Trablus'un batısında yer alan Zaviye kentinde öfkeli protestocular, şehirlerinde "kaybedilen güvenliği" yeniden sağlaması için Abdülhamid ed-Dibeybe liderliğindeki geçici "birlik" hükümetine 24 saat süre verdi. Libya Ulusal Ordusu (LUO) Komutanı Mareşal Halife Hafter, dün (Pazartesi) yaptığı açıklamada, doğuda Bingazi kentindeki karargahında İsveç'in Libya büyükelçisi Anna Block Mazver ve İsveç konsolos yardımcısı Anders Nilsson ile iki ülke arasındaki ortak iş birliği yollarını görüştüğünü bildirdi.

Zaviye’deki “Islah Hareketi” pazar akşamı "şehrin giriş ve çıkışlarını kapatmak ve Dibeybe hükümetini gayri meşru ilan etmek" tehdidinde bulundu.

Zaviye kıyılarında bir ceset bulunmasının ardından büyüyen öfke, bir kamuoyu sorunu olarak ortaya çıktı. Hareket, Zaviye'de "gençlerin kaçırılması ve öldürülmesini" kınadı.

Kenti koruduğunu iddia eden tüm silahlı oluşumları kınayan hareket, Dibeybe hükümetinin olup biten her şeye sessiz kalması ve güvenlik görevlerini yerine getirmek için gerekli mekanizmalardan oluşan komiteyi desteklemeyi reddetmesini de eleştirdi.

Hareket ayrıca, “kâğıt üzerinde mürekkep olarak kalan yazılı kararların uygulanmaması, suçların işlenmeye devam etmesi ve olumsuzlukların sahil yolu boyunca tezahür etmesi” konularında tamamen Emniyet Müdürlüğü ve ona bağlı birimleri sorumlu tuttu.

Öte yandan Zaviye'deki "Birinci Destek Gücü" komutanı "Fare" lakaplı Muhammed Bahron, yakın zamanda kentte kurulan Güvenlik Tehdit Kontrol Teşkilatı'nın ilk mezunları için düzenlenen mezuniyet törenine katıldı.

Trablus'ta önceki çatışmaların izleri (AFP)
Trablus'ta önceki çatışmaların izleri (AFP)

Dibeybe hükümeti son gelişmelerde sessiz kalırken, yerel kaynaklar Zaviye'nin batısındaki sahil yolunun üç günden fazla kapalı kalmasının ardından yeniden açıldığını duyurdu.

Başkanlık Konseyi başkanı Muhammed el-Menfi, Zaviye şehrinde olup bitenler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Menfi, pazar akşamı ordunun başkomutanı sıfatıyla hükümete bağlı güçlerin genelkurmay başkanı Muhammed el-Haddad ile yaptığı görüşmede, "özellikle bazı komşu ülkelerin içinden geçmekte olduğu koşullar çerçevesinde askeri çabaları yoğunlaştırma ihtiyacına" vurgu yaptı.

Menfi’nin ofisi tarafından açıklanan bildiride görüşmeye ilişkin şu ifadelere yer verildi: “Askeri kurumun, özellikle sınır geçişlerinde güvenliği sağlama ve devlet kontrolünü genişletme rolünü güçlendirmenin önemi ele alındı. Tüm askeri birimlerin durumu ve ordu arasındaki mevcut koordinasyonu geliştirmek için askeri eylem geliştirme mekanizmaları masaya yatırıldı.”

Hafter'in ofisi tarafından İsveç büyükelçisi ile görüşmesi hakkında ayrıntı bilgi verilmedi. Hafter önceki gün (Pazar) akşam saatlerinde Fransa'nın Libya Büyükelçisi Mustafa Maharaj ile görüşmüş ve onunla Libya sahnesindeki son gelişmeleri müzakere etmişti.

İngiltere Orta Doğu ve Kuzey Afrika Kıdemli Savunma Danışmanı Martin Sampson. Libya Başkanlık Konseyi Yardımcısı Abdullah el-Lafi ile görüşmesi sonrası açıklamalarda bulundu. Sampson açıklamasında: “Libya Başkanlık Konseyi Yardımcısı Abdullah el-Lafi dün Londra'da iki ülke arasındaki savunma iş birliği ortaklığını güçlendirmeyi görüştük. Libya'da sürdürülebilir güvenlik ve istikrarın geliştirilmesi hepimizi ilgilendiren bir konudur.” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkanı Abdullah Bathili, pazar akşamı ülkenin batısındaki Mısrata kentinde gençlik ve sivil toplum temsilcileri ile bir araya geldi. Söz konusu temsilciler bazı endişelerini dile getirerek, seçimlerin ertelenmesinden duydukları hayal kırıklığını ve mevcut kurumlara olan güvensizliklerini vurguladılar.

Bathıli yaptığı açıklamada, "Gençlerin, kadınların ve sivil toplum temsilcilerinin sesleri gerekli ve önemlidir. Libya'nın geleceğini şekillendirmek için duyulmalı ve kararlı çıkmalıdır" dedi.

wef

Bathıli, Misrata Belediye Meclisi üyeleri, akademisyenler ve Temsilciler Meclisi üyeleriyle yaptığı görüşmede “Libyalıların yönettiği ve sahiplendiği bir siyasi süreç” için çağrıda bulundu. Bathıli, "Libyalıların iradesi ve bol doğal kaynaklara sahip olmaları, mevcut krizin üstesinden gelmelerini ve Libya'nın ekonomik bir güç ve önde gelen bir bölgesel aktör olarak konumunu temin etmelerini sağlayacak. Ulusal uzlaşma sürecinde Libya-Libya çözümü için Birleşmiş Milletler tam destek veriyor." dedi

İstikrar Hükümetinin Başkanı Usame Hammad ise hak ve özgürlükleri garanti altına alacak ve ülke içinde ve dışında yerinden edilmiş kişilerin acılarını hafifletecek "kapsamlı bir ulusal diyalog" başlatma sözü verdi. Hammad önceki gün (Pazar) Fethi Başağa'nın halefi olarak meclis tarafından hükümetin başına geçmekle görevlendirilmesinin ardından televizyonda yaptığı ilk açıklamada, “Hükümetimiz tüm Libyalılar içindir ve herkese eli uzanır" ifadelerini kullandı.


Libya: Zaviye kentinde gerilim arttı

Trablus - Libya (Shutterstock)
Trablus - Libya (Shutterstock)
TT

Libya: Zaviye kentinde gerilim arttı

Trablus - Libya (Shutterstock)
Trablus - Libya (Shutterstock)

Libya'nın başkenti Trablus'un 45 km batısındaki Zaviye kentinde güvenlik hususunda yaşanan gerilim, geçtiğimiz günlerde kaçırılan bir gencin şehrin doğusunda cesedinin bulunmasının ardından yeniden patlak verdi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Abdullah Bathiliy, Misrata Belediyesi’ne sürpriz bir ziyarette bulundu.

Zaviye şehri, Abdulhamid ed-Dibeybe liderliğindeki Ulusal Birlik Hükümeti’ne bağlı silahlı milisler arasındaki rekabet dolayısıyla uzun süredir devam eden güvenlik kaosuyla boğuşuyor.

Libya'daki milisler (AFP)
Libya'daki milisler (AFP)

Ülkenin batısındaki Misrata belediyesi BM Libya Özel Temsilcisi Abdullah Bathiliy’in sürpriz bir ziyarette bulunduğunu duyurdu. Bathiliy’in şehrin bazı sosyal ve siyasi figürleriyle bir toplantı gerçekleştirdiği, ziyaretin bazı önemli konuları tartışmayı amaçladığı kaydedildi.

Temsilciler Meclisi’nin desteklediği İstikrar Hükümeti, yeni başkanı Usame Hammad liderliğindeki ilk toplantısını bugün Bingazi’de yapacağını duyurdu. Hükümetin söz konusu toplantıya yerel medyayı davet ettiği belirtildi. Hammad, görevden uzaklaştırılan ve soruşturmaya sevk edilen Fethi Başağa’nın yerine atanmasının hemen ardından iki gün önce bazı bakanlarla bir araya gelerek vatandaşlara sunulan hizmetleri görüştü.

Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Sayih, Libyalı kadınları eşitlik ilkesini ve seçim sürecine yol açan devletin inşasına katılma fırsatlarını pekiştirecek yönde seçim sürecinde öncü ve etkili bir rol oynamaya çağırdı.

Avrupa Birliği Libya Büyükelçisi Jose Sabadell, kadınların seçimlere katılımını artırmanın yalnızca bir adalet meselesi olmadığını, Libya'da gerçek değişimde başarılı olunmasının bir koşulu olduğunu ifade etti. Twitter hesabından açıklamada bulunan Sabadell, Yüksek Seçim Komisyonu Kadın Destek Birimi gözetiminde dün Trablus'ta başlayan, kadınların seçimlere katılımını artırmaya yönelik bölgesel konferansın çalışmalarına katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

sa

Almanya'nın Trablus Büyükelçisi Michael Ohnmacht ise seçimlere katılmak için hedeflenen programlara katılarak kadınları ve gençleri haklarını kullanmaya teşvik etmeye yönelik çabalara olan desteğini ifade etti.

BM Siyasi ve Barış İnşası İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary Dicarlo, BM’nin seçimlerle ilgili ihtiyaçlarını ve Yüksek Seçim Komisyonu'nu desteklemek için devam eden hazırlıkları değerlendirmek üzere önümüzdeki ayın başlarında Libya'ya bir ekip gönderme niyetini açıkladı.

Dicarlo ile bir araya gelen Libya'nın BM Daimi Temsilcisi Tahir es-Sunni’nin aktardığına göre, BM Libya'yı istikrara kavuşturmak, anayasal temelde ve seçim kanunları üzerinde fikir birliğine varmak için gösterilen tüm çabaları desteklemeye niyetli. İkili, söz konusu görüşmelerinde Libya'daki son gelişmeleri, misyonun çalışmalarını, komşu ülkelerdeki durumu, bu durumun etkileri, bilhassa Sudan'daki son meseleleri ele aldı.

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Ras el-Hilal’in ileri gelenlerinden bir heyet ile görüştü (Libya Başkanlık Konseyi)
Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Ras el-Hilal’in ileri gelenlerinden bir heyet ile görüştü (Libya Başkanlık Konseyi)

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, dün, Ras el-Hilal’in ileri gelenlerinden bir heyet ile görüştü. Medya ofisinden açıklandığına göre, Ras el-Hilal’in ileri gelenleri bölge halkı adına Menfi’nin çabalarını ve bölgenin kalkınmasına verdiği sınırsız desteği, ulusal toplumsal uzlaşmanın tüm Libya düzeyinde somutlaştırılması için gösterilen çabaları takdirle karşıladıklarını ifade ettiler.


Dibeybe’nin ‘rakipleri’ ‘ortak’ bir hükümetin kurulmasında ısrarcı

Salih ve Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Sayih’in önceki görüşmesinden (Salih’in Medya Ofisi)
Salih ve Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Sayih’in önceki görüşmesinden (Salih’in Medya Ofisi)
TT

Dibeybe’nin ‘rakipleri’ ‘ortak’ bir hükümetin kurulmasında ısrarcı

Salih ve Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Sayih’in önceki görüşmesinden (Salih’in Medya Ofisi)
Salih ve Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Sayih’in önceki görüşmesinden (Salih’in Medya Ofisi)

Libya krizi, beklenen seçimlerin yapılması için gerekli yasalar üzerindeki tartışma alanından, seçimleri denetlemek üzere ‘mini tek’ bir hükümetin kurulması için tekrar çağrı yapma alanına kaydı. Birleşmiş Milletler (BM) seçimlerin bu yıl bitmeden yapılmasını istiyor.

Libyalılar, Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyi’nin (DYK) oluşturduğu 6+6 Komitesi’nin önümüzdeki ay bitmeden seçimlerin yapılması için gerekli yasama çalışmalarını tamamlamasını bekliyor. Libya’daki çatışan siyasetçiler ise bir kez daha, önümüzdeki dönemde ülkeyi yönetecek ‘mini tek’ bir hükümetin kurulması gerektiğinden bahsetmeye başladılar.

Libyalı siyasetçiler, Temsilciler Meclisi ve DYK’nin Abdulhamid ed-Dibeybe liderliğindeki Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) ve Temsilciler Meclisi tarafından desteklenen İstikrar Hükümeti yerine ‘tek’ bir hükümet kurulmasında ısrarcı olmaları karşısında ‘adaylık süreci ve aday listeleriyle ilgili gerekli prosedürlerin gelecek yıla kadar uzayabileceği için zamanın Libya’nın lehine olmayacağı’ görüşündeler.

Dibeybe ve hükümetinin Eğitim Bakanı Magrif, ulusal sınav merkezini denetlerken (Dibeybe’nin Medya Ofisi)
Dibeybe ve hükümetinin Eğitim Bakanı Magrif, ulusal sınav merkezini denetlerken (Dibeybe’nin Medya Ofisi)

Halkın Sesi Partisi Başkanı Fethi eş-Şibli, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, ‘tek’ ortak bir hükümetin kurulması konusunda ısrarcı olunursa, bu yıl cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin yapılacağını ‘sanmadığını’ belirtti. Şibli, “Henüz hiçbir şey belli değil” demekle yetindi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih basına yaptığı açıklamada, “UBH’nin seçimleri denetlemesini kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Salih, ‘6+6 Komitesi çalışmalarını tamamladıktan sonra seçimleri denetleyecek ‘mini’ bir hükümetin kurulmasını konusunda DYK ile görüşeceğini’ söyledi.

Salih, Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Sayih’in, ‘biri Libya’nın doğusunda öbürü batısında olan iki hükümetle seçimlerin yapılamayacağını ve ancak iki hükümet birleşince seçimlerin yapılabileceğini’ söylediğini belirtti.

Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ve DYK İkinci Başkan Yardımcısı Ömer Buşah (Libya Başkanlık Konseyi Medya Ofisi)
Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ve DYK İkinci Başkan Yardımcısı Ömer Buşah (Libya Başkanlık Konseyi Medya Ofisi)

Görünüşe göre Temsilciler Meclisi ve Halid el-Mişri liderliğindeki DYK, Dibeybe hükümetinin aleyhine olabilecek prosedürler üzerinde ‘nadir bir uzlaşma’ dönemine giriyor. Hedeflenen hükümetin kurulmasına izin verecek bir ‘anlaşmanın’ yapılması için yerel ve bölgesel bir hareketlilik olduğuna dair haberler geliyor. Şarku’l Avsat’ın ulaştığı kaynaklara göre Başağa bu yüzden görevden alındı.

Temsilciler Meclisi’nin Başağa’yı görevden alıp soruşturmaya sevk etmesinden saatler sonra Mişri hiç vakit kaybetmeden, seçimlerin yapılabilmesi için ‘mini tek’ ortak bir hükümet kurma konusunda uzlaşma çağrısında bulunmuştu. Bundan önce Temsilciler Meclisi’nin Başağa’yı ‘şüpheli bir biçimde’ görevden aldığını belirterek, meclisi ‘siyasi olarak saçmalamakla’ suçlamıştı.

Libya En-Nima Partisi Başkanı Abdurrauf Beytulmal, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda UBH’nin iktidar koltuğuna yapışmaya devam etmesi karşısında ‘mevcut şartlarda ülkede herhangi bir seçim yapmanın çok zor ve hatta imkânsız’ olduğunu söyledi.

Ülkenin güneyindeki ileri gelenler ve aktivistlerle toplantı yapan Bathiliy (BM)
Ülkenin güneyindeki ileri gelenler ve aktivistlerle toplantı yapan Bathiliy (BM)

Beytulmal, ‘tek’ bir hükümet kurulması konusunda anlaşmaya varılırsa, ‘seçimlerin yapılmasının mümkün olduğunu ancak bunun en az bu yıl bittikten sonra yapılabileceğini’ söyledi.

ABD’nin Libya Büyükelçisi Richard Norland daha önce ‘UBH’nin varlığı ışığında Libya’da yeni bir geçiş hükümeti kurmaya gerek olmadığını’ söylemişti.

Beklenen seçimlerin yapılmasına zemin hazırlamak için 6+6 Komitesi’ne gerekli seçim yasalarını hazırlaması için verilen sürenin haziran ayı bitmeden sona ermesi bekleniyor. Görünen o ki, bu komitenin önünde iki seçenek var; ya gerekli yasaları tamamlayıp adaylık koşullarındaki anlaşmazlık noktalarını çözmek ya da başarısız olması halinde BM Libya Özel Temsilcisi Abdullah Bathiliy’in görevi, BM Libya Destek Misyonu’nun (UNSMIL) görevlendireceği bir BM komitesine devretmesine izin vermek.

Komiteyi gerekli yasaların hazırlanmasını hızlandırmaya ve tartışmalı noktaları çözmeye teşvik etme bağlamında Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, seçim yasalarının tamamlanmasını hızlandıracak bir mekanizmayı görüşmek üzere DYK İkinci Başkan Yardımcısı Ömer Buşah ile bir araya geldi.

Başkanlık Konseyi tarafından dün yapılan açıklamada, görüşmede ‘Libya’daki siyasi gelişmelerin ele alınmasının yanı sıra bu yıl içerisinde seçimlerin yapılmasını sağlayacak şekilde, herkesin demokratik ve yasal bir zeminde katılacağı kapsamlı bir seçim yapılması için seçim yasalarının tamamlanmasını hızlandırma mekanizmasının’ tartışıldığı ifade edildi.

Daha önce DYK, egemen kurumları yeniden yapılandırmak ve ‘tek’ ortak bir hükümet kurmak için Temsilciler Meclisi Başkanlığı ile anlaşmış, ancak son teklif, birkaç siyasi nedenden dolayı tartışılması sekteye uğramıştı.

Geçen hafta sonu El-Kubbe şehrinde (Doğu Libya) Akile ile bir araya gelen batı bölgesinin ileri gelenleri, yöneticileri ve şeyhleri, beklenen seçimleri denetleyecek ‘tek’ ortak bir hükümetin kurulmasını destekliyorlar ve ‘hiç kimsenin seçimlere adaylıktan dışlanmaması’ çağrısında bulunuyorlar.


Libya Temsilciler Meclisi Fethi Başağa'yı görevden aldı ve soruşturmaya sevk etti

Libya Parlamentosu oturumundan (Libya Temsilciler Meclisi internet sitesi)
Libya Parlamentosu oturumundan (Libya Temsilciler Meclisi internet sitesi)
TT

Libya Temsilciler Meclisi Fethi Başağa'yı görevden aldı ve soruşturmaya sevk etti

Libya Parlamentosu oturumundan (Libya Temsilciler Meclisi internet sitesi)
Libya Parlamentosu oturumundan (Libya Temsilciler Meclisi internet sitesi)

Libya Temsilciler Meclisi, Başbakan Fethi Başağa'yı görevden aldı. Tobruk'taki Temsilciler Meclisinde yapılan oturumda, Başbakan Fethi Başağa hakkında soruşturma açılması oy çokluğuyla kabul edildi. Meclis, Başağa’dan boşalan Başbakanlık koltuğu için Maliye ve Planlama Bakanı Usame Hammad’ı vekaleten atadı. 

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Abdullah Belihak yaptığı yazılı açıklamada, katılım veya oylama yeter sayısı veya Başağa'nın görevden alınma ve soruşturulma nedenleri hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Başağa, Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akila Salih’in yokluğunda alınan bu karar hakkında yorum yapmadı. Ancak, uluslararası alanda tanınmayan hükümetinin görevlerini yürütmesi için yardımcısı Ali el-Katrani'ye tüm yetkilerini devrettiğini açıkladı.

Başağa'nın danışmanı Ahmed el-Ruvaiti şunları söyledi: “Kamu bütçesi fonlarının dağılımı konusundaki anlaşmazlıklardan dolayı Başağa başbakanlık görevlerini yürütmesini için yetkilerini yardımcısı Ali el-Katrani'ye devretti. Devletin genel bütçesinin ödenmesi konusunda çeşitli siyasi akımların büyük baskısına maruz kaldı. Başağa iyi tasarrufta bulundu ve parayı muhafaza etti, bu gürültü patırtı bundan kaynaklanıyor. Parayı kendi çıkarlarına hizmet edecek şekilde kullanmak istiyorlar.”

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ise seçimleri düzenlemek için "küçük bir birleşik hükümet" kurma konusunda kendisiyle anlaşmaya varmak üzere Parlamento'ya çağrıda bulundu. Temsilciler Meclisi'nin Fethi Başağa'yı "şüpheli bir biçimde" görevden aldığını belirten Mişri, meclisi "siyasi olarak saçmalamakla" suçladı.


Başağa, Libya'da diyalog ve uzlaşma için bir girişim başlattı

‘Cumhurbaşkanı Muhammed el-Menfi ve yardımcısı ile Birlik Hükümeti Maliye Bakanı'nın Trablus'ta yaptığı toplantının Başkanlık Konseyi’ tarafından yayınlanan fotoğrafı
‘Cumhurbaşkanı Muhammed el-Menfi ve yardımcısı ile Birlik Hükümeti Maliye Bakanı'nın Trablus'ta yaptığı toplantının Başkanlık Konseyi’ tarafından yayınlanan fotoğrafı
TT

Başağa, Libya'da diyalog ve uzlaşma için bir girişim başlattı

‘Cumhurbaşkanı Muhammed el-Menfi ve yardımcısı ile Birlik Hükümeti Maliye Bakanı'nın Trablus'ta yaptığı toplantının Başkanlık Konseyi’ tarafından yayınlanan fotoğrafı
‘Cumhurbaşkanı Muhammed el-Menfi ve yardımcısı ile Birlik Hükümeti Maliye Bakanı'nın Trablus'ta yaptığı toplantının Başkanlık Konseyi’ tarafından yayınlanan fotoğrafı

Libya'nın doğusundaki Tobruk'taki Temsilciler Meclisi tarafından yeni başbakan olarak belirlenen Fethi Başağa, herkesle iletişim ve katılımın kapsamını genişletmeyi ve seçimlere yol açan değerler etrafında fikir birliğini amaçlayan bir girişim başlattı. Öte yandan Resmi bir Parlamento Sözcüsüne göre Temsilciler Meclisi, dün üyeleri tarafından oylama yaptıktan sonra bu yıl atadığı ‘istikrar hükümetinin’ Sirte şehrinde çalışmaya başlamasını onaylama kararı verdi.
Başağa, dün ülkenin doğusundaki Derne şehrinde yapılan hükümetin ikinci toplantısının ardından yaptığı açıklamada girişimin, kapsamlı diyalog ve ulusal uzlaşma çerçevesinden kaynaklandığını ve tüm siyasi, sosyal ve askeri akımları hedeflediğini söyledi. Sağlam bir sivil yaşam kurmak için hükümetin özellikle bu akımlarla temas kurmaya başladığını vurguladı.
Başağa, girişiminin ön plana çıkan hedeflerinin ‘Libya egemenliğini korumak, tüm taraflardan her türlü yabancı müdahaleyi önlemek, Libya halkının seçimler yapma konusundaki isteklerini gerçekleştirmek, şiddete başvurmamak ve her türlü çatışmayı önlemek, Libya meşruiyetine saygı duyma, yasama organlarından kaynaklanan yasa ve prosedürler, bağışlama, uzlaşma ve gelecekte hiçbir suç işlememe taahhüdü ile geçmişi gömmek’ olduğuna dikkat çekti.
Başağa'ya göre girişimin hedefleri arasında ayrıca, ‘güvenlik ve sivil kurumlar inşa etmek, uluslararası standartlara göre doğru bir şekilde bina etmek, yolsuzluğun önlenmesinde herkesle tam işbirliği yapmak, ulusal ekonominin iyileşmesi için kamu parasının israfını durdurmak, aynı zamanda vatandaşlara hizmeti iyileştirmeyi sağlamak da yer alıyor. Hükümetinin tüm akımlar, partiler, siyasi bloklar ve sivil toplum kuruluşları ile iletişim kurma arzusunu vurgulayan Başağa, ayrıca şeyhler, ileri gelenler ve âlimlerle, bunun yanı sıra uzlaşma ve ihtilaf hallinde seçkin rollere sahip kimselerle diyalog zeminini genişletmeye önem verdiklerinin altını çizdi.
Fethi Başağa, Başağa, konuşmasının bir bölümünde güvenlik ve askeri taburların militanlarına ve üyelerine de hitap ederek şu ifadeleri kullandı: “Hükümetimiz, tiranlığa ve teröre karşı savaşa direnmede devrimcilerin ve birçok askeri gücün krediye ve son söze sahip olduğunu kabul ediyor. Bu çabaların devam etmesi ve devleti yeniden kurma ve yeniden inşa etme çabalarına odaklanması gerektiğini düşünüyor. Bu nedenle hükümet, bazılarıyla anlaşmazlığı gidermek, korkuları dağıtmak ve diğerleri için programını netleştirmek için askeri oluşumların liderleriyle görüşmeler ve diyaloglar başlatmaya önem veriyor.”
Libya'nın doğusundaki Tobruk'taki Temsilciler Meclisi tarafından yeni başbakan olarak belirlenen Fethi Başağa, Temsilciler Meclisi, Danıştay, Başkanlık Konseyi ve askeri ve güvenlik kurumlarını, yerinden edilenleri bölgelerine geri döndürmek için hükümetiyle birlikte çalışmaya çağırdı. Herkese hükümetiyle iletişim kurma ve onunla ulusal uzlaşma çabalarına katılma ve hükümetin inisiyatif ilkeleri çerçevesinde güvenlik ile siyasi ve toplumsal istikrarı pekiştirme çağrısında bulundu. Hükümeti bir kez daha şiddet kullanmamaya ve başkentteki görevlerini ve karargahını devralması için tehdit etmemeye özen gösterdiğine dikkat çekti.
Öte yandan Hükümetini kurmasının şartlarını savunan Başağa, Trablus'a girememesinin ana nedeninin ‘Birlik hükümetinin tepkisi' olduğunu iler sürdü. Seçimlerin zamanında yapılmamasının ve alınan tedbirlere rağmen seçimin engellenmesinin sorumluluğunun kendisine ait olduğunu söyledi. Bununla birlikte, hükümetinin başkent Trablus'taki görevlerini ve karargahını devralmak için şiddet kullanmamaya önem verdiğini vurguladı.
Temsilciler Meclisi Sözcüsü Abdullah Buleyhık, dün gerçekleştirilen kapalı oturumunun çalışmaları, Birleşmiş Milletler misyonunun himayesinde düzenlenecek Kahire toplantıları sırasında taslak anayasayı değiştirmeye yönelik komitenin çalışmalarını ele aldığını söyledi. Mali Komite'nin, Fethi Başağa başkanlığındaki yeni istikrar hükümetinin cari yıl bütçesi önerisini resmi bir oturumda oylamaya hazırlanmak için 10 gün içinde incelemeyi bitireceğini açıkladı.
Temsilciler Meclisi dün akşam, cari yıl için taslak devlet bütçesini, onaylamadan veya reddetmeden önce, bu konudaki görüşünü bildirmek üzere Mali Komite’ye havale etti.
Buleyhık, geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kahire'de bulunan Temsilciler Meclisi Başkanı Akila Salih’in, Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid el-Meşri ile henüz görüşmediğini ifade etti. Salih ile ABD'nin Kahire Büyükelçisi arasında dün gerçekleştirilen görüşmeye dikkat çeken Buleyhık, kendisini Trablus'ta ‘iktidarı gasp etmeye devam etmekle’ ve parlamenterlerin kararlarına uymayı reddetmekle suçlayan Geçici Hükümet Başkanı Abdulhamid ed-Dibeybe nedeniyle kötüleşen durum hakkında istişarede bulunmasının planlandığına işaret etti.
Öte yandan Dibeybe, dün akşam birçok hükümet bakanıyla birlikte, Libya'daki kalkınma projelerini etkinleştirmek için hayata döndürme planının bir parçası olarak Trablus'un batısındaki bir elektrik santrali projesini denetledi. Yaptığı açıklamada, projenin elektrik şebekesindeki açığı kapatmak için üretim kapasitelerini artırmayı hedeflediğini söyledi.
Bununla birlikte Birlik Hükümeti İçişleri Bakanı Halid Mazen, dün akşam Türkiye İçişleri Bakanlığı heyetiyle Trablus'ta yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki güvenlik işbirliğinin önemini vurguladı. Birlik Hükümeti Maliye Bakanı Halid el-Mebruk ise dün Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ve yardımcısı Abdullah el-Lafi'ye ABD'ye yaptığı son ziyaretin sonuçları hakkında bilgi verdi. Ayrıca, ‘vatandaşın şu anda yaşadığı zorluklar ışığında hükümetin mali durumunu’ da gözden geçirdiler. Hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmenin sürekliliği vurgulanırken, küresel ekonomik krizin ülkedeki ekonomik durum üzerindeki yansımalarını azaltmanın altı çizildi.