Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da Abbasi döneminden kalma 28 altın dinar bulundu

Mısır’da Abbasi döneminden kalma 28 altın dinar bulundu

Cuma, 13 Kasım, 2020 - 16:30
İçinde 28 dinar altın bulunan keten bez (Şarku’l Avsat)

Mısır’ın Fayyum şehrindeki Deir el-Banat arkeoloji bölgesinde çalışan Mısır-Rusya arkeoloji ekibi, Abbasi döneminden kalma 28 altın dinar ve beş küçük sikkeden oluşan bir koleksiyon buldu.

Söz konusu eski paralar, belirsiz semboller taşıyan kil halkaya bağlı keten bir beze sarılmış halde bulundu.

Eski Eserler Yüksek Konseyi İslami, Kıpti ve Yahudi Eski Eserler Birimi Başkanı Usame Talaat, arkeolojik alanın kuzey kesiminde Mısır-Rusya ekibine ait bu keşfin, bölgedeki en önemli arkeolojik keşiflerden biri olduğunu söyledi.

Talaat, daha önce Greko-Romen döneminden kalma bir mumya koleksiyonunun bulunduğu bu bölgenin Yunan, Roma, Kıpti ve İslami dönemler arasındaki farklı tarihsel dönemlerde kullanıldığını vurguladı.

Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’nın bu sabah yaptığı açıklamaya göre, keşfedilen koleksiyon Abbasi Halifesi el-Muktedir Billah döneminden 16 altın dinar ve 5 sikkenin yanı sıra Halife el-Radi Billah döneminden 10 altın dinar ve Halife el-Mu’tasim Billah döneminden 2 altın dinardan oluşuyor.

Rus misyonu, 2003 yılından beri Deir el-Banat bölgesinde çalışıyor ve o zamandan beri birkaç tabut ve mumya ortaya çıkardı.


Editörün Seçimi

Multimedya