Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa, Kovid-19 krizinin basite alınmaması gerektiğine dair uyarıda bulundu

Avrupa, Kovid-19 krizinin basite alınmaması gerektiğine dair uyarıda bulundu

Cumartesi, 14 Kasım, 2020 - 09:15
Kovid-19 hızlı test merkezlerindeki sağlık personellerinden biri (Reuters)

Avrupalı yetkililer perşembe günü, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) kontrol altına almak için alınan önlemlerin güvenliğinin sonuçlarına karşı uyarıda bulundu. Yetkililer salgını kontrol altına alabilecek yeni aşı umutlarına rağmen, vakalardaki artışı kontrol altına almak için alınan bu önlemlerin kışın yaklaşması ile birlikte devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

Reuters haber ajansına göre Pfizer’in bu hafta bir açıklama yaparak hastalıktan korunmak için etkili bir potansiyel aşı geliştirdiklerini duyurması, aylardır devam eden kriz için tünelin sonunda bir ışık görülmesini sağladı. Böylece mali piyasalar tırmanışa geçti ve Noel kutlamalarını daha doğal bir ortamda geçirmek isteyenler heyecanlanmaya başladı.

Ancak bölgedeki sağlık yetkilileri ve liderler, aşıların birçok kişinin acısını dindirmeye ve küçülmeye başlayan ekonomileri kurtarmaya yetecek kadar erken erişilebilir olmayacağına ilişkin açıklamaların ardından vatandaşlara genel karantina önlemlerine bağlı kalmaları çağrısında bulundular.

Fransa Başbakanı Jean Castex yaptığı basın açıklamasında “Genel karantina önlemlerini şu anda hafifletmek sorumsuzca bir davranış olacak” ifadelerini kullanarak Fransa’da vaka sayılarındaki artışın yavaşladığına ilişkin göstergelere rağmen kazanımların hala kırılgan olduğu konusunda uyarıda bulundu. Başbakan Castex’in ülkesi Avrupa kıtasındaki en yüksek vaka sayısına sahip.

Castex “Hastanelerimizin üzerindeki baskı şiddetli bir şekilde arttı” dedi ve Ekim ayının sonunda alınan genel karantina önlemlerinin en az 1 Aralık’a kadar uygulanacağını da sözlerine ekledi.

İtalya ve Almanya’daki yetkililer ise herhangi bir şekilde normal hayata dönüşün vakit alacağını söyledi. Çarşamba günü İtalya’da 623 kişi hayatını kaybederken toplam vaka sayısı 1 milyon sınırını geçti. Almanya’da ise vaka sayıları artarak bu yılın başlarında krizin zirve yaptığı dönemde görülen sayılara ulaşmaya başladı.

Almanya Bulaşıcı Hastalıklar Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Feller “İki ay daha sabırlı olmalıyız” dedi. Hollanda’da Ulusal Hasta Dağıtım Merkezi (LCPS) Başkanı Ernst Kuipers basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Geçen hafta vaka sayısı hızla düştü ancak daha fazla ilerleme kaydetmemiz gerekiyor. Talimatları izlemenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaya devam ediyoruz” dedi.

Pfizer’in potansiyel aşı açıklamasının ardından gelen coşku gittikçe kaybolurken, Avrupa hisse senetleri sekiz ay içerisindeki en yüksek seviyelerinden geriledi. Bu, İngiltere’den gelen zayıf ekonomik verilerle eş zamanlı olarak yaşandı. Bu da ekonominin ilk genel karantina uygulamalarının etkisi karşısında toparlanma hızına ilişkin endişelerin artmasına yol açtı.

İngiltere’de bu hafta ile birlikte Kovid-19 yüzünden ölenlerin sayısı 50 bin sınırını geçti. Perşembe günü 33 bin 470 yeni vaka kaydedildi. Bu da şu ana kadar bir günde kaydedilen en yüksek vaka sayısı olarak kayıtlara geçti. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, ülkelerin bütün umutlarını aşıların hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesine bağlamaması gerektiğini söyledi. Ghebreyesus, her yıl yapılan ve bu yıl pandemiyle mücadelede küresel işbirliğini güçlendirmeye odaklanan Paris Barış Forumu’nda yaptığı açıklamalarda “Belki Kovid-19’dan bıktık ancak o henüz bizden bıkmış değil” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya