Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan, 100 milyon doz AstraZeneca aşısı elde etmeyi hedefliyor

Hindistan, 100 milyon doz AstraZeneca aşısı elde etmeyi hedefliyor

Cumartesi, 14 Kasım, 2020 - 08:15
Yeni Delhi’de koronavirüs sebebiyle yaşamını yitiren bir vatandaşın cesedini taşıyan sağlık görevlileri. (Reuters)

Hindistan Serum Enstitüsü, hacim açısından dünyanın en büyü aşı üreticisi olan İngiliz ilaç devi AstraZeneca tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşı dozunun üretimini artırmaya çalışıyor. Bloomberg’in haberine göre aralık ayı boyunca Hindistan’daki herkesin aşılanmasını hedefleyen, yakın zamanda başlatılması planlanan kampanya kapsamında aşıdan ilk etapta 100 milyon doz sağlanması hedefleniyor.

Batı Hindistan’ın Pune şehrindeki Serum Enstitüsü CEO’su Adar C. Poonawalla, AstraZeneca aşısının klinik testlerinin üçüncü fazı ve son aşama verilerinin virüse karşı etkin bir koruma sağladığını kanıtlaması durumunda enstitünün önümüzdeki aya kadar aşı kampanyasını başlatmak için Hindistan hükümetinden istisnai bir ruhsat alabileceğinin söyledi.

Poonawalla, Bloomberg haber ajansına verdiği demeçte Hindistan’ın 100 milyon doz aşı satın alacağını söyledi. Serum Enstitüsü’nün tam onay almasının ardından aşının Hindistan ile yoksul ülkelere aşı sağlayan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından desteklenen “Covax Vakfı” arasında eşit olarak paylaşılacağını ve böylece Hindistan’ın nüfusunun yüzde 20’sini aşılamasını sağlayacağını kaydetti.

Koronavirüs salgınını önlemek amacıyla aşı geliştirme çalışmalarında 5 şirketle iş birliği içerisinde olan Hindistan Serum Enstitüsü, son iki ayda yaklaşık 40 milyon doz AstraZeneca aşısı üretmeyi başardı.

Enstitü ayrıca yakında ABD’li Novafix’in geliştirdiği aşının üretimine de başlamayı hedefliyor. Poonawalla, AstraZeneca ve Novafix aşılarının klinik deney sonuçlarının çok iyi göründüğünü vurguladı. “Bu iki aşının klinik denemelerinin çok riskli olabileceğinden biraz endişeliydik” dedi.

Poonawalla, aşının dünya tüm ülkelerine ulaştırılmasının 2024 yılına kadar sürebileceğini belirterek satın alma yüküne dayanma gücü ve üretim bandındaki engeller nedeniyle vaka sayılarındaki gerçek düşüşün iki yıl sürebileceğine işaret etti.

Serum Enstitüsü CEO’su, ABD şirketi “Pfizer” aşısına dair

“Dünya ülkelerinin yüzde 90’ının bu aşıyı elde edebileceğini düşünmüyorum. Çünkü söz konusu aşıyı korumak için herkes gerekli soğutma ekipmanına sahip değil” dedi. Basit uygulamaların herhangi bir salgınla başa çıkmak için en iyi çözüm olduğunu vurguladı.

Çalışmalara yakın kaynaklar, Yeni Delhi’nin geçtiğimiz ekim ayında koronavirüse karşı aşı üretmek için yaklaşık 500 milyar rupi (7.6 milyar dolar) ödenek ayırdığı bilgisini verdiler. Ancak Poonawalla, Hindistan’ın hedefine ulaşması için yaklaşık 800 milyar rupiye ihtiyaç duyacağını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya