Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus karantina uygulamasını 3 hafta uzatıyor

Tunus karantina uygulamasını 3 hafta uzatıyor

Eğitim kurumları karardan hariç tutuldu
Pazartesi, 16 Kasım, 2020 - 09:15
Tunuslu bir kadın fabrikada tıbbi malzemeleri üretiminde çalışıyor (Arşiv - AFP)

Tunus hükümeti, Aralık ayının ilk haftasına kadar 3 hafta daha istisnai sağlık önlemlerini uygulamaya devam etme kararı aldı. Alınan karardan her türlü eğitim kurumu hariç tutuldu ve bugünden (Pazartesi) itibaren sağlık protokollerinin sıkı bir şekilde uygulanması ile normal etkinliklerine devam edecek.

Tunus Sağlık Bakanı Fevzi Mehdi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele eden Bilim Kurulu’nun salgının yayılmasının önlenmesi için son önlemelerin uzatılması önerisinde bulunduğunu ve önerinin Hükümet tarafından onaylandığını belirtti.

Sağlık Bakanı, vaka sayılarının yükselmesi ve günlük virüse bağlı can kaybının 50 ila 60 arasında bir sınırda kalması ile sağlık durumunun hala tehlikeli bir aşamada olduğunu açıkladı.

Mehdi salgının Tunus sağlık sistemindeki kusurları ortaya çıkardığını bu nedenle sağlık sektörünün ayağa kaldırılması için stratejik bir plana göre eksiksiz bir program oluşturulduğunu ve Başkakan’a sunalacağını bildirdi.

Söz konusu stratejinin öncelikleri arasında, salgınla mücadele, kamu hastanelerinin iyileştirilmesi, tıbbi çevrelerin korunması ve bir ulusal hastalıklarla mücadele ajansın kurulmasının teşvik edilmesi, tüm düzenleyici çerçevelerin gözden geçirilerek ilaç sisteminin geliştirilmesi ve salgının sona ermesinin ardından sağlık sisteminin iyileştirilmesi için ilaç ve tıbbi malzemeler için ulusal bir ajansın kurulması yer alıyor.

Koronavirüs aşısının sağlanması ile ilgili olarak, ülkede Nisan veya Mayıs ayından önce bir aşının sağlanamayacağı bildirildi. Etkinliği bilimsel sonuçlar ile doğrulanan aşının seçilmesinin ardından 4 milyon doz sipariş verileceği vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı bin 671 yeni vakanın tespit edildiğini ve hastanede tedavi gören vaka sayısının bin 592’ye yükseldiğini duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Mart ayında ilk vakanın kaydedilmesinden bu yana 79 bin 339 doğrulanan vakadan 2 bin 279 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Tunus yetkilileri 29 Ekim’den bu yana salgının yayılmasının engellenmesi ve yatay yayılımı ile mücadele edilmesi kapsamında birkaç istisnai önlem uygulama kararı almıştı. Alınan kararlar arasında, ülkeler arası seyahatin engellenmesi, eğitim kurumlarında sınıfların dezenfekte edilmesi için bir süre oluşturulması amacıyla derslerin durdurulması, üniversite kampüslerinin kapatılarak uzaktan eğitime geçilmesi, ulaşım araçları dışında 4 kişinin bir araya gelmesinin yasaklanması ve saat 16.00’dan itibaren kafe ve restoranların kapatılması yer alıyor.

Tunus bu önlemler ile günlük vaka sayısının bin 500’ün altına düşememesinin ardından salgının yayılmasının kötü etkilerinin bir kısmından kurtulmaya çalışıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya