Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE, 'Altın İkamet' uygulamasına eklemelerde bulundu

BAE, 'Altın İkamet' uygulamasına eklemelerde bulundu

Yeni gruplar arasında doktorlar, mühendisler ve üniversiteyi üstün başarıyla tamamlayanlar yer alıyor.
Pazartesi, 16 Kasım, 2020 - 10:30
Şeyh Muhammed bin Raşid Al Mektum, Bakanlar Kurulu toplantısına katıldı. (WAM)

BAE Bakanlar Kurulu, “Altın İkamet” uygulamasında önemli değişiklikler yapıldığını duyurdu. Buna göre aralık ayının başından itibaren on yıl süreyle uzun süreli ikamet vizesi “Altın İkamet” almaya hak kazananlara yeni kategorilerin dahil edildiği bildirildi.

BAE Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Hükümdarı Şeyh Muhammed bin Raşid Âl Mektum konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“Bugün aşağıdaki kategoride yer alan ülke sakinlerine 10 yıllık süreyle Altın İkamet hakkı verilmesini onayladık. Bunlar, doktora derecesine sahip olanların tamamı, tüm tıp doktorları, bilgisayar mühendisliği, elektronik mühendisliği, programlama, elektronik ve biyoteknoloji alanındaki mühendisler ile ülkedeki saygın üniversitelerden 3,8 not ortalamasının üzerinde başarıyla mezun olanlardır.”

Şeyh Muhammed bin Raşid Al Mektum dün Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Yapay zeka, veri, salgın hastalıklar ve viroloji alanlarında uzmanlık derecesine sahip olan kişilere de ‘Altın İkamet’ hakkı tanınacak. Ayrıca lise öncesindeki çocukların aileleriyle birlikte ülkede kalmalarına izin verilecek. Bunu diğer kesimler takip edecek. Yeteneklerin gelişim ve başarı yolunda bizimle birlikte kalarak devam etmelerini istiyoruz.”

Yapılan değişiklikler, ‘Altın İkamet’ hakkını elde etmek isteyen uzmanları, yetenekleri ve beyinleri BAE’ye çekmeyi amaçlıyor. Bu kategoriler tüm disiplinlerde doktora derecesine sahip kişileri, yetenekli insanları, tüm tıp doktorlarını, elektronik mühendisliği, programlama, elektronik ve biyoteknoloji alanındaki mühendisleri, salgın hastalık uzmanlarını ve virologları kapsıyor. Altın İkamet aynı zamanda, saygın üniversitelerden 3,8 ve üzeri not ortalamasıyla mezun olan tüm öğrencileri, yine ülkenin tanınmış üniversitelerinde bilgisayar ve elektronik mühendisliği, programlama, elektronik, biyoteknoloji, yapay zeka, veri, salgın hastalıklar ve viroloji bölümlerinden lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olanları da içine alıyor. Buna ek olarak lise öncesi öğrencilerin aile bireyleri de oturma izni avantajlarından yaralanabilecek.

BAE Haber Ajansı’na (WAM) göre hükümetin bu adımı, yatırımcılar, yaratıcı fikre sahip kimseler, iş adamları ve yetenekli insanları ülkeye çekmek, onlar için teşvik edici bir ortam oluşturmak, çeşitliliği ve ekonomik büyümeyi desteklemek, BAE’deki kalkınma sürecinde kalıcı ortaklar olmaları için sıra dışı beyinleri ve yetenekleri kendisine çekmek çabaları çerçevesinde geliyor.

Altın İkamet hakkının doktorlar, uzmanlar, bilim adamları, mucitler, kreatif düşünce sahipleri ve öğrencilerden bilim alanında uzmanlaşmış yeteneklere ve araştırmacılara verildiği ve bu hakla yatırımların ve canlılığı teşvik eden bir ortamın meydana getirilmesinin hedeflendiği ifade ediliyor.

Altın İkamet hakkına sahip olanlar listesi aynı zamanda yatırımcıları, girişimcileri, uzmanları, yetenek sahiplerini, çeşitli bilim alanlarındaki araştırmacıları ve olağanüstü bilimsel yetenekleri olan parlak öğrencileri de kapsıyor.

Altın İkamet sistemi, BAE’nin küresel sahnedeki konumunu güçlendirmeyi, daha fazla yabancı yatırımcıyı kendine çekmeyi, rekabet gücünün gelişimini sağlamak için yerel üretimi teşvik etmeyi, çalışma ortamını iyileştirmeyi ve daha verimli hale getirmeyi hedefliyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya