Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen Enformasyon Bakanı: Ülkedeki savaşı bitirmek İran’ın müdahalesine son vermekle başlar

Yemen Enformasyon Bakanı: Ülkedeki savaşı bitirmek İran’ın müdahalesine son vermekle başlar

Perşembe, 19 Kasım, 2020 - 15:00
Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani (Şarku’l Avsat)

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, ülkesindeki savaşı durdurmanın İran’ın müdahalesini durdurmakla başlayacağını söyleyerek, meşru hükümetin Yemen’deki savaşı ve insanların çektiği acıları sona erdirmek istediğini bir kez daha dile getirdi.

İryani, Yemen resmi haber ajansı SABA’ya yaptığı açıklamada, “Bu yol, İran’ın müdahalesini durdurmak ve Husi milislerine yalnızca siyasi ve askeri baskı altında elde edilecek olan üç referansa dayalı barış sürecine girmeleri için baskı uygulamakla başlar” dedi.

Suudi Arabistan’ın Yemen hükümeti ve İran’ın yayılmacı projesiyle yüzleşen insanlara verdiği desteğin  Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin anayasal talebine cevaben geldiğini vurgulayan İryani, şu ifadeleri kullandı:

“Bu destek askeri yönlerle sınırlı değil aynı zamanda insani yardım, inşaat ve yeniden yapılanma, ekonomik istikrarı destekleme ve ulusal para biriminin çöküşünü önleme alanlarını içeriyor. Yemen hükümeti, halkı ve ordusu, Arap Koalisyonu’nun desteğiyle Yemen topraklarının çoğunu geri kazanmayı, devlet kurumlarını korumayı, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamayı ve İran rejiminin bölgede kaos ve terör yaymak için Yemen’i üsse çevirmesini önlemeyi başardı.”


Editörün Seçimi

Multimedya