Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BioNTech: Koronavirüs aşısı Aralık ayı içerisinde dağıtılabilir

BioNTech: Koronavirüs aşısı Aralık ayı içerisinde dağıtılabilir

Cuma, 20 Kasım, 2020 - 09:15
“Pfizer” şirketinin koronavirüse karşı geliştirdiği aşı (Reuters)

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı geliştirmek için ABD merkezli Pfizer şirketi ile çalışan Alman BioNTech'in kurucu ortağı ve CEO'su Uğur Şahin dün (Perşembe) yaptığı açıklamada, aşı için onay alınmasının ve yıl sonundan önce ABD’de ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde dağıtılmasının mümkün olduğunu duyurdu.

Şahin, AFP’ye verdiği röportajda, “Hala ABD’de veya Avrupa'da veya her ikisinde de ruhsat alma şansımız var” ifadelerini kullandı.

Şahin Cuma günü ABD'de Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) aşı ruhsatı başvurusunun yapılacağını açıkladı ve “aşı dağıtımının Aralık ayında yapılabileceğini” sözlerine ekledi.

Yapılan son testlerde, aşının yüzde 95 oranında etkili olduğu ve tehlikeli bir yan etkisinin olmadığı görüldü.

Aşının etkisinin, farklı yaş grupları ve ırklar üzerinde sabit olduğu belirtildi. Diğer kişilere göre yaşlıların ve belirli grupların virüsten daha fazla etkilenmesi sebebiyle aşının bu seviyede etkili olması umut verici bir gelişme oldu. 

Aşının başarı oranı, şu ana kadar gerçekleştirilen ve son aşama olan klinik aşamaya ulaşan aşıların en iyisi oldu. Uzmanlar, bu aşının, salgını sona erdirme yarışında büyük bir başarı olduğunu söylüyorlar.


Editörün Seçimi

Multimedya