Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da bu yıl 3 bin 700 yolsuzluk davası görüldü

Suudi Arabistan’da bu yıl 3 bin 700 yolsuzluk davası görüldü

Cuma, 20 Kasım, 2020 - 10:15
Dr. Macid Kasabi dün Riyad’da düzenlediği basın toplantısında (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı ve Enformasyon Bakanı Vekili Dr.Macid el-Kasabi, 2030 Vizyonu kapsamında yolsuzlukla mücadele kurumunun yeniden yapılandırıldığını bildirerek, Denetim Otoritesi ile Kontrol ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’nun birleştirilerek güçlendirildiğini ve bu yıl 3 bin 700 yolsuzluk davası başlatıldığını açıkladı.

Kasabi, ülkesinin tüm sektörlerde eşi benzeri görülmemiş bir kalkınma hareketi yaşadığını dile getirerek, “Suudi Arabistan’ın bugün çeşitli uluslararası göstergelerdeki konumu bir gurur kaynağıdır” dedi.

Bakan, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın talimatları doğrultusunda vatandaşlar ve yetkililer arasındaki iletişim ve şeffaflığı artırmak için düzenlenen ilk hükümet basın toplantısında bazı konular hakkında açıklama yaptı.


Yolsuzlukla mücadele

Şarku’l Avsat muhabiri, Veliaht Prens’in yolsuzluğu ‘kansere’ benzeten ifadesine atıfta bulunarak, bakana yolsuzluk operasyonlarındaki artış hakkında soru sordu.

Buna yanıt veren Kasabi, yolsuzlukla mücadelenin 2030 Vizyonu’nun temel ayaklarından biri olduğunu vurgulayarak, yolsuzluk tamamen ortadan kaldırılana kadar mücadelenin süreceğini dile getirdi.

Denetim Otoritesi ile Kontrol ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’nun birleştirilerek güçlendirildiğini ve bu yıl 3 bin 700 yolsuzluk davası başlatıldığını açıklayan Bakan, bu bağlamda geri alınan paranın devlet hazinesine iade edildiği için vatandaşların malı sayıldığını, gelire kaydedilerek her yıl bütçede ilan edileceğini belirtti.

Böylelikle altyapı projeleri için devlet bütçesinde eklenen bu fonların projelerde kullanılarak yeniden vatandaşa döneceğini bildirdi.


Koronavirüs: Önce insan

Suudi Arabistan’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sırasında gösterdiği çabalara değinen Bakan, bu salgının dünyayı işgal ettiğini, ölümcül, gizli ve hızla yayılan bir virüs olduğunu ve dünya sağlığı, ekonomisi ve hatta psikolojisini etkilediğini söyledi.

Kasabi, “Suudi Arabistan bu salgın sırasında uyumun yüksek olması nedeniyle bir başarı hikayesi yazdı ve ‘Önce insan’ dedi. Suudi Arabistan salgının ekonomik etkileriyle başa çıkma konusunda da dünyanın en iyi 10 ülkesinden biri olduğunu gösterdi” diye konuştu.

Bakan, Suudi Arabistan’ın vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancıların sağlığını korumak için ilgili ülkeler ve şirketlerle anlaşma yaparak, koronavirüs aşısına ulaşan ilk ülkelerden biri olacağını da vurguladı.


2030 Vizyonu: Yapısal reformlar

Bakan Kasabi, ‘Plan yapmazsanız, başarısız olmayı planlarsınız’ atasözüne atıfta bulunarak, 2030 Vizyonu’nun iddialı bir plan ve kapsamlı bir nihai hedef olduğunu hatırlatarak, vizyon kapsamında 13 bakanlığı içeren yapısal reformlar yapıldığını bildirdi.

Son yıllarda reform yapılan sistem sayısının 72 kanun ve yönetmeliğe ulaştığını belirten Bakan, yasal altyapının her başarının temeli olduğuna dikkati çekti.

Kasabi, 2030 Vizyonu kapsamında proaktif planlama ve doğru dijital altyapının hazırlanması nedeniyle Suudi Arabistan’ın salgına hazırlıklı yakalandığını ve bu yıl 255 bin fazla dava oturumunun uzaktan görüldüğünü sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya