Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin tarafından geliştirilen aşı 1 milyon kişiye uygulandı

Çin tarafından geliştirilen aşı 1 milyon kişiye uygulandı

Cuma, 20 Kasım, 2020 - 14:15
Çin’de koronavirüs testi yaptıran vatandaşlar (AP-Arşiv)

Çin devletine ait ilaç firması Sinopharm, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen ve acil kullanım izni alan potansiyel aşının 1 milyona yakın kişiye uygulandığını ve herhangi bir olumsuz etkiye rastlanmadığını açıkladı.

AFP’ye göre Sinopharm Group Başkanı Liu Jingzhen, “Aşılarımız yaklaşık 1 milyon kişiye verildi ve aşı sonrasında herhangi bir negatif bulguya rastlandığına dair herhangi bir bilgi almadık” dedi.

Şirket, 150’den fazla ülkeye seyahat etmelerine rağmen, aşıyı alan kişilerin hiçbirinin Kovid-19’a yakalanmadığını açıkladı.

Virüsün 2019’un sonunda ilk ortaya çıktığı Çin’de şu anda aşı onaylanmadan önceki son aşama olan insan denemelerinin üçüncü faz aşamasında olan dört aşı bulunuyor.

İlkbahardan beri salgının büyük ölçüde kontrol altına alındığı Çin’de vaka sayının az olması nedeniyle bu testler yurtdışında yapılıyor.

Yaz aylarından beri Çin, yurtdışına seyahat eden işçiler ve öğrencilere henüz lisans almamış aşıların verilmesine izin verdi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, kendi ülkesinde bir şirket tarafından üretilecek herhangi bir aşının, gelişmekte olan ülkelere sunulacak şekilde küresel kamu yararı gözeteceğine dair söz verdi.

Küresel ilaç firmaları arasında son haftalarda rekabet yoğunlaştı.

ABD merkezli Pfizer ve Alman Biotech geliştirdikleri potansiyel aşıların yüzde 94, ABD merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna ise yüzde 95 etkili olduğunu açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya