Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dr. Fauci: Aşılar rekor sürede geliştirilmesine rağmen güvenli

Dr. Fauci: Aşılar rekor sürede geliştirilmesine rağmen güvenli

Cuma, 20 Kasım, 2020 - 15:45
ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci (AP)

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Ensitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci, Pfizer/BioNTech ve Moderna ilaç şirketleri tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı üretilen potansiyel aşıların rekor sürede geliştirilmesine rağmen güvenli olduğunu söyledi.

Dr. Fauci, Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü’nün brifinginde yaptığı açıklamada, “Sürecin hızı, aşıların güvenliğini veya bilimsel bütünlüğünü hiçbir şekilde tehlikeye atmadı. İki aşının geliştirilme hızı, geçmişte yıllar alan bir şeyi birkaç ayda yapmamızı sağlayan bilimsel ilerlemelerin bir yansıması” dedi.

Dr. Fauci ayrıca aşı geliştirme ve onay sürecinin bağımsızlığını vurgulayarak, “Herhangi bir kişiye, ABD yönetimine veya herhangi bir şirkete karşı sorumlu olmayan bağımsız kişilerden oluşan heyet, verileri analiz etti ve güvenilir buldu. Bu nedenle aşı geliştirme sürecinin aceleye getirildiğine dair düşünceyi ortadan kaldırmalıyız” ifadelerini kullandı.

Pfizer/BioNTech ve Moderna ilaç şirketleri, koronavirüse karşı geliştirdikleri potansiyel koronavirüs aşılarının oldukça etkili olduğunu açıklayarak, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) izin almaya hazırlandıklarını bildirmişti.

Dr. Fauci, bu hafta başında AFP’ye verdiği demeçte, özellikle aşı dozlarının transferinde karşılaşılan lojistik güçlüklere atıfta bulunarak, “Hala alınacak uzun bir yol var” demişti.

Enstitü Başkanı Dr. Anthony Fauci ayrıca, ABD’deki aşı karşıtı kesim nedeniyle duyduğu endişeyi ifade ederek, “Hiç kimse aşılanmazsa, son derece etkili olan bir aşının yararı olmaz. Bunun üstesinden gelebilmeli ve insanları aşılamaya ikna edebilmeliyiz” şeklinde konuşmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya