Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen Enformasyon Bakanı: Husilerin terörist uygulamalarına uluslararası ilgisizlik kabul edilemez

Yemen Enformasyon Bakanı: Husilerin terörist uygulamalarına uluslararası ilgisizlik kabul edilemez

Cumartesi, 21 Kasım, 2020 - 09:30
Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani (SabaNet)

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, uluslararası toplumu İran destekli darbeci Husi milislerin terörist uygulamalarını görmezden gelmekle suçladı.

Yemen Haber Ajansı (SABA) tarafından dün (Cuma) yayınlanan açıklamasında İryani, “Uluslararası toplumun darbeci Husi milislerin terörist uygulamalarına aldırış etmemesi kabul edilemez” dedi.

İryani, Husi milislerin kontrol altında tuttukları bölgelerdeki sivillere yönelik benzeri görülmemiş suç ve ihlallerinin, kurtarılmış bölgelere yönelik saldırılarının, bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehditlerinin, DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütleri ve gruplarından daha az tehlikeli olmadığını sözlerine ekledi.

Yemenli yetkili, Husi milislerinin artık İran Devrim Muhafızları’nın bölgedeki mezhepçi milislerinden biri olduğunu ve böyle mücadele ettiğini ifade ederken, özellikle Kudüs Gücü subayı Hasan İrlo’nun Sanaa’ya askeri bir vali olarak getirilmesinden sonra, İran’daki mollalar rejimine bağlılık ve bağımlılığın boyutunun açıkça ortaya çıktığını ifade etti.  

Yemen Enformasyon Bakanı İryani, İran destekli Husi milisleri terör örgütü olarak sınıflandırma adımlarıyla Yemen krizine barışçıl bir çözüm olasılığı arasındaki bağlantının kesin olmadığına işaret ederek, milislerin altı yıldır uluslararası toplum tarafından gösterilen tüm çabaları engellediğini, bölgede kaos ve terörizmi yayma politikası uygulamak için İran’ın kirli bir aracı olarak hareket ettiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya