Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya: G20 zirvesi kararları, yapıcı ve dengeli bir şekilde alınıyor

Rusya: G20 zirvesi kararları, yapıcı ve dengeli bir şekilde alınıyor

Cumartesi, 21 Kasım, 2020 - 10:30
Rus Sherpa Svetlana Lukash Liderler Zirvesi Programına katıldığı sırada (Şarku’l Avsat)

Rusya’nın G20 temsilcisi Sherpa Svetlana Lukash dün (Cuma), Suudi Arabistan liderliğindeki G20 zirvesi kapsamında alınan kararların, G20 ülkeleri arasında dengeyi sağlamak için “yapıcı” bir şekilde alındığını söyledi.

Sherpa’nın açıklamaları, başkent Riyad’da çalışmalarını sürdüren ve G20 zirvesine ilişkin birçok konuyu ele alan Liderler Zirvesi Programına katılımı esnasında geldi.

G20 kararlarının, “dünyanın geri kalanının ve küresel ekonominin gelişimini etkileme çerçevesinde, etkin, meşru ve önemli görüldüğünü” belirten Sherpa, “korona salgınından kaynaklanan sorunların çözümü noktasında işbirliğine dayalı ortak bir çözüme ulaşmak için, interaktif bir işbirliğine” dikkat çekti. Sherpa, bu noktada alınan kararların zirvenin nihai ortak bildirgesinde açıklanacağını söyledi.

Lukash açıklamasının devamında, “Dünya Sağlık Örgütü’nün desteklenmesi ve uluslararası kuruluşların çalışmalarıyla çoğulculuğun önceliklerinin belirlenmesi dahil olmak üzere, küresel ekonominin toparlanabilmesi ve önemli kararların alınabilmesi için salgınla yüzleşilmeli” dedi. Lukash, G20 zirvesi tarafından alınacak kararlar üzerinde çalışmak için atılacak adımları kolaylaştırma noktasında, bir taslak hazırlanması gerektiğine işaret etti.

Ekonomiyi, çevreyi ve iklim değişikliği ile ilgili maddeleri tartışmayı ele alan konuların hepsinde bir koordinasyon olduğunu söyleyen Sherpa, kararın, kararı verecek kişiler arasındaki güven, dürüstlük ve karşılıklı anlayış sonucunda netlik kazanacağını belirtti.


İlgili HaberlerEditörün Seçimi

Multimedya