Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD başkanlık seçim sonuçlarında eşi görülmemiş bir rekabet

ABD başkanlık seçim sonuçlarında eşi görülmemiş bir rekabet

Cumartesi, 21 Kasım, 2020 - 11:15

ABD başkanı Donald Trump’ın başkanlık seçim sonuçlarını değiştirme girişimleri ülke tarihinde eşi görülmemiş bir durumdur. Trump’ın siyasi gücünü kullanması, Rutherford Hayes’in ABD Yeniden Yapılanma Dönemi’nde başkanlığı kazanmasında yaptığının da ötesine geçiyor.

Trump’ın başkanlık seçimlerini kazanması imkansız bir şeydir. Artık Trump’ın bu çabaları rakibi Biden’ın cephesinde değil, yurt genelinde de endişelere yol açmaktadır.

Biden perşembe günü Wilmington, Delaware’de düzenlenen bir basın toplantısında Trump için “Kazanmadığını bildiğine eminim. Şu an yapmaya devam ettiği şey gerçekten yüz kızartıcı” dedi.  Biden, Başkan Donald Trump’ın hareketlerini siyasi açıdan yüz kızartıcı olarak nitelendirdi ve sözlerini “Amerika Birleşik Devletleri’nde demokrasinin nasıl işlediği hakkında dünyaya yanlış bir mesaj veriyor” diyerek sürdürdü.

Trump’ın çabalarının başarılı olması için önünde sadece birkaç haftası kaldı. Çünkü Biden’ın kazandığı eyaletlerin çoğu önümüzdeki haftalarda Seçiçi Kurul’un listesini onaylayacak. Kurul, 14 Aralık tarihinde oylarını kullanacak ve Kongre 6 Ocakta bu oyları sayacak. Trump, Seçiciler Kurulu’ndaki oyları kendi lehine çevirecek olsa bile yönetimde bulunanların kendisine boyun eğmeyeceğini varsaymamız gerekiyor. Alınacak önlemler var.

Bu konudaki testlerin ilki Michigan’da gerçekleşecek. Trump burada Yasama Meclisi’ni, Biden’a verilen 157 bin oyun iptal edilmesine ikna etmeye çalışacak. Başkan Trump, Michigan’da önde gelen Cumhuriyetçilerden oluşan bir heyeti ülkedeki seçim sonuçlarını göz ardı etmeye çalışarak Beyaz Saray’a davet etti. Böylece olağanüstü bir adım attı.

Michigan Eyalet Senatosu’nun Cumhuriyetçi lideri Mike Shirkey salı günü yaptığı açıklamada “Bu asla gerçekleşmeyecek. Kanunları uygulayacak ve seçim sürecine bağlı kalacağız” dedi.

Michigan’ın Demokrat valisi Gretchen Whitmer, uygun prosedürlerin ihlal edildiğini savunarak seçim oylamasına rakip bir seçim listesini Kongre’ye gönderebilir. Bu anlaşmazlık Senato ve Temsilciler Meclisi’nin çağımızda denenmemiş bir yolla, anlaşmazlıkları çözmesini gerektirecek kafa karışıklığına yol açacaktır. Rutherford Hayes’in seçilmesine tepki olarak 1887 yılında yürürlüğe geçirilen federal yasa, bu ve benzeri anlaşmazlıkların çözülmesi için genel bir çerçeve sağlayacaktır.

Donald Trump için Michigan eyaleti tek başına büyük veya etkili bir fark yaratmayacaktır. Seçim sonucu değiştirebilmek için iki eyalete daha ihtiyacı var. En mümkün eyaletler yasama meclisleri Cumhuriyetçilerden oluşan ve 2016 yılında Trump’ın kazandığı Georgia ve Arizona’dır.

Trump’ın bu çabaları ve baskıları 1876 yılında gerçekleşenleri hatırlatıyor. O yıllarda Rutferford Hayes ABD başkanı değil, Ohio Valisi’ydi. Hayes 3 eyalette başkanlık seçimleri ile oynayarak başkanlık seçimlerini kazanana ve “sahtekar bey” olarak tanınana kadar Ulysses S. Grant başkanlık koltuğundaydı.

New York Times


Editörün Seçimi

Multimedya