Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Eski ABD Başkanları seçimleri kaybettikten sonra ne yaptı?

Eski ABD Başkanları seçimleri kaybettikten sonra ne yaptı?

Cumartesi, 21 Kasım, 2020 - 10:30
George W. Bush ve Bill Clinton (Reuters)

Seçimleri kaybeden ABD Başkanı Donald Trump, ikinci döneme ulaşmayı başaramayan Amerikan başkanları grubuna katıldı.

1981’de Jimmy Carter’ın başkanlığı Ronald Reagan’a ve 1992’de George H. W. Bush’un başkanlığı Demokrat rakibi Bill Clinton’a karşı kaybetmesi, şuana kadar ki en meşhur yenilgiler olarak bilinmekte.

Ancak H. W. Bush, Jimmy Carter ve diğer eski başkanların tepkileri, yenilgiyi kabul etmeyen ve kazanan başkan olduğu konusunda oldukça ısrar eden Trump’ın tepkisinden tamamen farklıydı.

BBC tarafından yayınlanan bir haberde, iki eski Amerikan Başkanı H. W. Bush ve Bill Clinton’ın seçimleri kaybettikten sonraki tepkileri ele alındı.

Baba Bush döneminde Ulaştırma Bakanı ve George Bush döneminde ise Beyaz Saray Genel Sekreteri görevlerinde bulunan Andrew Card, eski başkanlarla ilgili şu ifadeleri kullandı: “George H. W. Bush ve Bill Clinton arasında gerçekleşen şey, tanık olduğum en dostane güç aktarımı. O zamanlar Bill Clinton Arkansas Valiliği görevini yürüten genç bir adam olmasına rağmen, Bush seçim sonuçlarını kabul etmede ve Clinton’ı takdir etme konusunda hiç bir kriz çıkarmadı.”

Andrew Card sözlerini şöyle sürdürdü: “Bush ayrıca tüm bakanlara yeni başkanla işbirliği yapmaları gerektiğini vurguladı. Sanırım bu, iktidarını ikinci bir döneme taşımayı hedefleyen bir başkandan, onu yenebilecek diğer bir başkana koltuğun nasıl devredilmesi gerektiğini gösteren en iyi örnek.”

Card 2001’de iktidarın Clinton’ından George W. Bush’a devredilmesinin biraz daha zor olduğuna işaret ederek, “Bu dönemde George Bush göreve geldiği sırada, Beyaz Saray kadrosunda bazı değişiklikler oldu.” dedi.

Bu değişiklikler arasında bazı bilgisayarlardan “W” harfinin kaldırılması da bulunuyor.

Bush’un Özel Yardımcısı Ron Christie, Card’ın iddiasını destekleyerek, söz konusu harfin “George W. Bush”’un isminde bulunmasından dolayı bu durumun alay konusu olduğunu söyledi.

Card, ayrıca, Beyaz Saray’daki bazı ofis numaralarının değiştirildiğini belirterek, “Yetkililer veya politikacılar Beyaz Saray’daki bir ofisle görüşmek için aradıklarında, farklı bir ofisle karşılaştılar. Bunlar Clinton’ın Bush’a bıraktığı değişiklikler. Ancak bunlarda herhangi bir zarar görmüyorum.” dedi.

Donald Trump somut bir kanıtı olmadan Demokratları seçime hile karıştırmakla suçluyor.

Trump’ın kişisel avukatı, Perşembe günü yaklaşık iki saat süren bir basın toplantısında, oyları Biden lehine değiştiren hileli oy pusulaları hakkında konuştu. Ayrıca Cumhuriyetçi gözlemcilerin oy sayım merkezlerine alınmadığına işaret etti.


Editörün Seçimi

Multimedya