Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Johnson, zorluklara rağmen G20’ye başkanlık ettiği için Kral Selman'a teşekkür etti

Johnson, zorluklara rağmen G20’ye başkanlık ettiği için Kral Selman'a teşekkür etti

Cumartesi, 21 Kasım, 2020 - 14:00
İngiltere Başbakanı Boris Johnson (AFP)

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dünyanın içinden geçtiği bu çalkantılı zamanlarda Suudi Arabistan'ın G20 zirvesine başkanlık ettiği için Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'e teşekkür etti.

Johnson Al-Arabiya kanalına bugün yaptığı açıklamada, “Kaderimiz birbirimizin elinde ve dünya genelinde koronavirüs (Kovid-19) aşısıyla ilgili olumlu gelişmelere tanık olduk. Bu konuda ilerleme kaydedildi. Grup ülkelerinin aşı bulmaya yönelik bu önlemleri desteklediğini görmek isterim” ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı, ülkesinin Birleşik Krallık'ta bir sanayi devrimi meydana getirmek için 10 maddelik bir planı onaylamasına ek olarak, İngiltere'deki aşı prosedürlerinde kaydedilen ilerlemeye atıfta bulundu. İngiltere'nin pandeminin yankılarıyla yüzleşmek için bir mali ve ekonomik önlemler paketini onayladığını da sözlerine ekledi.

Johnson, mevcut koşullar olmasaydı Suudi Arabistan'daki NEOM şehrini ziyaret etmek istediğini açıkladı. Başbakan NEOM’u, fosil yakıtlar üzerine inşa edilmiş bir şehir, ancak enerjisini temiz enerjilerden ve güneş enerjisinden alıyor ifadeleriyle niteledi. Johnson ayrıca NEOM'u ‘geleceğin en çevre dostu şehri’ olarak tanımladı.

Johnson, G20 ülkelerinin iklim değişikliği ve bununla mücadele hedeflerine odaklandıklarını, ayrıca pandeminin dünya ekonomilerine etkileriyle yüzleşmek için daha iddialı önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

Johnson, grup ülkelerini çeşitli zorlukları aşmak, pandemi ve etkilerini ortadan kaldırmak ayrıca iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele etmek için cesur sözler vermeye çağırdı.

Riyad, bugün ve yarın, Arap dünyasında türünün ilk örneği olan G20 liderlerinin zirvesine ev sahipliği yapacak. Zirve, gündemdeki ekonomik konularda uluslararası bir fikir birliği sağlamaya çalışıyor.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz G20 liderlerinin yapacağı toplantılara başkanlık edecek. Suudi Arabistan yönetimi tüm dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 salgınından dolayı ihtiyati gerekçelerle söz konusu toplantıların sanal ortamda yapılmasına karar vermişti. Böylece sanal toplantılar bugün başlayacak ve yarına kadar sürecek.


Editörün Seçimi

Multimedya