Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus koronavirüse bağlı ölümlerin en fazla meydana geldiği 5. Arap ülkesi konumunda

Tunus koronavirüse bağlı ölümlerin en fazla meydana geldiği 5. Arap ülkesi konumunda

Cumartesi, 21 Kasım, 2020 - 11:00

Tunus’ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının başlangıcından bu yana kaydedilen toplam vaka sayısı 84 bin 995, sağlığına kavuşanların sayısı da 59 bin 334’e yükseldi. Böylece virüsten iyileşme oranı yüzde 69,8 olarak kayıtlara geçti.

Tunus Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan resmi verilere göre koronavirüs kaynaklı ölü sayısı 18 Kasım’da 2 bin 611’e ulaştı. Tunus bu veriler ile Arap ülkeleri arasında en yüksek ölümlerin kaydedildiği 5. ülke oldu.

Bir dizi sağlık uzmanı, vaka sayısı düşmesine rağmen ölümlerin arttığını, ayrıca sağlık durumu kötüleşen vaka sayısının yükseldiğini, bunun da kritik vakaların hastanelerde veya sanatoryumlarda yoğun bakım ünitelerine alınmalarına ve çoğunun solunum cihazına bağlanmasına neden olduğunu açıkladı.

Tunus Sağlık Bakanlığı aynı tarihte 70 ölüm ve bin 223 vaka kaydetti. 18 Kasım’da hastanelerde ve özel sanatoryumlarda tedavi gören vaka sayısı bin 521’e ulaştı. Vakalardan 288’i kamu ve özel hastanelerde yoğun bakımda tedavi görürken 123’ü tedavisini solunum cihazına bağlı olarak görüyor.

Tunuslu yetkililerin pazartesi günü camileri tekrar açacağı bildirildi. Ülkede vaka sayısının sınırlandırılması ve salgının yatay yayılması ile mücadele kapsamında 29 Ekim’de başlayan ve bu ayın ortasına kadar sürmesi amaçlanan, ancak daha sonrasında 3 hafta daha uzatılarak 6 Aralık’ta sona ermesi planlanan bazı istisnai önlemler alınmıştı. Alınan önlemler arasında, gece sokağa çıkma ve vilayetler arası seyahat yasakları var. Ayrıca ulaşım araçlarına kısıtlamalar, 4’ten fazla kişinin bir araya gelmesi, kafelerin 16.00’dan itibaren kapatılması kararlaştırıldı. Restoranların yasak saatlerin dışında çalışmalarına izin verildi.

Tunus söz konusu önlemlere rağmen günlük vaka sayısını henüz bin 500’ün altına düşüremedi.


Editörün Seçimi

Multimedya