Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Uluslararası Çocuk Günü’nde Filistinli bir çocuğu vurdu

İsrail, Uluslararası Çocuk Günü’nde Filistinli bir çocuğu vurdu

Cumartesi, 21 Kasım, 2020 - 13:30
İsrail askerleri dün Batı Şeria’nın Kafr Malik kasabasında çıkan çatışmalarda bir Filistinliyi tutukladı. (AFP)

Filistinliler dün, İsrail’den Uluslararası Çocuk Günü vesilesiyle 170 çocuk tutuklunun salıverilmesini talep etti. İsrail güçlerinin el-Halil’de gerçekleştirdiği operasyon sırasında, sabah saatlerinde bir çocuk plastik mermi ile vuruldu.

Filistin Sosyal Kalkınma Bakanı Ahmed Mecdelani, Uluslararası Çocuk Günü’nde işgal altındaki Filistin’in çocuklarının acılarına tanık olduğunu, dünyanın içinde bulunduğu duruma rağmen halen yaklaşık 170 çocuğun İsrail cezaevlerinde olduğunu söyledi. Mecdelani, yeni tip koronavirüsün yayılmaya devam ederken çocukların hayatından işgal yetkililerini sorumlu tuttu ve tüm insan hakları kurumlarına çocuk tutukluların serbest bırakılması için acilen müdahale etme çağrısında bulundu.

Mecdelani sözlerine şöyle devam etti:

“Uluslararası Çocuk Günü bize, uluslararası toplumun ve uluslararası örgütlerin Filistinli çocukları ve haklarını koruma, işgalci İsrail hükümetine çocuk haklarına saygı çağrısında bulunan uluslararası sözleşmelere uyması için etkili ve gerçek bir baskı oluşturma, cezaevlerinde tutulan çocukların acilen serbest bırakılması için Filistin topraklarında ırkçı uygulamalara ve çocuk haklarının tekrar tekrar ihlal edilmesine son verilmesi sorumluluğunu hatırlatıyor.”

Mecdelani uluslararası topluma ister İsrail güçlerinin isterse yerleşimcilerin işlediği ihlallere son verilmesi için Kudüs çocuklarına karşı sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulundu.

Dün Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde, özellikle el-Halil şehrinde işgal güçleri tarafından taciz ve baskı operasyonları gerçekleştirildi. İşgal güçlerinin el-Şüheda Caddesi’ne girdiği sırada 15 yaşında bir çocuk plastik mermi ile vuruldu.

El-Halil şehrinin kuzeyindeki Halhul’un Ernebe bölgesine işgal askeri korumasındaki onlarca yerleşimci geldi. Talmud ritüellerini yerine getiren yerleşimciler dualarını ettikten son Filistinlilerin evlerin arasında gezinmeye başladılar. Buranın işgal edilmiş bir Yahudi bölgesi olduğunu iddia ettiler. Ernebe, Batı Şeria'da Yahudi mirasına dahil olduğu iddia edilen yaklaşık 800 bölgeden biri.

Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Birimleri İle Mücadele Heyeti Sözcüsü Abdullah Ebu Rahme Ramallah’ın doğusundaki Kafr Malik ilçesinde gaz bombası ile omzundan vuruldu. Bölge halkı Ras el-Tin’in yeni bir yerleşim bölgesi haline gelmesi sebebiyle yapılan bir yürüyüşte işgal güçleri ve yerleşimcilerin baskısı sırasında oksijensiz kalarak boğulma tehlikesi atlattı.

Askerler, yaralıları müdahale edildiği sırada 26 yaşındaki sağlık görevlisi Muhammed Hüseyin Hamid’ tutukladı.

Batı Şeria'nın Kafr Kaddum bölgesinde 17 yılı aşkın süredir kapalı olan köyün sokağının açılması talebiyle düzenlenen haftalık yerleşim karşıtı yürüyüşte işgal güçlerinin müdahalesi sırasında 20 yaşında bir genç mermi ile başından vuruldu. Oksijensiz kalan onlarca kişi boğulma tehlikesi atlattı

Nablus’un güneyi, Givat Harel ve Givat Haruiye yerleşim yerlerinin genişletilmesi için işgalci güçler tarafından buldozerlerle çevrildi ve toprak sahiplerinin geçişi engellendi.

İşgalci güçler, Beytüllahim'in güneyinde, Gush Etzion yerleşim yerinin yakınındaki askeri kontrol noktasında bir Filistinliyi tutukladı.


Editörün Seçimi

Multimedya