Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sekiz kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Filistinli bir mahkum Ramallah'ta evlendi

Sekiz kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Filistinli bir mahkum Ramallah'ta evlendi

Usame el-Eşkar, Menar Halavi’yle üç yıl önce tanıştı ve ardından evlenmeye karar verdi.
Cumartesi, 21 Kasım, 2020 - 13:30
Usame el-Eşkar ile Menar Halavi’nin nikah törenini Ramallah’ta düzenlendi. (Wafa)

Halil Musa

Usame ile Halavi, birbirinden ayrı, iki ayrı dünyada yaşamalarına rağmen evlenmeye karar verdiklerinde tek silahları umuttu. Menar Halavi özgürken Usame ise 18 yıldır İsrail hapishanelerinde tutukluydu.

Genç kadının 8 müebbete ilaveten 50 yıl hapis cezasına çarptırılmış Usame ile evlenmeyi kabul etmesi mahkum için bir umut ışığı oldu.

Tanışma hikayeleri ise oldukça ilginç. Tıpkı nişanlandıktan üç yıl sonra, geçen hafta yaptıkları nikahın şartları gibi.


Halavi’nin akrabası tutuklanması

Hikaye, Halavi’nin bir akrabasının bir bıçaklanma eyleminin ardından tutuklanmasıyla başladı. Bu eylem sırasında yara alan Halavi’nin yakınına iyileşene kadar özel önem gösteren kişi de Usame el-Eşkar’dı.

Söz konusu süreçte haber tutukluların ailelerine ulaştı. Ardından iki aile arasında dostluk gelişti. Halavi ailesi ahlakı ve davranışları dolayısıyla Eşkar’a hayranlık duymaya başladı.

İki aile arasındaki dostluk, Eşkar’ın cezaevinde olup biteni yazdıkları yerel gazete ve televizyonlarda yer alınca daha da arttı.

İki nişanlı hapishanelerdeki kaçak mobil cihazlar vasıtasıyla doğrudan mesajlaşmaya başladı.


Kararlılık ve zor bir hayat

Halavi, evlenmeyi kabul ettikten sonra altı ay boyunca ailesini, sekiz müebbet hapis cezasına çarptırılan bir tutukluyla evlenme fikrine ikna etmeye çalıştı.

Ailesi, çevresindekilerin şaşkınlığına rağmen Usame ile nişanlanmasını kabul etti. Daha sonra Usame’nin ailesi geçen yıl Halavi’yi istemeye geldi.

Ardından geçen hafta Halavi ve Eşkar, Ramallah’ta bir tören düzenlediler. Nikah töreninde Eşkar’ın Kudüs Üniversitesi'nden mezuniyeti ve ilk kitabının tanıtımı da yapıldı.

"Usame beni telefonla aradı. Bana olan hayranlığını ve evlenme isteğini telefonla bildirdi” diyen Halavi yollarının zorluklarla dolu olacağını ve eşinin hapisten hiç çıkamayabileceğini söyledi.

Halavi,  Aşkar'la evliliklerini "koşullara ve İsrail'e karşı bir zafer" olarak niteledi. Evliliklerinin onu hapishanede görmesi için imkan sağlayacağını belirtti.

İsrailli yetkililer şu an sayısı 5 binin üzerinde olan tutukluları sadece birinci derece akrabaların ziyaret etmelerine izin veriyor.

Halavi, Aşkar'ın evlilik kararı sonrası hisleriyle ilgili olarak "Mezarda yaşayan biri gibiydi ve ona hapishane dışında yeni bir yaşam ümidi veren bir pencere açıldı" dedi.

Halavi ayrıca Eşkar yüksek lisans ve doktora dereceleri alana kadar eğitim kariyerine onunla birlikte devam edeceğini belirtti.

Çift çocuk sahibi olma planları yapıyor. Eşkar'ın serbest kalmasının tek yolu ise esir değişimi anlaşması.

Diğer yandan Eşkar’ın yayınladığı kitapta, İsrail istihbarat teşkilatının cezaevleri içindeki ve dışındaki faaliyetleriyle ilgili gölge savaşların yanı sıra tutukluların günlük yaşamları ve başlarına gelenler de tüm ayrıntılarıyla yer alıyor.

Eşkar kitapla Filistin davasıyla dayanışma, mahkumlarının sesini ve acılarını tüm dünyaya duyurmayı amaçlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya