Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kral Selman: G20 zirvesiyle tüm halklara güven ve umut mesajı vermeyi başardık

Kral Selman: G20 zirvesiyle tüm halklara güven ve umut mesajı vermeyi başardık

Pazartesi, 23 Kasım, 2020 - 09:15
Kral Selman bin Abdulaziz, G20 Riyad Zirvesi’nin kapanış konuşmasını yaptı (SPA)

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, G20 Riyad Zirvesi’nin Suudi vatandaşları ve dünyadaki tüm halklara bir güven ve umut mesajı sunmakta başarılı olduğunu söyledi.

Kral Selman, G20 liderler zirvesinin kapanışında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

“Son iki gündür zirveye aktif katılımınız için teşekkür ederim. G20’nin başarısının her zaman temel taşı olan işbirliği ruhunu yeniden teyit edebildik. Salgının sonuçlarıyla yüzleşmek ve tüm dünyadaki insanlar için müreffeh bir gelecek inşa etmek için şimdi işbirliğine her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Bu yıl çok şey başardık ve hayatları, geçim kaynaklarını ve en savunmasız grupları korumak amacıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklanan zorlukları aşmak için birlikte çalışmaya devam etme taahhüdümüzü yerine getirdik.

Güçlü, sürdürülebilir, kapsamlı ve dengeli bir ekonomi elde etmek, küresel ticaret sistemini herkese uygun hale getirmeye yönelik çalışmaları harekete geçirmek ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için gerekli koşulları yaratmak için toparlanmayı sağlayacak önemli politikaları benimsedik.

En önemlisi, G20 ülkeleri liderlerinin son bildirisi aracılığıyla vatandaşlarımıza ve tüm dünya halklarına bir güven ve umut mesajı sunmayı başarmış olmamızdır. Dünyanın bizden beklediği şey buydu. Bugünkü bu başarı, zorlu bir yıl boyunca ortak çabalarımızın sonucudur.

Kolektif ve bireysel çabalarımız, bugün önümüzde var olan küresel zorluğun üstesinden gelmede belirleyici bir role sahip olacak. Geleceğe bakarak, insanları güçlendirerek, gezegeni koruyarak ve yeni ufuklar şekillendirerek, genel hedefimize ulaşmak için temelleri atarak, yani 21. yüzyılın fırsatlarını herkes için değerlendirmek üzere çalışacağız.

Üç kıtayı birbirine bağlayan benzersiz bölgesel ve uluslararası konuma sahip, gelişmekte olan ve gelişmiş pazarlar arasında bir bağlantı oluşturan Suudi Arabistan, gruptaki ortaklarımız ve diğer ülkelerle işbirliği içinde küresel işbirliğine ulaşmak ve 21. yüzyılın en acil küresel sorunlarına çözümler bulmak için G20’de önemli bir rol oynamaya devam edecek.

G20 dönem başkanlığını ilk kez üstlenmekten şeref duyan Suudi Arabistan, zorluklarla dolu bir yıl olmasına rağmen, desteklerinizle zorlukların üstesinden gelmeyi başardı.

Troyka Komitesi, İtalya ve Japonya’daki ortaklara bu yılki programımıza ulaşmamızda bize yardım ettikleri için teşekkür eder, 2021’de G20 başkanlığını devralan İtalya’ya başarılar dilerim. Kendisine mümkün olan her şekilde yardım sağlamaya hazırız.”

Kral Selman, konuşmasının sonunda G20 Riyad Zirvesi’nin sona erdiğini duyurarak, tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu.


İlgili HaberlerEditörün Seçimi

Multimedya