Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

4 Avrupa ülkesinden Libya’daki siyasi süreci engelleyen taraflara yaptırım tehdidi

4 Avrupa ülkesinden Libya’daki siyasi süreci engelleyen taraflara yaptırım tehdidi

Pazartesi, 23 Kasım, 2020 - 15:15
Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçler Tarhuna merkezinde bir güvenlik kontrol noktası kurdu (AFP-Arşiv)

Fransa, İngiltere, İtalya ve Almanya, Libya’da 2021 Aralık ayında yapılacak seçimlere kadar geçiş yönetimi kurulmasını amaçlayan müzakereleri engellemek isteyenlere yaptırım uygulama tehdidinde bulundu.

AFP’ye göre Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan dört ülkenin ortak açıklamasında, “Libya Siyasi Diyalog Forumu ve Berlin sürecindeki diğer kanalları engellemek isteyenlere, bunun yanı sıra devlet fonlarını yağmalamaya devam edenlere ve ülkede insan hakları ihlallerinde bulunanlara karşı önlem almaya hazırız” denildi.

Libya merkezli alwasat sitesine göre Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilci Vekili Stephanie Williams, geçtiğimiz Cumartesi günü Libyalı yetkililere ve halka ‘ülkenin mevcut durumunu olduğu gibi sürdürmekte ısrar edenlere’ izin vermemeleri çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya