Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas’ta 287 imam koronavirüse yakalandı

Fas’ta 287 imam koronavirüse yakalandı

Salı, 24 Kasım, 2020 - 18:15
II. Hasan Camii'nde koruyucu önlemlere ve sosyal mesafe kurallarına riayet ederek namaz kılan insanlar (AFP)

Fas İslami İşler ve Vakıflar Bakanı Ahmed et-Tevfik, camilerdeki imamlardan, vaizlerden ve müezzinlerden 287’sinin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığını açıkladı. Et-Tevfik, dün Temsilciler Meclisi’nde gerçekleştirdiği konuşması sırasında, milletvekillerinin sözlü sorularına cevap olarak, bu sayının Fas genelinde sayısı 67 bine ulaşan din görevlilerinin sayısı ile karşılaştırıldığında sınırlı kaldığını belirtti. Bakan camilerde ihtiyati önlemlere riayet edilerek ibadet edildiğinde, ibadet eden kişiler arasında hastalığın yayılmayacağını vurguladı.

İslami İşler ve Vakıflar Bakanlığı Mart ayında başlayan ve 4 ay süren kapsamlı karantina döneminde tüm camileri, mescitleri ve türbeleri kapatmıştı ancak Temmuz ayında, cami içinde tuvaletlerin kullanılmasının yasaklanması, cami girişlerinde ateş ölçülmesi, herkesin kendi seccadesini getirmesi gibi tedbirlerin ve ihtiyati önlemelerin alınması ile ülkenin çeşitli yerlerinde 5 bin caminin açılmasına izin vermişti.

Eylül ayında ise, Bakanlık 5 bin caminin daha açılmasına ve bazı büyük camilerde cuma namazlarının kılınmasına izin verilmesini kararlaştırıldı. Daha fazla caminin açılması beklenirken bin 700 cami daha açıldı. Fas’ta 50 bini aşkın camiden şu ana kadar sadece 11 bin 700’ü açıldı.

Bakan Hz. Muhammed’in doğum gecesinin kutlanmasının mescitlerle bağlantılı olduğunu vurguladı ve kutlama öncesinde 350 mescidin vakit namazlarının yanı sıra akşam ve yatsı namazları arasında zikir namazın kılınması için açılmasına karar verildiğini doğruladı.

Bakan sağlık koşullarının iyileşmesi ile tüm camilerin açılacağını umduğunu dile getirdi. Camilerin sadece ibadet yerleri olmadığını, vaaz, rehberlik, bilimsel kürsüler, kuran okuma, okuryazarlık, imamlara yönelik sürekli eğitim programları gibi etkinliklerinde yürütüldüğü yerler olduğunu ve koronavirüs sebebiyle tüm bu etkinliklerin durdurulduğunu vurguladı.

Bakan et-Tevfik, sağlık koşulları dikkate alınarak bu etkinliklerin Ocak ayında tekrar başlatılacağına dair sözü verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya